sv

1 Lot Kaç Hissedir? Borsada Lot Sayısı Nasıl Hesaplanır?

102 Okunma — 06 Mart 2021 08:27
lot hesaplamasi

1 Lot Kaç Hissedir? Borsada Lot Sayısı Nasıl Hesaplanır?

1 Lot kaç hissedir? Borsada lot sayısı olarak karşımıza çıkan bilgiler şu şekilde sunuluyor. Lot olarak adlandırılan işlemler, birim olarak bir sermaye piyasasını gösteriyor. Tüm pay ve yeni pay alma hakkı işlemlerinde işlem biri olarak 1,00 TL 1 adet 1 lot şeklinde sunuluyor. Yani lot bazlı olarak ön plana çıkarılıyor.

Pay etmek, bölüştürmek anlamına da geliyor. Bir şekilde eşit dağıtmak anlamına da geliyor. Bu yüzden İngilizce ve Türkçe çeviri esnasında bu kavram biraz karışmış olabilir ama oldukça basittir. Hisse senetleri ve borsada işlem birimleriyle ilgili kavramlar da oldukça etkili bir şekilde oluyor.

Borsada Lot sayısı nasıl hesaplanır? 

Hisse senetleri ve borsa piyasalarında lot hesaplaması oldukça farklı işliyor. 1 adet hisse senedi için 1 lota eş gelen değerlerden bahsedebiliriz. İşlem emirleri de 1 ve katları şeklinde ilerler. 1 Lot 1 TL nominal değerli hisse senetlerine cevap sunuyor.

EKh6O8qXsAE8J1v

Bazı borsalarda işler değişebiliyor tabi. 1 lotun 100.000 birimlik işlem temsil ettiği de olabiliyor. Bu yüzden de değişimler yaşanabiliyor.  Lot hesaplamak görüldüğü gibi oldukça kolay bir işlemdir ve her yatırımcı kendi ekonomik durumuna göre borsada işlem açabilir. Borsada lot kavramı en çok kaldıraçlı işlemlerde kullanılır.

Borsa ile ilgili olarak akıllara gelecek olan diğer pek çok konuyu sitemizden görebilir ve detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Daha fazla finansal bilgi arıyorsanız geç kalmayın ve sitemiz üzerinde sunulan yeni girişim bilgilerine el atın. Bu sayede daha etkili ve daha hızlı bir yapıda çözümlerin tamamına göz atabilir ve incelemeye devam edebilirsiniz. Geleneksel yenilikler ve farklı yaklaşımlar hepimizi etkiliyor ve güçlü yapılarıyla bizlere hizmet sunuyor diyebiliriz.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

1 Lot Kaç Hissedir? Borsada Lot Sayısı Nasıl Hesaplanır?