sv

2. Sınıf Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

155 Okunma — 26 Temmuz 2020 14:15
Sinif Alisveris Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

2. Sınıf Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1) Araştırma Yapmak

İkinci el ürünler dediğimizde aklımıza ilk gelen eşyalar elektronik eşyalar olmalı, araba ev bir takım başka eşyalarda ikinci el kategorisinden elde edebiliriz. Teknolojik aletlerde en önemlisi teknolojiden anlayan birine baktırmak olabilir. Ev ya da araba alacaksak ekspertiz ettirerek satın almalıyız ki; bakalım malın ederi nedir, piyasadaki ücreti nedir, bunları araştırarak öğrenmek gerekir.

Alacağımız ürünün fiyatının uygun olup olmadığına dikkat etmek gerekir. İncelemeden alacağımız bir ürün hakkında bilgi sahibi olmadan satın almayı aceleye getirmemeliyiz.

Sinif Alisveris Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

2) Bilinçli Tüketici Olmak 

Alışveriş yaparken her birey bir tüketicidir. Bilinçli birer tüketici olarak alışverişlerimizde dikkatli ve düzenli olursak sonradan pişmanlık yaşamayız ve sıkıntı çekmeyiz. Ne demişler; ”Ayağını yorganına göre uzat.” Bu sözün özünde aslında tutumlu olma da yatıyor sanki… Gereksiz yere ihtiyacımız olmadan aldığımız ürünler maddi anlamda bizi sıkıntıya sokabilir.

3) İhtiyaç Listesi Yapmak

İkinci el pazarına bile gidiyor olsak, öncelikle ihtiyacımız olan alışveriş listemizi oluşturmalıyız. Kullandığımız eşyalarımızı ve ihtiyacımız olan eşyalarımızı gözden geçirmeliyiz. Ekonomik durumumuza göre hareket etmeliyiz. Hangi eşyaya daha çok ihtiyacımız olduğuna karar verip onu almaya öncelik vermeliyiz.  İkinci el olsa da, fiyatı uygun olsa da o eşyaya ihtiyacımız olup olmadığını düşünerek alışveriş yapmalıyız.

4) İnternet Ortamında Yapacağımız Alışverişlerde Dikkatli Davranmak

İkinci el kıyafet, aksesuar, ev eşyaları ve benzeri ürünleri pazarlamak ve elden çıkarmak için günümüzde oldukça çok uygulama bulunmaktadır. Sıkıldığımız eşyalarımızı kullanılabilecek durumda ise o tarz sitelerde pazarlayıp, biz de başkalarından ikinci el ürünler satın alabiliriz. Tabi internet ortamında yaptığımız bazı alışverişler fiyasko olabilir, göründüğü gibi gelmeyebilir, göründüğü gibi olsa da beden olmama küçük ya da büyük gelme gibi problemler yaşanılabilir. İnternetten yapılacak alışverişlerde, alışveriş yaptığımız sitenin güvenli olup olmadığına da dikkat etmeliyiz.

5) Alışverişlerimizde İsraf Yapmamalıyız

İkinci el beyaz eşya, elektronik eşyalar alırken garanti süresinin dolup dolmadığına, faturasının olup olmadığına bakmalıyız. Ve eğer biz satacaksak da ürünün olumlu ve olumsuz tüm yönlerini alıcıya söylemeli insanları ürün ile ilgili hiçbir konuda kandırmamalıyız. Aslında ülkemizde ikinci el eşya satışı ve alışı yurt dışında bazı ülkeler kadar yaygınlaşmamıştır.

Türk milleti olarak başkasının ikinci el eşyasını kullanmayı pek sevmiyor olabiliriz. Bazı insanlar ikinci el kıyafet kullanmak istemeyebilirler. Belki ciltleri de alerjik olabilir, zaten  kıyafet çok pahalı bir şey değil. Öte yandan şu dekorasyon görgüsüzlüğü var. Yeni evli çiftler evlerini ikea kataloğundaki gibi döşüyor, döşüyor da sanki bir kişiyi evine davet ediyor. Kendisi de çalıştığı için o evde oturmuyor ama beş senede bir salon takımı yeniliyor. İşte yiyeceklerin çöpe atılmasından sonra ele alınabilecek israf konusu…

Sıradaki içerik:

2. Sınıf Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?