sv

2021 Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

112 Okunma — 28 Şubat 2021 11:19
yeni dogan cocuk parasi nasil ve nereden alinir kimler dogum yardimi alabilir cocuk parasi alma sartlari

2021 Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum yapmış olan ya da yapacak olan annelerin aklında soru işareti olarak, yeni doğan yardım parası vardır. Nereye başvurulması gerektiği, bununla alakalı evrakların verilip verilmeyeceği gibi birçok konuda yardım ve desteğe ihtiyaçları vardır. Şu da belirtilmelidir ki, bu yardım sadece maddiyatla alakalı bir yardım değildir.

Aynı zamanda bebeğin ihtiyaçları olan; bebek bezi, maması ve diğer ihtiyaçları anlamında da yardımlar mevcuttur. Yeni doğmuş olan bebeğin yardım parası için tüm anneler başvuruda bulunabilirler.

Bu başvuruyu düzenleyen kurum ise “Aile Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı”dır. Bebek bekleyen tüm ebeveynler bu yardımdan yararlanabilmekte, bebeğinin ihtiyaçlarını bu şekilde karşılayabilmektedir. Bu yardım ailede sadece bir bebek için değildir.

Her yeni doğan bebek için, Aile Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvuru durumunda yardımlar mevcuttur. En önemlisi, bu yardımdan faydalanmak isteyen bireylerin mutlaka gerekli kuruma başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru için istenilecek belgeler vardır. Bu belgelerin, zamanında ve eksiksiz şekilde ilgili kuruma sunulması halinde yardım durumu hızlanacaktır.

Yeni Doğum Parası Yardımı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

yeni dogan cocuk parasi nasil ve nereden alinir kimler dogum yardimi alabilir cocuk parasi alma sartlari

Başvurunu yapılacağı kurum; Aile Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kurumudur. Bu yardımdan yararlanmak isteyen ebeveynler, Aile Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının hazırlamış olduğu dilekçeyi alıp doldurmaları gerekmektedir. Eğer bebek bekleyen anne, ilçede yaşıyor ise; ikamet edilen yerin kaymakamlığına başvururlar. Eğer anne ilde yaşıyor ise de; ikamet edilen yerin, Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığına ya da Sosyal Hizmet Müdürlüğüne başvuruda bulunabilirler.

Yeni Doğum Yardımı İçin Gerekli Olan Şartlar

  • Öncelikle bu maddeleşecek olan bu şartlar, yeni doğum yapmış olan anneler için geçerlidir.
  • Doğumu yapmış olan bireyin bu yardımdan yararlanabilmesi için Türkiye Cumhuriyeti’nde vatandaş olması gereken şartlar arasındadır.
  • Doğum yardımından faydalanacak olan bireyler için bir diğer şart ise, belirlenen tarihtir. 05.2015 tarihi ve sonrasında doğan bebekler bu yardımdan yararlanabilirler. Bu tarihten öncesi için yapılan başvurular iptal edilir.

2020 Yılındaki Doğum Parası Ne Kadar?

Ücrette her yıl değişiklik meydana gelebilmektedir. Aynı zamanda doğum yapacak olan annenin alacağı yardım da onun çalışıp çalışmamasına göre değişiklik göstermektedir.

  • İlk doğan bebek yardımı, 300 TL
  • İkinci olarak doğan bebek için yardım, 400 TL
  • Üçten fazla ise de, 600 TL yardım yapılmaktadır.

    Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

     

 

Sıradaki içerik:

2021 Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?