2022 Anne ve Babanın Doğum İzni Kaç Gün, Şartları Neler?

47 Okunma — 20 Aralık 2021 11:08
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 10

İçindekiler;

2022 Anne ve Babanın Doğum İzni Kaç Gün, Şartları Neler?

2022 yılı anne ve babanın doğum izni kaç gündür, hangi şartlar aranmaktadır öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

Anne ve babanın doğum izni kaç gündür? sorusu bu izni kullanmak isteyen anne ve babaların yanıtını merak ettiği bir soru olabilir. Kamu kurum ve kuruluşlarında ya da özel sektörde çalışan ebeveynler için doğum izni hakkı tanınabilmektedir. Bu nedenle doğum izni konusu anne ve babalar tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Peki, anne ve babanın doğum izni kaç gündür?
Anne ve babanın doğum izni, değişkenlik gösterebilmektedir. Anne ve babalarının doğum izin sürelerinin farklı olmasının yanı sıra özel sektörde çalışan babaların izin günleri ile kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan babaların izin günleri de değişmektedir. Anne adaylarında bu durum söz konusu değildir.

Annelere Verilen Doğum İzni Süresi Kaç Gündür?

Annelere verilen doğum izni süresi kamu veya özel sektör çalışanı olma durumuna göre değişkenlik göstermemektir. Kanun ile korunan bu hak doğum yapan tüm kadın çalışanlara tanınmaktadır. Doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere 16 haftalık doğum izni bulunmaktadır. Çoklu hamileliklerde ise doğum öncesi ve sonra 10’ar haftadan 20 hafta olmak üzere annelere izin verilmektedir. Bu iznin kullanımı kişilerin isteğine bağlı olarak değişebilmektedir. Doğum öncesi son 3 haftaya kadar anne adayları isteğe bağlı olarak çalışabilmektedir. Doğum öncesi kullanılmayan izin günleri ise doğum sonrası iznine dahil edilebilmektedir. Doğum izni şartları kadınların hamileliğinin 32. Haftasında olmasıdır.

Babalara Verilen Doğum İzni Süresi Kaç Gündür?

Babalara verilen doğum izni süresi, annelere göre oldukça kısa bir süredir ve çalışılan kurumlara göre izin süreleri değişmektedir. Devlet kurumların çalışan ve eşi doğum yapan babalara 10 gün doğum izni verilmektedir. Özel sektörde ise doğum izni sadece 5 gündür. Erkek sözleşmeli personellerin doğum izni süresi ise 2gün ile sınırlandırılmıştır. Baba olan işçiler için ise babalık izni süre 5 gündür. Tüm bu izinler ücretli izin olarak değerlendirilmektedir.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Sıradaki içerik:

2022 Anne ve Babanın Doğum İzni Kaç Gün, Şartları Neler?