2022 Askerlik Borçlanması İçin Banka Kredisi Çekebilir miyim?

88 Okunma — 20 Aralık 2021 11:28
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 3 3

İçindekiler;

2022 Askerlik Borçlanması İçin Banka Kredisi Çekebilir miyim?

Sigortalı olan erkeklere devlet tarafından tanınmış bir hak olan askerlik süresinin borçlanarak yapılmasıdır. Peki askerlik borçlanması için banka kredisi çekilebilir mi?

Askerlik borçlanması için banka kredisi çekilebilir mi sorusu oldukça merak edilmektedir. Oldukça fazla borçlanma çeşidi bulunmaktadır. Bu borç çeşitlerinden birisi ise askerlik borçlanmasıdır. Çalışma süresinde erkek çalışanların zorunlu olarak çalışmaya ara vermesi durumunda ara verilen ve askerde geçen süre için SGK’ya prim tutarının prim günü dâhilinde ödeme şartı ile saydırılması durumudur.

Yani askerde geçirilen zaman içerisinde sigorta primi ödenmediğinden dolayı askerlik borçlanması ile birlikte erken emekli olabilme hakkının doğmasıdır. Kişilerin askerlik borçlanması yapabilmesi için bazı şartlara uygun olması gerekmektedir. Askerlik borçlanması yapılabilmesi için olması gereken şartlar şunlardır:

Şartlar nelerdir ?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
Askerlik görevini yapmış olmak,
Emeklilik durumu için prim günü eksikliğinden başka bir pürüzün bulunmaması gerekmektedir.
Askerlik Borçlanması İçin Kredi Veren Bankalar
Bazı bankalar askerlik borçlanması için kredi vermektedir. Askerlik borçlanması için kredi veren bankalar ise şu şekilde belirtilebilir:
Ziraat Bankası
Halkbank
Vakıfbank
Garanti Bankası
İş Bankası
Denizbank
Yapıkredi Bankası
Akbank
QNB Finansbank

Bu bankaların ödeme ve faiz oranları değişiklik göstermektedir. Örneğin; Ziraat Bankası’ndan kredi çekmek isteyen kişiler için aylık ödeme 0,98 faiz oranı ve 60 ay vade sunarken, Denizbank’ı tercih edecek kişiler için aylık 1,09 faiz oranı ve 60 ay vade sunulmaktadır.

Askerlik Borçlanması Başvurusu Nereye Yapılmaktadır?

Askerlik borçlanması başvurusu için bağkur ise dosyanın bulunduğu SGK’ya, emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı’na, son çalışma 4a SSK ise de işyerinin bağlı olduğu SGK’ya başvuru yapılmaktadır.

Askerlik süresinin ait olduğu döneme göre borçlanma yapılması emekli maşını arttırmaktadır. Sigorta başlangıcı askerlikten önceyse borçlanma yapılması ile birlikte sigorta başlangıç tarihi geri çekilmemektedir. Fakat askerlik sonrası sigorta girişi varsa bu durumda borçlanma yapılan gün sayısı kadar ilk sigorta girişi geri çekilir. Askerlik görevini asteğmen olarak yapan kişiler için askerlik borçlanması asteğmenliğe geçmeden önceki hazırlık dönemi için borçlanma kapsamında sayılmaktadır.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

2022 Askerlik Borçlanması İçin Banka Kredisi Çekebilir miyim?