2022 Çalışan Kadın, Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

45 Okunma — 23 Aralık 2021 17:12
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 4 6

İçindekiler;

2022 Çalışan Kadın, Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

Evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alınabilir mi, çalışan kadın işçilerin hakları nelerdir öğrenmek için makalemizi dikkatle okumalısınız.

Evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alınabilir mi? sorusu evlilik nedeniyle işlerinden ayrılan kadın çalışanlar tarafından yanıtı merak edilen bir sorudur. Bu nedenle işlerinden istifa eden kadınlar işyerlerinden tazminat alma hakkına sahip olabilmektedirler. Fakat işyerinden kıdem tazminatı alınabilmesi için bazı koşulların da yerine getirilmesi gerekmektedir.
Evlilik tazminatı, evlenen kadınların evlilik sebebiyle işten ayrılma durumu halinde işyerinden aldığı tazminattır. Nikah tazminatı ya da evlenme tazminatı olarak da bilinen evlilik tazminatı bazı şartlara uygun olarak alınabilmektedir.

Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Alma Şartları Nelerdir?

Evlilik nedeniyle kıdem tazminatı alma kanun ile korunan haklardan bir tanesidir. 1475 sayılı kanunun 14. Maddesinde yer alan düzenlemelere göre evlenme sebebiyle kadın işçilerin, çalışanların kıdem tazminatı alma hakları bulunmaktadır.

Normal çalışanların istifa durumunda işyerinden kıdem tazminatı alma hakları yoktur. Fakat evliliği neden göstererek istifasını veren kadın çalışanlar için bu durum geçerli değildir. Bunun yanı sıra evliliği neden gösterme ve istifa etme durumundan sonra tazminat alma hakkı erkeklere verilmemektedir. Kadın işçinin evlilik nedeniyle kıdem tazminata kazanabilmesi için aranan şartlar şu şekilde sıralanabilir;

Çalışan ve işveren arasında geçerli olan bir iş sözleşmesine sahip olunmalıdır.

Kadın çalışan istifasından önce en az 1 yıl işveren ile çalışmış olmak zorundadır.

İş sözleşmesinin evlilik nedeni ile sonlandırılması gerekmektedir.

İş sözleşmesi çalışanın isteğine bağlı olarak kendisi tarafından gerçekleştirilmelidir.

İş sözleşmesi evlilik gerçekleştikten en fazla 1 yıl içerisinde sonlanmalıdır.

Evlilik Tazminatı Alabilmek İçin Ne Yapılması Gerekir?

Evlilik tazminatı almak için yapılması gereken ilk şey evlilik gerçekleştikten sonra kadın işçinin bu durumu gerekçe göstererek işinden ayrılmasıdır. Fakat bu durumun evlendikten sonra 1 yıl içerisinde yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Bu süre geçirildikten sonra kıdem tazminatı alabilmek mümkün değildir. Diğer bir merak edilen durum ise işten ayrıldıktan sonra başka bir işyerinde işe başlamanın kıdem tazminatının alınması etkileyip etkilemeyeceğidir. Evlilik nedeniyle istifa edilmesi kıdem tazminatı almak için yeterlidir. İşten ayrıldıktan sonra başka bir işveren ile çalışmak kıdem tazminatı alımını etkilememektedir.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

2022 Çalışan Kadın, Evlilik Nedeniyle Kıdem Tazminatı Alabilir mi?