2022 Eşler İçin Ölüm Aylığı Bağlama Konusunda Önemli Noktalar Nelerdir ?

34 Okunma — 21 Aralık 2021 17:43
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 9 2

İçindekiler;

2022 Eşler İçin Ölüm Aylığı Bağlama Konusunda Önemli Noktalar Nelerdir ?

Eşler için ölüm aylığı bağlama konusunda önemli noktalar talihsiz bir durumla karşı karşıya gelen kişiler tarafından araştırılır.

Eşler için ölüm aylığı bağlama konusunda önemli noktalar, eşinin vefatından sonra maaş alma amacıyla başvuru yapacak olan kişiler tarafından en çok araştırılan mevzuatlardan bir tanesi olarak bilinir. Ancak vefat eden kişinin maaşını alabilmek için bazı teferruatları karşılıyor olmanız gerekecektir. Eğer gerekli koşulları karşılamıyorsanız maalesef bu ödeneklerden faydalanmanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle öncelikli olarak SGK ya da e-Devlet üzerinden hangi şartların gerektiğini öğrenmenizde de fayda vardır. Ölüm aylığı bağlama konusunda gerekli koşulları karşılamanın dahilinde ise; kısa süre İçerisinde vefat eden eşinizin maaşı hesabınıza yatmaya başlayacaktır.

Ölüm Aylığı Bağlama Koşulları

Ölüm aylığı bağlama koşulları daha mağdur durumda olan aileler tarafından sıklıkla araştırılmaya devam eder. Ölüm aylığı bağlama konusundaki en önemli koşullardan bir tanesi kişilerin birbirine resmi nikahla bağlı olmasıdır. İmam nikahlı olan kişilerin bu tarz İmkanlardan yararlanması mümkün olmayacaktır. Başvurularınızı yaparken devlet sizden resmi evliliğiniz olduğuna dair bir belge isteyecektir. Aynı zamanda vefat eden eşinizin beş yıl boyunca sigortası devam etmiş olması gerekecektir. Eğer bu şartları karşılayan bir kişiyseniz ölüm aylığından faydalanmanız mümkün olacaktır. Aynı zamanda ölüm Aydından sadece eşler faydalanabiliyor diye bir koşul da yoktur. Vefat eden kişinin annesi babası ya da çocukları daha bu aylıklardan faydalanabilir. Ancak sizden başka başvuru yapan herhangi bir kişi yoksa vefat eden eşinizin aylığını almaya başlayabilirsiniz.

Ölüm Aylığı Ne Kadar Sürede Bağlanır?

Ölüm aylığı süresi de başvuru yapan kişiler tarafından araştırılmaya devam eden konular arasında yerini alır. Eğer ölüm aylığı alabilmek için; gerekli koşulları sağlayan bir kişiyseniz, Başvurunuz onaylandıktan hemen sonra ölüm aylıklarından faydalanmaya başlayabilirsiniz. Başvurularınızı takip etmek için ise e-Devlet üzerinden takibinizi yapmaya devam edebilirsiniz. Gerekli koşulları karşılamanız halinde, aylığınız direk olarak hesabınıza yatmaya başlayacağı için herhangi bir sorun yaşamayacağınızdan emin olabilirsiniz. Aksi bir durum olmaması halinde ölüm aylığı her ay hesabınıza düzenli olarak yatmaya devam edecektir.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Sıradaki içerik:

2022 Eşler İçin Ölüm Aylığı Bağlama Konusunda Önemli Noktalar Nelerdir ?