sv

2022 Hamilelikte İşten Çıkarılma Durumunda Ne Yapılmalı?

35 Okunma — 20 Aralık 2021 11:14
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 1 3

Hamilelikte İşten Çıkarılma Durumunda Ne Yapılmalı?

Hamilelikte kadın çalışanın işten çıkarılması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Hamilelikte işten çıkarılanlar ne yapmalı öğrenmek için makalemizi okumalısınız.

Hamilelikte işten çıkarılanlar ne yapmalı? sorusu hamilelikte işten çıkarılma durumu ile karşılaşan kadın çalışanların, işçilerin cevabını merak ettiği bir sorudur. Hamilelik döneminde çalışan kadınları hakları kanun ile korunmaktadır ve bu dönemde ücretli izin, süt izni gibi haklar çalışanlara tanınmaktadır. Fakat bazı işverenler hamilelik sürecinin zorlu olması, ücretli izin ve çalışandan tam verim alamama düşüncesi nedeni ile hamile çalışanların işlerine son verebilmektedir.

Hamilelikte işten çıkarılma, oldukça sık karşılaşılan durumlardan bir tanesidir. Hamilelik süreci işten çıkarılmak için bahane olarak gören işverenler sebebi ile bu süreçteki işten çıkarılmalar ile ilgili kanunda düzenlemeler yer almaktadır.

Hamilelikte Çalışan İşten Çıkarılabilir Mi?

Hamilelikte çalışan işten çıkarılabilir mi? sorusunun yanıtını da merak edilmektedir. Çalışanın hamilelik durumu işverenin işçinin işine son vermesi için bulunan geçerli nedenler arasında yer almamaktadır. Çalışanların verim düşüklüğü iş sözleşmesini sonlandırmak için geçerli bir neden olsa da çalışanın gebe olması haklı bir sebep değildir.

Hamilelikte İşten Çıkarılanların Yapması Gerekenler Nelerdir?

Hamilelikte işten çıkarılanların yapması gerekenlerin başında işten çıkarıldıktan sonra 30 gün içerisinde iş mahkemelerine başvurmaları gelmektedir. İş sözleşmeleri haksız nedenler ile sonlandırılan hamile işçilerin işe iade davaları açma hakları bulunmaktadır. Bu davanın açılmasıyla işverenden çalışanın işten çıkarma nedeninin kanıtlanması istenmektedir. İşveren iş sözleşmesini sonlandırmak için gerekli, geçerli nedenler sunamadığı takdirde çalışanına tazminat ödemesi gerekmektedir.

İşten çıkarma gerekçesini kanıtlamayan işverenler çalışanlara 4 ay için tazminat miktarı ödenmesi zorunluğunun yanı sıra 30 gün içerisinde çalışanları tekrarda işe almak da zorundadır. Bu süre içerisinde çalışanların tekrar işe başlamaması durumunda ise 4 ay için ödenen tazminat miktarına ek olarak tekrar bir tazminat tutarı ödemeleri gereklidir.
Hamilelikte iş sözleşmesi sonlandıran kadın çalışanların dava açma ve tazminat alma haklarının olmasının yanı sıra işten çıkarıldıkları dönemde işsizlik maaşından yararlanma hakları da bulunmaktadır. Bu dönemde işten çıkarılanlar işsizlik maaşına da başvurabilmektedirler.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

2022 Hamilelikte İşten Çıkarılma Durumunda Ne Yapılmalı?