2022 İşsizlik Maaşı Almak Sağlıktan Yararlanmaya Engel mi?

38 Okunma — 20 Aralık 2021 11:34
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 4 3

İçindekiler;

2022 İşsizlik Maaşı Almak Sağlıktan Yararlanmaya Engel mi?

İşsizlik maaşı alan kişilerin merak ettiği sorulardan birisi de işsizlik maaşı alan kişilerin sağlıktan yararlanıp yararlanmadığıdır.

İşsizlik maaşı alan kişiler sağlıktan yararlanabilir mi? Sorusu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Burada işsizlik maaşından bahsetmek gerekirse belli şartları taşıyan ve belli bir süre sonra işsiz kalan işçiye devlet tarafından işsizlik maaşı ödenmektedir. Burada işçiye bağlanan işsizlik maaşı işçinin son 3 yıllık baz alınarak sigorta primine göre, işsizlik maaşı 6 ay, 8 ay ya da 10 ay süre boyunca alınabilmektedir.

Kimlere işsizlik maaşı bağlanır?

İşsizlik maaşı hakkında merak edilen bir diğer soru da işsizlik maaşı nasıl bağlanır. Burada öncelikle belirtmek gerekir ki işsizlik maaşı alabilmenin ilk şartlarından birisi bir kusur olmaksızın işten çıkarılmak ya da haklı bir nedenden dolayı işten ayrılmayı gerektirir. Bu durumun haricinde ise aşağıda yer alan iki şartı taşıyor olmanız gerekir.
Bunlardan ilki işten ayrılma nedenine bağlı olarak işten ayrıldığınız gün önceki son 3 yılda en az 600 gün sigorta primi olması gerekmektedir.
Aynı zamanda işten ayrılmış olunan günden önce yer alan ve 120 gündür bir işyerinde çalışıyor olmak

İşsizlik Maaşı Kaç Gün Süreyle Alınır?

İşsizlik maaşına bakacak olursak aynı zamanda işsizlik maaşı ne kadar süre ile ilgili detaylara da bir bakalım. Burada sigorta primlerinin ödenme süresine bağlı olarak işsizlik maaşı prim ve günlere bağlı olarak ayrılmaktadır.
600 gün primleri ödendikten sonra sigortalı olarak çalışan ve işsizlik sigortası primi ödemiş olan işsizlere 180 gün boyunca verilir. 900 gün olarak 240 boyunca 1080 gün primleri ödenenlere işse 300 gün boyunca verilir.

Bu sürelere bağlı olarak işsizlik maaşı alan kişiler genel sağlık sigortası hükümlülüklerinden bu süre zarfı boyunca yararlanabilir. Aynı zamanda kişinin bakmakla yükümlü olduğu eşi ve çocukları da bu işsizlik maaşı genel sağlık sigortası yükümlülüklerinden yararlanabilmektedir. Yani kısacası bahsetmek gerekirse işsizlik maaşı alan kişiler ve o kişinin bakmakla yükümlük olduğu kişiler genel sağlık sigortası yükümlülüklerinden yararlanabilir.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

2022 İşsizlik Maaşı Almak Sağlıktan Yararlanmaya Engel mi?