2022 Sigorta Sorgulaması İsteğe Bağlı Olarak Nasıl Yapılır?

39 Okunma — 23 Aralık 2021 16:36
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 13

İçindekiler;

2022 Sigorta Sorgulaması İsteğe Bağlı Olarak Nasıl Yapılır?

2022 Sigorta Sorgulaması İsteğe Bağlı Olarak Nasıl Yapılır?

Birçok kişi sigortalaması sorgulaması isteğe bağlı olarak nasıl yapılır sorusunu merak etmektedir. Bu yazımızda isteğe bağlı olarak sigorta sorgulaması hakkındaki detayları ele alacağız.
İsteğe bağlı sigorta hakkında bahsedecek olursak halen birçok kişi bu sigorta türünü bilmiyor istepe bağlı sigorta aslında hiçbir kurumda sigortalı olarak çalışmadan prim ödemesini kendi cebinden yaparak, kişiler açısından uzun vadeli olarak sigorta koşullarına aynı zamanda diğer sigorta çeşitlerine katılmanızı sağlayan bir sigorta türüdür.

Kimler İsteğe Bağlı Sigorta Yaptırabilir?

İsteğe bağlı sigorta yaptırmak için aşağıdaki şartları taşımak gerekmektedir. Bu şartlara da bakacak olursak;

İlk ve en önemli şartlardan birisi kişi sigortalı olmak için kendi cebinden ödeyeceği için zorunlu sigortayı gerektirecek herhangi bir işten çalışmamak.
Sigortalı olarak çalışma durumuyla beraber aynı zamanda belli aylar içinde de 30 günden az çalışan ya da tam gün çalışmayan,

Aynı zamanda on sekiz yaşını dolduran kişiler isteğe bağlı olarak sigorta yapabilir.
Aynı zamanda farklı ülkelerden gelen ve Türkiye’de ikamet edenler ile beraber Türkiye’de ikamet etmekte iken sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamayan ülkelerdeki Türk vatandaşları da isteklerine bağlı olarak bu sigorta türünden yararlanabilmektedir.

İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı sigorta şartlarını gördükten sonra birçok kişinin aklında soru işareti olan isteğe bağlı sigorta nasıl yapılır sorusuna bakalım isteğe bağlı sigorta yapmak için aşağıdaki yolları izlemeniz gerekmektedir;
Öncelikle internet üzerinden http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/form_ve_dilekceler adresine giriş yapılır.
Bu işlemden sonra ekrana gelen liste üzerinden de ‘’ İsteğe bağlı sigortalılık giriş bildirgesi’’ başlığına tıklanması gerekir.
Yapılan işleme bağlı olarak aynı zamanda bilgisayar üzerinden de otomatik olarak inen belgenin de çıktısı alınır.

Ardından bu belgenin ilgili alanları da kimlik ve iletişim bilgileri ile beraber doldurulup, imzalanır.
Bu işlemlerin ardından isteğe bağlı sigorta yapmak isteyen kişiler TC kimlik kartı ve giriş belgesi ile beraber aynı zamanda ikamet ettiği ilde yer alan isteğe bağlı sigorta yapmak için ne yapmamız gerekir sorusunun son aşaması Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne ziyaret gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

2022 Sigorta Sorgulaması İsteğe Bağlı Olarak Nasıl Yapılır?