2022 Sigortalı İşten Ayrıldıktan Sonra Sigorta Ne Kadar Geçerli Olur?

38 Okunma — 20 Aralık 2021 11:59
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 8 1

İçindekiler;

2022 Sigortalı İşten Ayrıldıktan Sonra Sigorta Ne Kadar Geçerli Olur?

Sigortalı işlerde çalışan kişiler işten ayrıldıktan sonra var olan sigortanın ne kadar geçerli olduğunu merak etmektedir. Bu yazımızda sigorta işten ayrıldıktan sonra ne kadar geçerli olur? Sorusunu ele alacağız.

Sigorta işten ayrıldıktan sonra ne kadar geçerli olur? Sorusu sigortalı bir işte çalışan birçok kişinin merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Sigortalı kişi çalıştığı iş yerinden ayrıldıktan sonra kendisi ve ailesi için kendisi için yapılan sigortanın ne kadar süreceği hakkında bilgi almak istemektedir. Burada belirtmek gerekir ki işten çıkma işleminden sonra işte yapılan sigorta işten çıkış tarihi öncesinde ödenen prim gün sayısına bağlı olarak aynı zamanda belirli bir süre daha devam etmektedir. Aynı zamanda bu süreden sonra da eğer kişi bakmakla yükümlü olarak sigortası yoksa birtakım hükümler taşıması gerekmektedir.

İşten Çıktıktan Sonra Sigortadan Yararlanma Süresi 2022

Sigortalı kişi çalışma süresine bağlı olarak aynı zamanda işten çıkış işleminden sonra ise sağlıktan yararlanma süresi ile birlikte çalışma süresi de buna bağlı olarak farklılık göstermektedir. Aynı zamanda sigortalının da işten ayrılma işleminden sonra sigortalı olarak sağlıktan yararlanma süresi işten çıkış yaptığı gün itibariyle şu şekilde olmaktadır.

Eğer işten çıkış tarihi öncesi son 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta priminiz bulunuyorsa işten çıkış ile beraber sağlıktan yararlanma süresi de 99 gün boyunca devam etmektedir.

İşten çıkış tarihine bağlı olarak aynı zamanda daha önceki son 1 sene içinde de eğer toplam prim gün sayısı 90’dan az 30’dan fazla ise sigorta çıkışı yapıldıktan sonra sağlıktan yararlanma süresi de 9 gün olmaktadır.

Eğer bu prim süreleri 30 günden az ise işten çıkış işleminden sonra sigorta sağlık hakkında yararlanma kapanır.

İşten Çıktıktan Sonra Sgk’ya Bildirmek Gerekir Mi ?

İşten çıkış işlemlerine bağlı olarak işten çıktığınız gün bu işlemleri bildirmeniz gerekmektedir. Fakat burada normal şartlar taşıyan kişiler bu işten çıkış işlemini bildirmen zorunda değildir. Sigorta geçerlilik süresi burada yazılanlara bağlı olarak gerçekleşmektedir.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Sıradaki içerik:

2022 Sigortalı İşten Ayrıldıktan Sonra Sigorta Ne Kadar Geçerli Olur?