sv

2022 Sürekli İş Görememezlik Ödeneği Nasıl Alınır? Ne Kadar?

36 Okunma — 23 Aralık 2021 17:42
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 9 4

2022 Sürekli İş Görememezlik Ödeneği Nasıl Alınır? Ne Kadar?

Sürekli iş görememezlik ödeneği ile alakalı birçok kişinin aklında soru işaretleri bulunmaktadır. Sürekli iş görememezlik ödeneği hakkında detayları bu yazımızda ele aldık.
Sürekli iş görememezlik ödeneği nasıl alınır? Sorusuna bakacak olursak öncelikle sürekli iş görememezlik kavramının tanımına bir bakalım burada sürekli iş göremezlik ödeneği aslında iş kazası maaşı olarak da bilinmektedir. Böyle bir kavramın kullanılmasının nedeni iş kazası sonucunda iş gücü kayıp oranınında da belli bir kayıp olursa Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan bir gelir türü olarak görülmektedir.

Sürekli İş Görememezlik Ödeneği Şartları Nelerdir?

Sürekli iş görememezlik maaşı almak aynı zamanda bunun için bağkur ya da ssk kapsamında olarak geçmektedir. Aynı zamanda iş kazası geçirenlerden de iş gücü kayıp oranı açısından %10 ve üzerinde olanlara bu maaş bağlanmaktadır. Aynı zamanda burada ki ödenekten de yararlanabilmek için ilk olarak yapmanız gereken işveren yani patronunuz tarafından iş kazası bildirimi yapılması gerekmektedir.

Bu işlem yapılmasa bile Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri tarafından söz konusu olaya bağlı olarak iş kazası olarak değerlendirilmesi ve SGK sağlık kurulu tarafından iş kazası sonucu olarak iş gücü açısından bu kaybın da en az %10 ve daha üzeri olduğu belirlenmesi gerekmektedir. Aynı zamanda burada ki şartları sağlamanız durumunda SGK tarafından sürekli iş görememezlik maaşı bağlanmaktadır.

Sürekli İş Göremezlik Raporu Nasıl Alınır ?

Başvuru yapmak için öncelikle son çalışma yeriniz olan iş yerinden Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta yolu ile yapmanız gerekmektedir. Aynı zamanda sürekli iş göremezlik açısından emeklilik başvurusunda ise istenen belgeleri belirlemek gerekmektedir.

Sürekli iş göremezlik talep formu Sosyal Güvenlik Müdürlüğünden alınabilir.
Kimlik fotokopiniz,
Erkekler terhis belgesi ya da tecil belgesi
İş kazası sonucu görmüş olduğunuz tedavilere ilişkin tedavi gördüğünüz hastaneden aldığınız epikriz raporları
İşe giriş sağlık raporu, yoksa olmadığına dair bir yazı
İş kazası yaşadığınıza dair jandarma/polis tutanağı ile beraber tüm adli tutanaklar,
Tüm bu sürekli iş görememezlik maaşı belgeleri hangileri ilinizde bulunan sosyal güvenlik kurumu müdürlüğüne ya da elden yada posta yoluyla ilettikten sonra sürekli işsizlik maaşı alabilirsiniz.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

2022 Sürekli İş Görememezlik Ödeneği Nasıl Alınır? Ne Kadar?