sv

Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

91 Okunma — 20 Nisan 2021 09:19
Devletsel 1 23

Abonelik İptali Nasıl Yapılır?

Abonelik iptali için evden çıkamayanlar ya da vakit bulamayanlar artık online bir şekilde iptal işlemlerini başlatabilirler. Bunun için ise e- devlet sistemine giriş yapmaları gerekmektedir. Eğer bir kaydınız yoksa en yakın PTT kurumuna Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartınızı yanınıza alarak gidip “e- devlet üyesi olmak istiyorum” demeniz yeterli olacaktır. İlk defa e-devlet açtırıyorsanız 2 TL ödedikten sonra erişim hakkına sahip olabilirsiniz. Fakat daha önceden açtırmış ama şifresini unutmuşsanız 4 TL ödeyerek yeni bir şifre alabilirsiniz. Abonelik iptali oldukça basit işlemlerden oluşur.  E- devlet sistemine üyeyseniz, sisteme giriş yapın. Arama butonuna iptal ettirmek istediğiniz aboneliğinizi yazın ve aratın. Arama sonuç ekranında birçok firma çıkacaktır. Hangisine aboneyseniz onu seçip “abonelik fesih başvurusu” oluşturma butonuna tıklayın. Eğer kimlik doğrulama aşamasını yapmamışsanız karşınıza bununla ilgili uyarı veren bir yazı çıkacaktır. Bunun için e- devlet sisteminden  çıkıp tekrar girmeniz gereklidir. Tekrar girdiğinizde kimlik doğrulama ekranında bulunan “şimdi doğrula” butonuna tıklayarak doğrulama şeklini seçerek kimlik doğrulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu işlem tamamlandıktan sonra abonelik iptali başvurunuzu oluşturmanız mümkündür.

E- Devlette Hangi Abonelikler İptal Edilebilir?

Devletsel 2 15

Firmaların önünde uzun sıra kuyruklarına girmeden birkaç dakikada abonelik iptal başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için gerekli olan tek şey e- devlet erişimizin olmasıdır. E- devlet üzerinden:

  • Su aboneliği fesih başvurusu
  • Doğalgaz aboneliği fesih başvurusu
  • İnternet aboneliği fesih başvurusu
  • Elektrik aboneliği fesih başvurusu
  • Vodafone, Turkcell, Türk Telekom gibi aboneliklerin fesih başvurusu yapılabilir.

E- Devlette Yapılan Abonelik İptali Ne Zaman Sisteme Düşer?

Abonelik iptal başvurunuzu firmaya gitmeden, e- devlet üzerinden yaptıysanız 24 saat içerisinde aboneliğinizin durdurulması gerekmektedir. Eğer abonelik durdurulmamış ve ücretlendirme yapılmaya devam edilmişse ilk önce e- devlet sisteminde başvurunuzu kontrol edin. Arama çubuğuna “abonelik sorgulama” yazıp aratın. Ekranda çıkan firmalardan hangisine başvuru yaptıysanız onu seçip sorgulama işleminin sonuçlanmasını bekleyin. Eğer sorgulama ekranında başvurunuz gözükmüyor ise başvurunuzu oluşturma adımında eksik bir şeyler yapmışsınızdır. Bu nedenle tekrar arama çubuğuna “abonelik fesih başvurusu” yazıp ekranda çıkan sonuçlardan firmanızı seçin. Sağ üst köşede bulunan “yeni başvuru oluştur” butonuna tıklayarak iptal nedeninizle birlikte kimlik bilgilerinizi eksiksiz doldurun ve onaylayın. Ardından gönder komutu vererek başvurunuzu tekrarlamış olun. Abonelik sorgulama ekranında başvurunuzu görürseniz başvurunuz doğru şekilde yapılmış ve iletilmiştir. Dilerseniz müşteri hizmetlerini arayıp başvuru sürecinizle ilgili bilgi alabilirsiniz.

E- Devlette Yapılan Abonelik İptallerinde Taahhüt Cezası Ödenir Mi?

 

Devletsel 3 7

E- devlet sistemi üzerinden abonelik iptali işlemi yapacaksanız ve bu abonelik taahhütlü bir abonelik ise sistem ekranında size bu taahhüdün ne zaman biteceğini veya bitiş tarihi gösteriliyordur. Eğer taahhüdün bitmesine zaman varsa abonelik iptalinizin başvurusunu nerede yaparsanız yapın, bunun cayma bedelini faturanıza yansıtacaklardır. Dilerseniz taahhüdü bitmeyen abonelikleriniz için önce müşteri hizmetini arayıp cayma bedelini öğrenin. Çünkü e- devlette cayma bedeli gösterilmez. Öğrendikten sonra abonelik iptal başvurusu yapın.

E- Devlette Abonelik İptal Ücreti Ödenir Mi?

E- devlet üzerinden yapacağınız işlemlerin hiçbirine ücret ödenmez. Bunlara abonelik fesih başvuruları dahildir. Sadece iptal etmek istediğiniz aboneliğin taahhüdü devam ediyorsa onun cayma bedeli faturanıza yansır ama bu fiyat firmanın belirlediği bir fiyattır. E- devlet sistemiyle alakası yoktur. Ama taahhüdünüz bitmişse herhangi bir ücret yansıması olmayacaktır. Bu tamamen firma ve sizin sözleşmenize bağlıdır. E- devlet sistemi sadece başvuru yapabileceğiniz, başvuruları kontrol edebileceğiniz, abonelik sorgulama yapacağınız bir sistemdir.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Abonelik İptali Nasıl Yapılır?