Acil Durum Toplanma Alanı Sorgulama

229 Okunma — 18 Temmuz 2020 18:15
Deprem ya da diğer doğal afetlerin ardından acil durum toplanma alanları, vatandaşlar tarafından merak edilen bir konu olarak bilinmektedir.
Devletsel 2 1

İçindekiler;

Acil Durum Toplanma Alanı Sorgulama ?

Deprem ya da diğer doğal afetlerin ardından acil durum toplanma alanları, vatandaşlar tarafından merak edilen bir konu olarak bilinmektedir. AFAD’ın toplanma alanları bilgileri e-devlet sistemi üzerinden T.C kimlik numarası ve kişiye ait olan şifre yardımı ile birlikte giriş yaparak öğrenilebilmektedir. Türkiye sınırları içerisinde bulunan bütün acil durum toplanma alanları, e-devlet sistemi içerisinden öğrenmek mümkün olmaktadır.

Acil Durum Toplanma Alanı Sorgulama. Acil Durum Toplanma Alanı Nedir?

Acil durum toplanma alanları herhangi bir afet oluşumundan sonra, vatandaşların bulunması gereken uygun güvenli bölge olarak söyleyebiliriz. Oluşan doğal afetler ve acil durumlar sonrasında geçici olarak barınma merkezleri tam olarak hazırlanana kadar olan süre zarfında yaşanacak paniği engellemek için ve aynı zamanda da sağlıklı bir şekilde bilgi alışverişi gerçekleştirmek için vatandaşları tehlikeli olan bölgeden uzak tutan güvenli yerlerdir. Afet ve acil durum sonrasında toplanacak yerlerin belirlenmesi ve kontrol edilmesi le Belediyeler ilgilenmektedir.

Acil Durum Toplanma Alanı Nasıl Belirlenmektedir?

Acil durum toplanma alanları belirlenirken; orada olan nüfus yoğunluğuna, toplanma alanına ulaşılabilirliğe, yaşlıların kolay ulaşabilmesine, yangın ve su baskınları gibi diğer doğal afetlerin daha az riskli etkilenebileceği yerlere, düz arazilere, binaların etkilenmeyeceği yerlere, temel ihtiyaçların hemen karşılanabileceği yerlere gibi birçok ayrıntıya bakılmaktadır.

Acil Durum Sırasında Siz Neler Yapmalınız?

Acil Durum Toplanma Alanı Sorgulama

Afet oluştuktan sonra, kurtarma ve yardım ekipleri gelene kadar can ve mal kaybını önlemek için ve onlara da yardım edebilmeniz için sizin de yapmanızı gereken sorumluluklar bulunmaktadır. Bunlar; AFADEM ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri tarafından verilen temel bilinci eğitimine katılmanız gerekmektedir. Bu eğitim sayesinde hazırlıklarının neler olduğunu ve afet esnasında nasıl davranılacağını öğrenmiş olacaksınız. Sağlık Bakanlığın tarafından belirlenmiş olan İlkyardım Eğitim Merkezlerinden ilkyardım eğitimi almanız faydanıza olacaktır. Acil durumlarda kullanacağınız telefon numaralarını öğrenin. Olası bir acil durumda neler yapacağınızı planlayın ve bunları bir yere not edin. Acil durum esnasında iletişim halinde olacağınız kişileri ve onların telefon numaralarını önceden bir yere not edin. E-devlet üzerinden toplanma alanını öğrenin. Afet sırasında evinizden nasıl çıkacağınızı belirleyin. Bir acil durum çantası hazırlayın ve içerisine yiyecek, su, bozulmayacak olan gıdalar ve önemli eşyalarınızı koyun.

Acil Durum Toplanma Alanı Sorgulama

Acil Durum Toplanma Alanı Sorgulama

Acil Durum Toplanma Alanı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi kullanarak giriş yapın. Sonrasında AFAD’ın sunmuş olduğu hizmetlerden biri olan afet ve acil durum toplanma alanları sekmesine tıklayın. Gelen pencere içinde ikamet ettiğiniz adrese en yakın toplanma alanını seçin. Daha sonrasında harita özelliğini kullanarak acil durum toplanma alanın yerini belirleyin. Acil durum toplanma alanının adres ve koordinat bilgilerini bir yere not edin. Alanı önceden gidip görün ve çevresinde keşif yapın. Ailenizde ki kişiler ile bu alanı paylaşın, alan bilgisi adres olarak diğer kişiler ile paylaşılabileceği gibi alan içerisinde bulunan tabela üzerindeki karekodu okutularak da diğer kişiler ile paylaşabilirsiniz.

Acil durum toplanma alanları ile ilgili bütün detayları öğrenmek için e-devlet üzerinde bulunan acil toplanma alanı sorgulama kısmını kullanmak gerekmektedir. Bu bağlantıya giriş yaptıktan sonra açılan sayfada il, ilçe, mahalle, köy, cadde ve sokak gibi sizden istenen bütün bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girdikten sonra sorgula butonuna basmanız gerekmektedir. Sorgula butonuna bastıktan sonra açılan sayfada harita üzerinde yer alan kırmızı şekilde işaretlenmiş yer sizin o anda ikamet ettiğiniz yer olmaktadır. Burada ise harita üstünde bir yere tıklamanız gerekmektedir. Bu tıkladığınız yerden sonra ikamet ettiğiniz en yakın acil durum toplanma alanına ulaşmış olacaksınız.

Sıradaki içerik:

Acil Durum Toplanma Alanı Sorgulama