sv

Adli Kayıt Sicil Sorgulama Nasıl Yapılır?

89 Okunma — 02 Şubat 2021 14:15
5aa792a9ae78490decdfd77c

Adli Kayıt Sicil Sorgulama işlemi son dönemin en çok aranan e devlet işlemlerinden biri. E devlet üzerinde hizmet sunulan ve pek çok konuda karşımıza çıkan çalışmalar var. Hizmet sayısı gün geçtikçe arttığı için insanların arayışlarına da cevaplar geliyor. Adli kayıt sicil sorgulama konusu da son dönemin en çok aratılan e devlet hizmetlerinden biri. TC kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet’e giriş yapın. Ardından arama butonunun olduğu sayfaya Adalet Bakanlığı yazarak karşınıza çıkan hizmetler içerisinden “adli sicil kaydı sorgulama” hizmetini seçin. Ya da direkt olarak arama butonuna “adli sicil kaydı sorgulama” yazarak karşınıza çıkan hizmete tıklayın.

5aa792a9ae78490decdfd77c

Karşınıza şu uyarılar çıkacak;

  • Bir gün içerisinde en fazla 4 adet belge oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz belgenin istediğiniz kadar dökümünü alıp, aynı özellikleri haiz kurumlar için kullanabilirsiniz.
  • Oluşturulacak belgenin nasıl kullanılacağı önemlidir. Sorgulama yapmadan önce “Belgenin Neden Verileceği” alanının seçiminde dikkatli olmalısınız.
  • Oluşturulacak sonuç belgesi, belge üzerindeki “Barkod Numarası” ve “T.C. Kimlik Numaranızı” paylaştığınız kurum, kuruluş veya kişiler tarafından “Adli Sicil Doğrulama” hizmeti ile görüntülenebilecektir.
  • Oluşturulan adli sicil sonucu ile ilgili tereddütleriniz var ise bulunduğunuz yerin adli sicil bürosuna başvurabilirsiniz. Tereddütlerinizin giderilmemesi halinde Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’ne başvurunuz.
  • Adli sicil ve/veya arşiv kaydınızın bulunmaması halinde aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz. Belgenizi Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Flemenkçe, Danca ve Portekizce dillerine tercüme ettirebilirsiniz. Sorgulama sonucu alabilirsiniz. Adli sicil ve/veya arşiv kaydınız bulunması halinde bulunduğunuz yerin mahalli adli sicil birimine veya Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne başvurunuz.
  • Yabancı dile tercüme edilmiş sorgulama sonucuna apostil şerhi verilmesinin istendiği durumlarda; en yakın Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir.

Bu uyarıları okuduktan sonra bilgilendirme yazısını okuduğunuzu onaylamanız yeterli olacaktır. Bu işlemleri yaptıktan sonra kutucuğu işaretleyin ve kurumla ilgili kimlerin bu belgeyi istediği bölümünü ön plana çıkarın.