Adli Sicil Kaydı Nedir ve Nasıl Silinir?

318 Okunma — 10 Ağustos 2020 22:37
Adli Sicil Kaydı Nedir ve Nasıl Silinir?

İçindekiler;

Adli sicil kaydı nedir ve nasıl silinir?

Adli sicil kaydı nedir ve nasıl silinir sorusu birçok kişinin aklını kurcalamaktadır. Bunun sebebi, birçok işe girerken ya da okula kayıt yaptırırken adli sicil kaydına bakılmaktadır. Bundan dolayı adli sicil kaydı nedir ve nasıl silinir, sorularının cevapları oldukça önemlidir. Adli sicil kaydı, kesinleşmiş mahkeme sonuçlarını içermektedir. Mahkeme sonuçlarına göre alınmış olan cezaları ve güvenlik tedbirlerini kapsamaktadır. Kısacası, devletin vatandaşlar için tuttuğu ceza kayıtları diyebiliriz. Adli sicil kaydının diğer bir adı ise, sabıka kaydıdır.

Bir kişinin işlemiş olduğu bir suçtan dolayı almış olduğu cezanın adli sicil kaydına geçmesi için, o cezanın mahkeme huzurunda kesinleşmiş olması gerekmektedir. Kesinleşmeyen hiçbir ceza adli sicil kaydına geçirilemez. Hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararları da adli sicil kaydına işlenmemektedir. Bunlar ayrı bir yerde tutulmaktadır.

Adli Sicil Kaydı Nedir ve Nasıl Silinir?

Adli Sicil Kaydına Neler İşlenir?

Eğer bir suçtan dolayı hapis cezası aldıysanız, bu karar adli sicil kaydına işlenmektedir. Hapis cezası kısa süreli olsa bile, sabıka kaydına geçilmektedir. Ayrıca hapis cezasını tamamladıktan sonra da bu bilgi kayda geçmektedir. Eğer bir hapis cezası alıp, bu cezanın da ertelenmesi uygun görülmüşse, bu kayıt da adli sicil kaydında bulunur.

Herhangi bir suçtan dolayı, adli para cezasına çarptırılmışsa, adli sicil kaydına geçmektedir. Adli para cezanın ödenerek serbest bırakma işlemi olan bu yol ile hapis cezasından kurtulmuş olsa da, sabıka kaydında bununla ilgili ibare yer alacaktır.

Adam kaçırma ya da bir kişinin haklarından yoksun bırakmak gibi suçlar da adli sicil kaydında yer almaktadır. Ayrıca trafikte herhangi bir şekilde sürücü belgelerinize el konulmuş ise, bu da kayıt altına alınmaktadır. Ve de ileride karşınıza çıkmaktadır.

Ayrıca yurtdışında yaşayan vatandaşların, yabancı mahkemeler tarafından kesinleşmiş olan cezaları da adli sicil kaydında yer almaktadır. Yani, şu yanlış düşünceye kapılmamak gereklidir. Yurtdışında yapmış olduğunuz bir suçtan dolayı almış olduğunuz ceza, Türkiye üzerinde bir yere başvuru yaptığınız sırada sizden istenen adli sicil kaydında görünecektir.

Diğer bir konu ise pişmanlıktan dolayı kalkan cezalardır. Bir suç işleyip cezanınız onaylandıktan sonra, pişmanlıktan yararlanıp cezanızı azaltabilir ya da tamamen ortadan kaldırabilmeniz mümkün olmaktadır. Ama ortadan kalksa bile sicil kaydında görünmeye devam edecektir. Ayrıca zamanaşımı olan cezalar, genel aftan dolayı silinen cezalar ve Askeri Ceza Kanununa göre almış olduğunuz cezalar da adli sicil kaydında yer almaktadır.

Adli Sicil Kaydı Nasıl Silinir?

Adli sicil kaydının silinmesi birçok kişi için çok önemlidir. Çünkü önceden işlemiş oldukları suçlardan dolayı aldıkları cezalar burada görünmektedir. Bu durumda bazı şeyleri engellemektedir. Bundan dolayı çoğu kişi adli sicil kaydını nasıl silineceğini bilmemektedir. Adil Sicil Kanunu’na göre, sicilin ne zaman ve nasıl silineceği çok net bir şekilde belirlenmiştir.

Eğer bir suçtan dolayı alınmış olan ceza çekildikten belirli bir süre sonra adli sicil kaydından otomatik olarak silinmektedir. Ama bu durum hafif suçlar için geçerlidir. Ağır suçlarda asla bir silinme işlemi olmamaktadır. Cezanın tamamlanmasından sonra, eğer ceza hapis cezası ise, denetim süresinin son bulduğu tarihten sonra adli sicil kaydından silinmektedir. Ayrıca suçu işlemiş olduğu kişi şikayetinden vazgeçerse ve de suçlu olan kişi de pişmanlığını ifade ederse, bu durumda da adli sicil kaydından silinme işlemi gerçekleşmektedir ya da cezanın zamanaşımı dolması ya da küçük suçlarda genel af çıkması durumunda da bu işlem gerçekleşmektedir. Ama dediğimiz gibi ağır suçlarda hiçbir şekilde silme işlemi uygulanmamaktadır.

Sıradaki içerik:

Adli Sicil Kaydı Nedir ve Nasıl Silinir?