sv

Adli Sicil Kaydı Sorgulama İşlemi Nedir? Sabıka Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

123 Okunma — 25 Mart 2021 10:16
Adli sicil kaydi sorgulama sabika kaydi sorgulama1

Adli Sicil Kaydı Sorgulama İşlemi Nedir? Sabıka Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

E- Devlet hizmetleri olarak ön plana çıkarılan adli sicil kaydı sorgulama nasıl yapılır sorusu için sizlere net ve sade bir liste hazırlamak istedik. Devletsel sitesi olarak kurumsal konuların yaklaşımına dair gerekli olan bütün süreci en güçlü ve kaliteli şekilde sizlere listelemeyi ve e devlet hizmetlerinin en iyi nasıl kullanılacağına yönelik detaylı bilgiyi sunmayı amaç haline getirdik. Hazırsanız başlayalım!

Adalet Bakanlığı bünyesince verilen bir hizmet olan adli sicil sorgulama işlemi, özellikle e devlete entegre edilen hizmetler arasında bulunuyor ve bir çeşit sabıka kaydı sorgulama işlemi olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazımızda da bu konudaki başlıkları kullanacağız. Aşama aşama dikkat edilmesi gereken işlemleri ve sicil kaydı sorgulama işlemlerini sizlere detaylı bir şekilde anlatmak istiyoruz. Hazırsanız bütün teferruatlarına bakalım ve en azından en basit haliyle nasıl sabıka kaydı sorgularsınız ona göz atalım isterseniz.

 

Adli Sicil Kaydı Nasıl Sorgulanır?

"<yoastmark

E devlet sistemine giriş yapın ve bunu hızlı bir şekilde gerçekleştirin. Genellikle T.C kimlik numarası ve e devlet şifresi ile sisteme giriş yaparken hata yapılıyor. Burada doğru bilgileri girdiğinizden emin olun. Şifreniz yok ise en yakın PTT üzerinden şifrenizi alabilirsiniz. Arama bölümüne gelin ve oraya Adli sicil kaydı sorgulama yazın. Sonra karşınıza çıkacak olan işlem de direkt bunu tarayabileceğiniz panel olacaktır. Oradan sorgulama işlemlerini en hızlı şekilde yapabilirsiniz. Sorgulama yaparken birkaç farklı madde var ve onlara dikkat etmeniz gerekiyor. Nedir bu seçenekler? Gelin ona bakalım.

  • Bir gün içinde oluşturabileceğiniz dosya sayısı sınırlı. Maksimum 4 kere sorgulama yapabiliyorsunuz.
  • Oluşturduğunuz belgenin nerede ve ne için kullanılacağını sistem öğrenmek istiyor. Sorgulama yaparken belgenin neden verileceği kısmına dikkatli bakmanızı öneriyoruz. Burada yapacağınız seçimler belgeleri de etkiliyor.
  • Belgenin üzerinde yer alan Barkod numarası ya da paylaşılan kurumlar üzerinden de online olarak Adli sicil doğrulama hizmetleri görülüyor. Ama siz yine de çıktı alın daha sağlıklı.
  • Farklı dillerde sorgulama sonucu alabilirsiniz (tabi adli sicilinizin olmaması lazım),
  • Sonra da bilgilendirme yazısını okuduğunuzu teyit eden tıklamayı yapın ve onaylayın.
  • Ardından size çıktı verilecek belge çıkacaktır.

 

Adli Sicil Kaydı Sorgulama Kurum Türü Ne Demek?

"<yoastmark

Sabıka kaydı sorgulama kurum türü ne demek derseniz, bu durum sorgulamayı yaparken sizin karşınıza çıkacak bir konudur. Yani hangi alanlarda ve nerede bu belgeyi kullanacağınız önemli olduğu için onu sormaktadır sistem. Bu yüzden Adli sicil kaydı sorgulama kurum türü ile ilgili aklınıza gelen seçeneklere buradan ulaşabilir ve doğru bilgi girebilirsiniz. Bunu yapmanız şarttır.

Sıradaki içerik:

Adli Sicil Kaydı Sorgulama İşlemi Nedir? Sabıka Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?