sv

Adli Sicil Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

233 Okunma — 24 Temmuz 2020 00:30
Adli Sicil Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

İçindekiler;

Adli Sicil Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Dijitalleşen Dünyamızda her geçen gün aldığımız hizmetlerde dijital ortama aktarılmaktadır. Hayatımızın birçok alanında ihtiyaç duyduğumuz Adli Sicil Kaydı (sabıka kaydı) e-devlet üzerinden alabileceğimiz hizmetlerden biridir. e-devlet üzerinden nasıl sabıka kaydı alınır ve hangi bakanlığa bağlı olduğunu öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Adli Sicil Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Adli Sicil Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Adli Sicil Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır? Adalet bakanlığının sunmuş olduğu sabıka kaydı kaydı sorgulama bakanlığın internet üzerinden e-devlete entegre edilmiş olan hizmetler içerisinde bulunuyor. E-devlet üzerinden nasıl sabıka kaydı adım adım nasıl alınır sizler için hazırladık.

E Devlet Üzerinden Sabıka Kaydı Alma

Öncelikle TC kimlik numarası ve e-devlet şifreniz ile e-devlet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. E-devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden e-devlet şifresi almanız gerekmektedir. PTT den şifre alırken yanınızda T.C kimlik belgesi, evlilik cüzdanı veya pasaport gibi belgeleri bulundurmanız gerekmektedir. Ayrıca e-devlet şifresi şahsa özel olduğu için başvuruya şahsın kendisi yapması gerekmektedir. Aldığınız şifre ile ilk giriş yaptığınızda sistem sizden şifrenizi değiştirmenizi isteyecektir. Bu adımda şifrenizi kolay hatırlayabileceğiniz ve başkalarının kolay tahmin edemeyeceği bir şifre belirlemeniz daha sonra sisteme girebilmeniz için faydalı olacaktır.

Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfada beliren arama kutucuğuna Adalet bakanlığı yazarak çıkan hizmetler içerisinden “adli sicil kaydı sorgulama”  hizmetini seçerek sorgulayabilirsiniz. Diğer bir yöntem ise arama kısmına “sabıka kaydı sorgulama veya adli sicil kaydı sorgulama” sorgularından birini yazarak gelen sonuca tıklayarak sorgulamaya başlayabilirsiniz. Sorgulamaya geçtiğinizde sistem size aşağıdaki uyarıları verecektir;

 • Bir gün içerisinde en fazla 4 adet belge alabilirsiniz. Oluşturduğunuz belgenin istediğiniz kadar dökümünü alabilir aynı özellikleri taşıyan kurumlar için kullanabilirsiniz.

 • Oluşturulacak belgenin ne için kullanılacağı bilgisi önemli olduğundan dolayı sorgulamadan önce “Belgenin Neden Verileceği” alanının seçiminde dikkatli olması gerekir.

 • Oluşturacağınız dökümanın üzerindeki barkod numarası ve TC kimlik numaranız paylaştığınız kurum, kuruluş veya kişiler tarafından Adli Sicil Doğrulama sistemi kullanılarak görüntülenebilecektir.

 • Oluşturulan adli sicil sonucu ile ilgili tereddütleriniz varsa öncellikle bulunduğunuz yerin mahalli adli siicl bürosuna, tereddüttünüz giderilmediği takdirde Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne başvurunuz.

 • Adli sicil veya arşiv kaydınız bulunmazsa; “Almanca, İngilizce, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Flemenkçe, Danca ve Portekizce” dillerine tercüme edilmiş sorgulama sonucunuzu elde edebilirsiniz. Eğer Adli sicil ve/veya arşiv kaydınız bulunursa bulunduğunuz yerin mahalli adli sicil birimine veya Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğüne başvurunuz.

 • Yabancı dile çevrilmiş sorgulama sonucuna apostil şerhi verilmesinin istendiği durumlarda; en yakın Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonu Başkanlığına müracaat etmeniz gerekmektedir.

Uyarıları okuduktan sonra  “Yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum” kutucuğunu tıklayın ve devam et butonuna tıklayarak devam edin.

Sonraki adımda belgeyi isteyen kurumun resmi kurum mu özel kurum mu olduğunu belirleyin.

İlk seçeneği işaretledikten sonra karşınıza gelen seçeneklerden belgenin sizden neden istendiğini belirtin.

Daha sonra belgenin verileceği kurumun adını yazın ve sorgula seçeneğine tıklayarak belgenizi oluşturun.  Sorguladığınız belgeyi ister sayfanın üst kısmında belirtilen talimatlara göre ister bilgisayarınıza indirerek isterseniz doğrudan yazdırarak çıktı alabilirsiniz.

Adli Sicil Kaydında Neler Bulunur?

Adli sicil kaydında aşağıda belirtilen bilgiler yer alır.

 • Hapis cezasının ertelenmesi kararı,
 • Adli para cezası,
 • Kısa süreli hapis cezası,
 • Şikayetten vazgeçme veya etkin pişmanlıktan dolayı verilen kararlar,
 • Genel veya özel affa dair belgeler.

Adli Sicil Kaydında Neler Bulunmaz?

Adli sicil kaydında aşağıda belirtilen bilgiler yer almaz.

 • Disiplin suçları,
 • Askeri suçlara dair mahkumiyet,
 • İdari para cezasına ilişkin kararlar.

Adli Sicil Kaydı Silinir Mi?

Adli sicil kaydı çıkan kişilerin sicillerinin temizlenmesi için cezanın infaz edilmesi gerekmektedir. Cezası infaz edilen kişilerin adli sicil kaydı silinip arşiv kaydına alınmaktadır. Arşiv kaydında ise 5, 15 veya 30 yıl sonra silinebilmektedir. Arşiv kaydının silinmesi Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Ayrıca hükümlünün ölmesi veya fiilin suç olmaktan çıkması (genel af vb.) ile de arşiv kaydı silinmektedir.

Sıradaki içerik:

Adli Sicil Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?