sv

Aile hekimi nedir?

169 Okunma — 10 Ağustos 2020 22:06
Aile hekimi nedir?

Aile hekimi nedir?

Günümüzde birçok kişinin sağlığı olumsuz yönde etkilenebilir ve aile hekimine ihtiyaç duyabilir. Bu durumda aile hekiminin ismi ve soy ismini mutlaka biliyor olmanız gerekmektedir. Sağlık sorunlarınız meydana geldiğinde en iyi ve hızlı yardımı size aile hekimleriniz verecektir. Aile hekimlerinin sağlık hizmetlerinde yeri çok büyüktür.  Bunun için eğer bilmiyorsanız mutlaka aile hekiminizi öğrenmeniz ve hatta onunla gidip tanışmanız gerekmektedir.

Aile hekimi nedir?

Aile hekimi nedir?

Tam gün olarak sağlık ocaklarında görev yapan uzman doktorlardır. Günün belli saatlerine kadar hizmet vermektedirler. Genelde cumartesi ve Pazar hizmet vermemektedirler. Eğer sağlık sorununuz var ise bu durumda en hızlı çözümü size aile hekiminiz sunacaktır. Fakat aile hekimleri akşam saatlerinde görev yapmazlar. Genel olarak sabah 8.00 akşam 17.00 da görevlerine başlayıp bitirirler. Bu yazımızda sizlere aile hekimi nedir konusu hakkında bilgi verdik. Şimdi ise aile hekimi ne iş yapar konusundan bahsedeceğiz ve sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

 

Aile hekimi ne iş yapar?

Sağlık açısından sorununuz olduğu zaman size kısa sürede yardım edecek kişilere aile hekimi denir. Aile hekimlerinin birçok görevi bulunmaktadır. İşte aile hekimi ne iş yapar sorusunun cevabı aşağıdaki gibidir.

Kişiler aile hekimlerine geldiklerinde; sağlık raporu, sair ve reçete alabilmektedirler. Bunları aile hekimlerinden temin edebilmeniz mümkündür

Beraber çalıştığı ekipler ile uyum içerisinde olmak ve o şekilde çalışmak

Hastayı muayene etmek. Eğer yatması gerekiyor ise hastayı yatırarak gözlem altına almak

Tedavi için gelen ve orada tedavi edilmeyen hastaların sevkini sağlamak

Kaydı bulunan kişilerin senelik olarak kaydının güncellenmesini sağlamak

Sağlık muayenesini düzenli bir şekilde yapmak

Hamile, çocuk veya hasta kişilerin durumlarını sürekli araştırıp kontrol etmek

Aile hekimi nasıl öğrenilir?

Aile hekimi nasıl öğrenilir konusu hakkında bilgi sahibi değilseniz ve bu konuyu merak ediyorsanız mutlaka makalemizin devamını okumanız gerekmektedir. Aile hekimi acil durumlar için çok önemlidir ve mutlaka aile hekiminin öğrenilmesi gerekmektedir. Acil durumlarda eşle hekimi kısa süre içerisinde müdahaleyi gerçekleştirir.  Aile hekimini öğrenmek için aile hekiminize giderek oradaki kişilere sorabilirsiniz. Aynı zamanda e devlet şifreniz var ise e devlete şifreniz ile giriş yaparak aile hekimini oradan öğrenebilirsiniz. E devlet şifreniz mevcut değilse PTT’ye giderek kendinize e devlet şifresi isteyebilirsiniz. E devlet sitesine giriş yaptığınızda orada bulunan kategoriler ile aile hekiminizi kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Aile hekimine nereden randevu alınır?

Aile hekimine direkt gittiğinizde de muayene olmanız mümkündür. Fakat hiç beklemek ve çabucak işinizi halletmek istiyorsanız mutlaka randevu almanız gerekecektir. Peki, aile hekimine nereden randevu alınır? Aile hekimine randevu almak için 182 yi tuşlamanız yeterli olacaktır. Orada çıkan kişiye aile hekiminizi söyleyip dilediğiniz saatte aile hekiminize randevu işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Aile hekimi nasıl değişir?

Aile hekimininiz den memnun değilseniz ve başka bir aile hekimi seçmek istiyorsanız aile hekiminizi değiştirmeniz mümkündür. Bunun için sağlık ocağına giderek aile hekiminizi değiştirmek istediğinizi söylemeniz yeterlidir. Eğer diğer aile hekiminde çok fazla kişi yok ise sizi istediğiniz aile hekimine alacaklardır. Fakat sağlık ocağına gitmeden de aile hekimini değiştirmek mümkündür. Bunun içinde e devlete giriş yapmanız gerekecektir. E devlet şifrenizi girerek aile hekimini değiştir kategorisine tıklayıp istediğiniz aile hekimini seçebilirsiniz. Aile hekimini değiştir butonuna tıkladığınızda butonun altındaki kısma aile hekiminizi neden değiştiriyorsunuz yazısına sistem cevap vermenizi isteyecektir. Nedenini belirttikten sonra eğer seçtiğiniz doktor yoğun değil ise aile hekimini değiştirme işlemi gerçekleşecektir.

Sıradaki içerik:

Aile hekimi nedir?