sv

Alacak Sorgulama İşlemi

162 Okunma — 19 Temmuz 2020 20:44
Alacak Sorgulama İşlemi

Alacak Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır ?

E-devlet sistemi üzerinden alacak sorgulama ekranı vatandaşlar için büyük kolaylık sağlamaktadır. Bu uygulama sayesinde kişiler internet üzerinden borç ve alacak sorgulaması yapabilmektedirler. E-devlet sistemi ile birlikte kişiler telefon, internet ve TV abonelikleri gibi borçlarını öğrenebilmektedirler. E-devlet sistemi alacak sorgulama işlemi ile birlikte kişiler geçmiş döneme ait borçlarını öğrenebilirken alacakları varsa da 15 gün içinde kişilere geri ödenmektedir.

Alacak Sorgulama İşlemi. E-devlet sistemi üzerinden alacak sorgulama işlemi ile birlikte kişiler elektrik, su, doğalgaz gibi faturaları üzerinden alacak ya da borçlarını öğrenebilmektedirler. E-devlet sistemi üzerinden alacak durumunu sorgulamadan borçlu olan kişiler borcunu kurumlara öderken alacaklı durumda olanlara ise sistem üzerinde kayıtlı olan banka hesap numaralarına 15 gün içinde yatırılmaktadır.

E-devlet alacak sorgulama sistemi yaklaşık olarak 3 yıldan fazla süredir vatandaşların hizmetinde bulunmaktadır. Bir tıkla yapabildiğiniz alacak ve borç sorgulama işlemi sayesinde zamanınız kaybolmadan güvenli ve hızlı şekilde bütün işlemlerinizi e-devlet yardımı ile yapmanız mümkün olmaktadır.

Alacak Sorgulaması Nasıl Yapılmaktadır?

Telefon ve internet faturalarında ekstradan olarak yanlışlıkla yapılmış ödemeler, hatalı olan faturalar ve cihaz ücretleri gibi çeşitli sebeplerle. Tüketiciler haberleri olmadan aldıkları hizmetlerden dolayı her ay düzenli ödeme yaptıkları işletmeciler tarafından alacaklı konumuna geçmektedirler.

E-devlet borç ve alacak sorgulamasının nasıl olduğu herkes tarafından merak edilen konuların başında gelmektedir. Borç ve alacak sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. Son zamanlarda birçok değişik uygulama ile gündemde yer alan e-devlet, vatandaşlar tarafından büyük ilgi görmeye devam etmektedir. E-devlet üstünden birçok kişiyi yakından ilgilendiren bir sorgulamanın daha yapıldığı ortaya çıkmıştır. Borç ve alacak sorgulama işlemleri de artık e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Gerekli olan bilgileri girdikten sonra sisteme girişiniz sağlanıyor ve sorgulama ekranından borcunuzun ya da alacağınızın olup olmadığını görebiliyorsunuz.

E-devlet sistemi üstünden kontrol edindiğinde yüzlerce vatandaşın alacağı çıkabilmektedir. E-devlet sisteminde telefon, internet ve TV faturaları ile ilgili geçmiş dönemlere ait olan borcun yanı sıra yapılan çok fazla ve hatalı ödemelerden dolayı oluşan alacaklar da görülebilmektedir.

Alacak Sorgulama İşlemi

Alacak Sorgulama İşlemi

Borç ve Alacak Bilgilerinin Sorgulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar maddesi gereği 22/09/2014 tarihli ve 2014/DK-THD/466. sayılı Kurul Kararınca abone sayısı 200 binin üzerinde olan firmalara ait borç ve alacak bilgileri artık e-Devlet üzerinden sorgulanabilecektir.

E-devlet sistemi üzerinden alacak çıkması halinde ise sistem üzerinde kayıtlı olan hesap numarasına 15 gün içinde geri ödeme yapılmaktadır.

Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılmaktadır?

E-devlet sistemi üzerinden borç alacak sorgulama ile mobil ve sabit hat sahibi olan telefonlar ile birlikte internet ve Kablolu TV gibi uydu sağlayıcıları üzerinde yapılmış olan abonelikler ile ilgili geçmiş yıllara ait borç sorgusunun yanı sıra vatandaşın alacağının olup olmadığı da görülebiliyor. Telefon ve internet faturalarında ekstradan olarak yanlışlıkla yapılmış ödemeler, hatalı olan faturalar ve cihaz bedelleri gibi çeşitli sebeplerle tüketiciler haberi olmadan almış oldukları hizmetlerden ötürü her ay düzenli olarak ödeme yaptıkları firmalar karşısında alacaklı konumuna geçmektedirler. Eğer alacak durumu oluşmuş ise sistemde kayıtlı olan hesap numaralarına 15 gün içinde geri iade sağlanmaktadır.

Son zamanlarda vatandaşların büyük bir ilgiyle kullanmaya başladığı uygulama olan e-devlet sistemi genel olarak tüm kamu kurumlarının internet hizmetlerini tek bir noktada toplamaktadır. Bu sayede zaman kaybetmeden ve hızlı bir şekilde bütün işlemlerinizi e-devlet sistemi yardımıyla ister telefonunuzdan, isterseniz de bilgisayarınızdan halledebilmeniz mümkün olmaktadır. E-devlet sistemini kullanmak için T.C. kimlik numaranız ve şifreniz olması yeterli olmaktadır.

Sıradaki içerik:

Alacak Sorgulama İşlemi