Altcoin nedir? Neden giderek daha önemli hale geliyorlar?

107 Okunma — 28 Eylül 2021 23:52
altkoin

İçindekiler;

Altcoin nedir? Neden giderek daha önemli hale geliyorlar?

Altcoin nedir? Neden giderek daha önemli hale geliyorlar? Tackler ve patlamalar, isabetler ve saldırılar arasında Bitcoin, yaşamının ilk on yılında kripto para birimlerinin kraliçesiydi. Ancak şimdi, acemi pazardaki hakimiyeti için yeni bir meydan okuma var: yaklaşık 2.000 daha yeni ve daha küçük dijital para birimi.

Hepsi birlikte, “altcoinler” kullanıcılar arasında yer kazanıyor, geliştiricilerin topluluklarını ve kendi özelliklerine sahip hayranları bir araya getiriyor. Bitcoin şimdi 240 milyar dolarlık kripto pazarının yaklaşık %60’ını oluşturuyor ve bu, iki yıl önce yaklaşık %90’dan biraz fazla.  Bu azalan hakimiyet, 2017’nin sonlarındaki en parlak döneminden bu yana orijinal kripto para birimi için zor zamanları yansıtıyor.

Bitcoin, bu yıl değerini neredeyse ikiye katladı ve salı günü on ayın en yüksek seviyesine ulaşmak için son günlerde %30’a yakın bir yükseliş kaydetti. Ancak geçen yıl değerinin dörtte üçünü kaybetti.

Bu dalgalanma, geleneksel emeklilik fonu yatırımcılarını, bitcoin’in spekülatif jetondan yerleşik varlığa büyümesi için çok önemli görülen varlık yöneticilerinden uzaklaştırdı. Bitcoin ayrıca bir ödeme aracı, kullanım amacı olarak çekiş için mücadele etti. Ancak çok azı dijital para birimiyle alışverişe gidiyor.

ALTCOİNLER GÖRÜNÜYOR

Bitcoin Cash, Tether, Monero ve Dash Adlarının çeşitliliği, sayısız protokolü ve arkalarındaki kullanıcı, tüccar ve geliştirici gruplarını yansıtır. Ayrıca yüksek oynaklıktan muzdariptirler ve çok azı cari ödemeler için kullanılır. Ancak büyümesini geliştirmek, analistler ve akademisyenlerin Bitcoin’in başarısızlıklarına cevap bulma yarışı olarak tanımladığı yavaş bir mücadeledir. Kripto para birimlerinin ve blockchain gibi ilgili teknolojilerin evrimini şekillendirebilecek olanıdır.

En büyük iki altcoin, Ethereum ve XRP (Ripple), birlikte 22 milyar dolar ve 17 milyar dolarlık dolaşımlarla madeni para piyasasının yaklaşık beşte birini oluşturuyor. AnarchistCoin ve CryptoPing gibi isimleri olan diğerleri likit değildir ve nadiren kullanılır.

Çevrimiçi olarak tanınan ve kabul edilen bir dijital para birimi olan fiili bir “internet parasının” ortaya çıkması, genellikle kripto para birimlerinin ana akıma girmesi için bir ön koşul olarak görülüyor. Bu mantoyu alma olasılığı en yüksek olan Bitcoin, çoğunlukla cirosuna ulaşamadı.

Şüphesiz, türünün en bilinenidir. Ve kripto para birimlerine baktıklarında, büyük yatırımcılar Bitcoin’e yönelme eğilimindedir. Ancak ticarette kullanımı, yüksek işlem maliyetleri ve düşük hız nedeniyle felç olmuştur. Ve tüm savunucularının “dijital altın” olduğu iddialarına rağmen, bitcoin’in oynaklığı, bir değer deposu olarak oldukça pratik olmadığı anlamına geliyor.

Bazıları, ethereum gibi, blok zinciri tabanlı uygulamalara güç sağlar. “Sabit paralar” olarak bilinen diğerleri, fiat para birimine sabitlenerek fiyat dalgalanmalarıyla ilgili sorunların üstesinden gelmeye çalışır.

Daha büyük bir oran hala esasen bitcoin klonlarıdır ve radikal olarak zor birkaç kullanım sunar.  Litecoin gibi bazıları, yavaş işlemler gibi bitcoin’in bazı zayıf yönlerini ele almak için tasarlanmıştır.

Bitcoin’in savunucuları, yapısal kusurlarının üstesinden gelmenize yardımcı olabilecek, ödemeleri daha hızlı ve daha ucuz hale getirmek için tasarlanmış blok zincirine eklenebilecek bir kod olan Lightning ağı gibi girişimlere işaret ediyor.

Altcoinler yayılırken bile, Twitter CEO’su Jack Dorsey gibi yüksek profilli destekçiler Bitcoin’in hakimiyetini sürdürdüğünü görüyor. Şubat ayında yayınlanan bir podcast’te Dorsey, Bitcoin’in çevrimiçi olarak doğduğu, geliştirildiği ve test edildiği göz önüne alındığında internetin yerel para birimi olacağını söyledi.

SAF SPEKÜLASYON YA DA GELECEK ÜZERİNE BAHİSLER?

Chicago merkezli büyük bir kripto para birimi tüccarı olan Cumberland’e göre, altcoinlerin performansı bu yılın ilk çeyreğinde Bitcoin’den yüzde dört daha iyi performans gösterdi.

Ve artan sayıda altcoin, bitcoin’in zayıflıklarına cevaplar için teknolojik araştırmanın bir ürünü ise, yatırımcı ilgisi, altcoin’in ödemeler veya transferler için zemin kazanacağı bahisler veya bir değer deposu olarak görülebilir.

Diğerleri, altcoin ticaretinin çoğunlukla spekülatif olduğunu ve yatırımcıların teknik özellikler ve çoklu para birimi topluluklarından daha az para kazanma potansiyelleriyle ilgilendiğini söylüyor.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

Altcoin nedir? Neden giderek daha önemli hale geliyorlar?