sv

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

117 Okunma — 14 Ağustos 2020 12:03
Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

İçindekiler;

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasında birçok neden bulunmaktadır. Altın fiyatlarını etkileyen faktörler nelerdir, sorusuna bu makalemizde cevap bulabileceksiniz. Altın, dünyada en çok yatırım yapılan araçların başında gelmektedir. Kolay işlenebilir olması ve dayanıklılığından dolayı, geçmişten bu zamana kadar her zaman en dikkat çekici maden olmuştur. Altın dünya üzerinde ekonomik olarak kullanılan tek elementtir. Altının üretim miktarının talebe göre şekil alması, yerini dolduracak başka bir değerli malzemenin bulunmamasından dolayı oldukça kıymetlidir.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Geçmiş zamanlarda, finansal piyasalarında yaşanan gelişmeler ile alternatif yatırımların çoğalması, altının diğer yatırımlar karşısında cazibesini yitirmesine neden olmuştu. Ama şimdilerde ise tam bir para basma makinesi haline gelmiştir. Finans sektöründe zaman içerisinde oluşan önemli yapısal değişimler günümüzde altının teminat olarak yaygın bir halde kullanılmasını mecburi kılmaktadır. Altın artık finans piyasalarının önemli bir parçası haline gelmiştir. Altın bankacılığının gelişmesi ile birlikte altını temel alarak oluşan finansal araçların sayısı bir hayli artmıştır.

Altın Fiyatını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Altın üretim ve yatırım aracı olarak kullanılan bir maden türüdür. Aynı zamanda forex piyasalarında da çok sık bir şekilde kullanılmaktadır. Altın fiyatını etkileyen en önemli şey arz ve talep arasındaki dengedir. Madencilik yapan şirketlerin altın çıkarma için harcamış oldukları paralar, altın fiyatlarını etkilemektedir. Ayrıca ülkenin altın rezervlerinin yanı sıra, petrol fiyatları, merkez bankalarının altın alış ve satış işlemlerinin yoğunluğu ile birlikte bu merkez bankalarının oluşturmuş oldukları para stratejileri de altın fiyatları üzerinde oldukça etkilidir.

Bunların yanında, gerçek faiz oranları, enflasyonda ki dalgalanmalar, dünya ülkelerinin ekonomik durumları, altın üreticilerinin işlemleri, altının işlem gördüğü piyasaların kısa ve uzun vade politikaları ve Amerikan Doları’nın diğer para birimleri karşısındaki pozisyonu altın fiyatlarını doğrudan etkileyen faktörlerdir.

Altın Arzını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Altın, mücevher ve takı sektörünün en önemli ürünüdür. Bunun yanı sıra yatırım aracı olarak da çok sık şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca geri dönüşüm olarak tercih edilen hurda altınlar ile ilgili işlemler, merkez bankalarının altın alış ve satış ile ilgili arzlarını da etkilemektedir. Madenden çıkarılmış olan altının fiyatını, altının kalitesi ve altının nasıl çıkarıldığı da çok önemli rol oynamaktadır. Altın çıkarma sırasında harcanan paralar ve emekler fiyatlara doğrudan yansımaktadır. Son zamanlarda üretim maliyeti çok fazla yükseldiği için ve çıkarılan altının arzının az olmasından dolayı, altın fiyatları bir anda yükselişe geçmiştir. Bunda ki en büyük neden arzın az, talebin çok olmasından dolayıdır. Altın fiyatları, ayrıca altın üretimi yapan ülkelerin ekonomik durumları ile de bağlantılıdır. Dünya üzerinde ki ülkelerin içinde Çin, en fazla altın üreten ülke olarak göze çarpmaktadır. Çin’in dışında Güney Afrika, Rusya, Kanada ve Avusturya da altın üretiminde söz sahibi ülkelerdir.