sv

Aşı Randevusu Nereden Nasıl Alınır?

92 Okunma — 17 Şubat 2021 11:28
zLRh38M2FECDlhi3b4Cr4g

Aşı Randevusu Nereden Nasıl Alınır?

Aşı randevusu konusunda yapılan çalışmalar, son dönemlerin en çok ilgilenilen konusu oluyor. Dünya üzerinde yapımına başlanan aşılar, uygulanma konusunda da oldukça hızlı ilerliyor. Tüm dünyada uygulanmaya başlanan koronavirüs aşı çalışmalarına ülkemizde de devam ediliyor. Koronavirüs aşı çalışmaları ülkemizde üç aşamada gerçekleştirilecek.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan aşılama takvimine göre ilk aşamada sağlık çalışanları ve yaşlı bakım evlerinde kalanlar ve çalışanlar aşılandı. Sonrasında Yüksek risk grubunda yer alan 65 yaş üstü vatandaşlar 90 yaş ve üzerinden başlamak üzere aşılanmaya başlandı. Bu grupta yer alan en kalabalık grup olan 65-69 yaş arası vatandaşlar 12 Şubat tarihinden itibaren MHRS ve e-Nabız üzerinden randevularını almaya başladı. Peki MHRS ve e-Nabız üzerinden aşı randevusu nasıl oluşturulur?

602b6f280f254433b0ae75c1

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından son yapılan açıklamada 12 Şubat tarihinden itibaren MHRS ve e-Nabız üzerinden 65 yaş üstü vatandaşların koronavirüs aşı randevularını oluşturabileceklerini duyurmasının ardından birçok vatandaş MHRS ve e-Nabız üzerinden aşı randevularını oluşturdu.

Hafta başında başlayan aşılama çalışmaları kapsamında Aile Hekimliklerinde zaman zaman yoğunluk oluştu. Henüz aşı randevusu oluşturmayan 65 yaş üstü vatandaşlar koronavirüs aşı randevusu nasıl oluşturulur sorusuna yanıt aramayı sürdürüyor.

Aşı Randevusu Nasıl Alınır?

602cc07dadcdeb0d0c30fc97

65-69 yaş arası vatandaşların aşılanmasının ardından ikinci aşamaya geçilecek. İkinci aşama aşılama çalışmaları kapsamında Öncelikli meslek grupları aşılanmaya başlanacak. Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kritik Görevdeki kişiler, Zabıta ve Özel Güvenlik, Adalet Bakanlığı, Cezaevleri, Eğitim Sektörü Gıda Sektörü çalışanları, Taşımacılık 60-64 yaş arası bireyler 55-59 ve 50-54 yaş arası bireyler ikinci aşamada aşılanacak olan gruplar arasında yer alıyor

Öncelikli gruptaki vatandaşların aşılanması için randevular, “mhrs.gov.tr”, “enabiz.gov.tr” siteleri, Merkezi Hekim Randevu Sistemi, e-Nabız mobil uygulamaları ile “Alo 182” hattı üzerinden alınabiliyor. Tüm randevu bilgileri hem e-Nabız’da hem de vatandaşın cep telefonuna gelen kısa mesajda yer alıyor. Vatandaş, randevusu ile hekime gittiğinde hekimler “AŞILA” mobil uygulamasını kullanarak, vatandaşın T.C. Kimlik numarası, randevu barkodu, randevu numarası ya da randevu listesi içerisinden kişi bilgilerine erişip sorgulama yapabiliyor.

zLRh38M2FECDlhi3b4Cr4g

Böylelikle sorgulanan kişiye ait bilgiler görüntüleniyor. Ardından uygulayacağı aşının QR kodunu uygulama üzerinden okutarak, hem aşıya ait bilgileri kaydediyor, hem de aşının uygunluğunu kontrol ediyor. Hekim QR kodu okuttuğunda aşının saklama koşulları, soğuk zincir doğrulaması Aşı Takip Sistemi üzerinden sorgulanıyor, uygunsa aşı yapılıyor, değilse işlem iptal ediliyor.

Sıradaki içerik:

Aşı Randevusu Nereden Nasıl Alınır?