Askerde Pembe Tezkere Nasıl Anlaşılır?

153 Okunma — 08 Aralık 2021 12:16
1 8

İçindekiler;

Askerde Pembe Tezkere Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle her vatan evladı askere gitmek isteyebilir veya cinsel eğilimleri neticesinde mecburi askerlik vazifesini geri bırakmak isteyebilir. Burada bahis bireylerin ne istediğinden çok devletin bu bireyler için ne öngördüğüdür.

TSK’ya göre eşcinsel olmak askerliğe engel değildir.  Devletin genç erkeklerin cinsel eğilimlerine bakılmaksızın her bireyi askerlikten sorumludur. Ancak bunu bir özür veya hastalık gibi gören eşcinsellere karşın devlet yetkilileri bu vatandaşlarında askerlik yapmasını talep etmektedir.

TSK’ya göre nasıl ki yüksek rütbelerde kadın ve erkekler bir görevde yer alabiliyor ve asker olabiliyorsa; eşcinsel vb. her ne olursa olsun askerlikten kurtulmak için bir etken değildir. Ancak ileri derece cinsel bozukluk ve rahatsızlık derecesinde cinsel eğilimler askerlikten men edilmek için bahane olabilir. Askerde pembe tezkere nasıl anlaşılır sorusuna yanıt olarak LGBT üyeleri bu tür sınıflandırmalara karşı durarak dış görünüm olarak çoğunlukla eşcinsel olarak fark edilmediklerini savunuyor. Özetle bir eşcinsel birey fark edilmek istemedikçe onları toplumda fark etmek kolay olmayabilir

Askerde Pembe Tezkere Nasıl Alınır?

Çoğu LGBT üyesi normal erkek görünümleri ile eşcinsel olduklarını ispatlamakta zorluk yaşadığından, devlet yetkililerine karşı ekstra çaba sarf ederek feminen görünme yoluna girebiliyor.

Askerde pembe tezkere alma süreci çetrefillidir. Pembe tezkere nasıl alınır? Sanıldığının aksine askerlik şubesine gidip “ben eşcinselim” denilerek alınabilecek bir şey değildir. TSK bu yolla askerlikten geri kalmak isteyenleri, cinsel olarak ayrılmak isteyenleri tespit etmek için çok fazla strateji belirlemiş. Bunun içinde 300 soruluk bir psikoloji testi en başta belirleyici oluyor. Kişilerin ruh analizlerinin yapılabileceği ve sorularda ki tutarlılıkla asla testin hile ile atlatılamayacağı bir test olduğundan genellikle doğru sonuçlar veriyor. Bununla birlikte doktor raporuyla süreç devam ediyor.

Pembe Tezkere Muayenesi

Bundan sonra “Pembe tezkere” ile çürük raporu almak isteyenleri zorlu ve bir hayli yorucu bir süreç karşılıyor. Psikologdan alınacak rapor, ailenin ifadesi, ya da eşcinsel üyelerin bir hafta pembe koğuşta yatmaları istenebiliyor. Bu uygulamalar her şehir ve hastanede değişiklik gösterse de süreç hemen hemen aynı işliyor.

Pembe tezkere muayenesi geçmiş yıllarda doktor tarafından elle muayene sonucu kontrol edilebiliyordu. Bu tür uygulamaların yasaklanması yine de süreci kolaylaştırmış değildir. Çünkü bu sefer “cinsel bozukluk, hastalık, çürük” olarak tanımlanması bireyleri ve ailelerini psikolojik olarak etkileyebiliyor.

Çoğu LGBT üyesi bunun için platformlar kurmuş, bunun için basın danışmanları ve avukatları eşliğinde süreç iki taraf içinde atlatılabiliyor. Eşcinseller için amaç pembe tezkere muayenesi olduktan sonra askerlikten bertaraf edilmek. Bunun için daha feminen görünme çalışmaları, roller bile yapılabiliyor.

Pembe Tezkere Devlet Memuru

Türkiye’de pembe tezkere için sadece askeri alanda değil kurumsal alanda hatta sağlık alanında da yaptırımları mevcuttur. Türkiye kanunlarına göre LGBT olmak askerliği yapmaya engel değildir. Ancak bu ileri derece hastalık boyutunda bir hal ise o zaman devlet pembe tezkere ile askerlikten muaf tutulabiliyor. Pembe tezkere alınması LGBT’liler için hayatın her alanında bir sorun.

Bu sebeple LGBT üyesi olan erkeklerin karşısına iki seçenek çıkıyor ne pahasına olursa olsun kimliğini gizlemek veya ne pahasına olursa olsun kimliğini açıklamak. İki durumda da elde edilen avantajlardan çok kayıplar söz konusu oluyor. Örneğin devlet yetkilileri askerlik şubesine gelen ve pembe tezkere alıp askere gitmek istemediğini belirtenler için “düzelme” ihtimaline karşı 1 sene terhis verebiliyor. Bu da bu süreci LGBT’liler için daha sancılı bir sürece dönüştürmekte. Böylece aynı strese defalarca maruz kalmak hayatlarını olumsuz etkiliyor.

LGBT bireyi olarak birçok üye kimliğini gizliyor ailelerin inanç ve kültürel değerleri bunu karşılayamadığında LGBT’liler mecburi olarak rol yapıyor. LGBT olup da efeminen görülen ve herkes tarafından böyle bilinen erkekler için bu süreç içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Pembe tezkere kişilerin devlet kayıtlarında yer aldıktan sonra kamusal olarak çalışma imkânıda kalmıyor. Yani devlet memuru olmak isteyen LGBT kesinlikle gay kimliğini açıklamamak zorunda.

 

1 8

Pembe Tezkere 2021

Pembe tezkere 2021 yılında nasıl alınıyor? Sık sık gündeme gelen pembe tezkere uygulamaları eşcinsel üyeler tarafından da merak ediliyor. Kanuni olarak bu konuda belirleyici bir süreç mevcut değil bu sebeple her hastane ve askerlik şubesi farklı süreçlerden geçiriyor denilebilir. Önceden eşcinsellerden ilişki fotoğrafı istendiği ve bunun onur kırıcı bulunduğu için kaldırıldığı söylense de bu uygulama hala çeşitli yerlerde mevcut.

Mülakatlarda eşcinsel bireylere sorulan cinsel hayata yönelik ayrıntılı sorular da etik bulunmamasına rağmen keyfi olarak sorulabiliyor. Bunu bilen diğer üyelerden duyan eşcinsellerde kendilerince yollarla bu süreci kolaylaştırmanın yollarını arayabilmekte.

Pembe tezkere 2021 yılında yapılan uygulamalar şöyle:

Minesota testi yaklaşık 3 saat süren bir psikoloji testi

Mülakat. Bu aşamada bireylerin belirli eşcinsel kalıplara uygun olması beklendiğinden normalden feminen görünme, şaşalı yaşama, süslenme, sürekli gülme, aileyle problemli olma ve asosyal olma gibi davranışsal kalıplar aranabiliyor.

Yapılan uygulamalar ne kadar etik veya etik dışı olsa da TSK’ya göre amaç eşcinsellik bahanesiyle askerden kaçmak isteyenleri tespit etmek olarak açıklanıyor.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Askerde Pembe Tezkere Nasıl Anlaşılır?