Askerliğe Elverişli Değildir Raporu Nasıl Alınır?

52 Okunma — 10 Aralık 2021 09:47
3 15

İçindekiler;

Askerliğe Elverişli Değildir Raporu Nasıl Alınır?

Askerliğe elverişli değildir raporu nasıl alınır sorusunu çürük raporu nasıl alınır sorusu ile de sorabiliriz. Çünkü halk arasında askerliğe elverişli olmama durumuna çürük olma ve bu nedenle alınan rapora da çürük raporu denilir. Bu raporu almak için öncelikle hangi hastalıkların askerliğe engel olabileceğini bilmeniz gerekiyor.

Hangi Hastalıklar Askerliğe Engeldir?

Hangi hastalıklar askerliğe engeldir diye araştırırsak hani rahatsızlık ya da hastalıklar nedeniyle çürük raporu alınabileceğini bilebiliriz. En bilinen örnek vücut kitle indeksi yani obezlik durumudur. Aşırı kilolu olan kişiler çürük raporu alarak askerliğe elverişli olmadıklarını kanıtlayabilirler. Hareket etmenizi ve bedensel fonksiyonları bozan herhangi bir hastalık ya da yanlış tedavi sonucu ortaya çıkan ve hareketleri kısıtlayan sakatlıklar da askerliğe engeldir.

Bununla birlikte makatla ilgili yapılan ameliyatlar ve tedavisi olmayan rahatsızlıklar da askerlik için uygun olmadığınızı gösterir. Rektumla ilgili hastalıklar ve bir total rektum ameliyatı geçirmeniz de askerliğe alınmanıza engel olur. Anüs veya rektumda bulunan ve tedavisi mümkün olmayan tümörler de çürük raporu alınması gereken durumlardır. Burada saydıklarımız askerliğe engel olan en temel hastalıklardır. Ama askerliğe elverişli olmadığınıza dair rapor almanızı gerektirecek başka hastalıklar ve durumlar da vardır.

Askerliğe Engel Olan Durumlar

Askerliğe engel olan durumlar arasında en başta sayılması gereken ameliyatla bile düzelmeyecek olan çeşitli hastalıklardır. Bir kişinin tedavisi mümkün olmayan bir hastalığa sahip olması askerlik yapmasının önünde bir engeldir. Tıpkı aşırı kilolu olmak gibi aşırı derecede zayıf olmak da askerliğin önünde bir engeldir. Ağır bir alerjik rahatsızlığı olanlar ya da beş yıl boyunca geçmeyen bir rahatsızlık yaşayanlar da çürük raporu alabilir.

1 21

Solunum yolları hastalıkları ve kalp hastalıkları da hayati derecede önemli ise askerlik yapılmasını engeller. Ameliyat edilse bile düzelmeyecek olan bel hastalıkları da askerliğe engel olabilir. Burada saydığımız durumlardan ya da hastalıklardan herhangi birine sahipseniz askerliğe elverişli olmadığınızı gösteren bir çürük raporu alabilirsiniz. Peki, bu raporu hangi kurumlar vermektedir.

Askerliğe Elverişsiz Raporu Nereden Alınır?

Askerliğe elverişsiz raporu nereden alınır sorusunun ilk yanıtı sağlık ocakları ya da Aile Sağlığı Merkezleri’dir. Eğer askerlik yapmanıza engel bir durum varsa önce en yakın aile sağlığı merkezine ya da bir hastaneye gidersiniz. Doktorunuz sizin bedensel ve psikolojik sağlığınızın yerinde olduğuna karar verirse, herhangi bir askeri hastaneye yönlendirir.

Askeri hastanede çok daha ayrıntılı ve detaylı bir sağlık kontrolünden geçmeniz gerekir. Bu kontroller sırasında askerliğe engel olabilecek bir rahatsızlığınız olduğuna karar verilirse buna yönelik bir sağlık raporu alırsınız. Bu raporda açık bir şekilde “askerliğe elverişli değildir” ibaresi yer alır. Böylece bir diğer ismiyle çürük raporu almış olursunuz.

2 15

Çürük Raporuna Nasıl Karar Verilir?

Çürük raporuna nasıl karar verilir sorusunun yanıtı da hastalığın derecesi ile ilişkilidir. Askeri hastanedeki doktorların ilk dikkat edecekleri nokta hastalığın derecesi ve yaygınlığıdır. Hastalık sizin hayatınızı çok zorlaştıran bir derecede nüksetmişse çürük raporu alırsınız. Daha sonra dikkat edilen konulardan birisi de bu hastalığın sizin hangi organlarınızı etkilediği konusudur. Hastalığın hangi hareketlerinizi etkilediği konusu da çok önemlidir ve yapılan muayene sırasında doktor bu konuda bir karar vermeye çalışır.

Hastalığınız uzun süreli ve devamlı bir ilaç kullanmayı gerektiriyorsa ve bu ilaç yan etkileri açısından zararlı ise de askerliğe elverişsiz olduğunuza dair rapor alırsınız. Hastalığın günlük hayatınız üzerindeki etkileri, Diğer insanlara bulaşma olasılığı ve cinsi de doktorunuzun dikkate alacağı noktalardır. Bütün bunlar konusunda kesin bir karar verildikten sonra askerliğe elverişsiz olduğunuza dair bir rapor alabilirsiniz.

Sahte Raporlar

Sahte raporlar askerliğe elverişli olduğu halde çeşitli şekillerde elverişsiz olduğunu gösteren raporlardır. Böyle bir rapor almanın büyük cezası vardır. Raporu alan kişi iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile karşılaşabilir. Öte yandan raporu nereden aldığı da sorgulanır. Rapor veren kurum ve doktorlar da cezai bir yaptırımla karşılaşır. Bu yüzden sahte çürük raporu almak tehlikelidir ve hayatının bir bölümünü cezaevinde geçirmenize neden olabilir. Ancak yukarıda saydığımız gibi bir rahatsızlığınız varsa ayrıntılı muayenelerden sonra yukarıdaki noktalar dikkate alınarak bir “askerliğe elverişsizdir” raporu alabilirsiniz.

 

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Askerliğe Elverişli Değildir Raporu Nasıl Alınır?