Askerlik Sorgulama E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

137 Okunma — 19 Mart 2021 11:09
askerlik ddurum belgesi 2

İçindekiler;

Askerlik Sorgulama E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Askerlik durum belgesi vatani görevlerini yapmak için bekleyenlerin e-Devlet üzerinden sorgulattığı belgedir. Milli Savunma Bakanlığı için e-Devlet üzerinden sağlanan bu sorgulama ile askere gidecek olanlar ya da muaf olanlar kendilerine ait durumlarını öğrenebilir.

PTT şubelerinden şifrelerini alan vatandaşlar, e-Devlet sistemine giriş yaparak ‘Askerlik Durum Sorgulama’ sekmesinden askerlik ne zamana kadar tecilli öğrenebilirler.

Sisteme giriş için T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi doğru yazmanız gereklidir. İlk kez şifre alacaksanız PTT şubelerinden kimliğinizle belirli bir miktar ücret karşılığında alabilirsiniz.

E Devlet Askerlik Yeri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Askerlik durumu e-Devlet üzerinden nasıl öğrenilir diyenler için celp ve sevk tarihlerinin nereden öğrenileceğini derledik. Bunların dışında e-Devlet üzerinden askerlik yerleri açıklandığı takdirde öğrenilebilir. Askerlik celp ve sevk tarihleri askere gideceklerin merakla beklediği önemli konulardandır.  Askerlik celp ve sevk belgesi e-Devlet aracılığıyla ‘Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu’ sekmesinden sorgulanabilir.

Askerlik yeri sorgulamak için tıklayınız.

Askerlik sevk belgesi e-Devlet girişi için tıklayınız.

Askerlik sevk belgesinde yer alan başlangıç tarihi, askerliğe aday olan vatandaşların, görevini icra edeceği birliğe teslim tarihinin başlangıcını belirtir. Bitiş tarihi ise teslim olması gereken son günü ifade eder. Askerlik celp ve sevk belgesi sorgulamasını gerçekleştirenler bu tarihlere dikkat etmelidir. Aksi takdirde asker kaçağı sayılabilir.

Askere Ne Zaman Gideceğimi Nasıl Öğrenebilirim?

Yetişkin her Türkiye Cumhuriyeti erkek vatandaşı, askerlik vazifesini yapmak zorundadır. Öğrencilik durumlarından kaynaklı askerlik tecil edilir. Tecil dönemi bittikten sonra muayeneye gidip askerliğe başvurabilirler. Askere ne zaman gideceğimi nasıl öğrenirim diyenler için e-Devlet üzerinden yapılan işlemleri belirtmeye çalışacağız.

Askerlik durumunuzu ve ne zaman gideceğiniz e-Devlet üzerinden rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

  • E-Devlet şifresi nasıl alınır diye soranlar için şifreniz bulunmuyorsa PTT noktalarından e-Devlet şifresi alabileceğini belirtmeliyiz.
  • Şifreyi aldıktan sonra T.C. kimlik numarası ile e-Devlet’e giriş yapabilir ve kendinize özgü şifreyi belirleyebilirsiniz.
  • Giriş yapıp kimlik doğrulamaları gerçekleştirdikten sonra askerlik durum sorgulama hizmetinden yararlanabilirsiniz.
  • Bu hizmet ile ne zaman askere gidebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlik Tecil Durumuna Nereden Bakılır?

Türk Silahlı Kuvvetleri, vatanın güvenliği için nöbet tutan bir ordudan meydana gelir. Ordunun en küçük yapı birimi erlerdir diğer adıyla askerlerdir. Türkiye’de her 21 yaşına gelen erkek, askere gitmek zorundadır. Bazı durumlar göz önüne bulundurularak askerliği erteleyebilir. Bu ertelemeye, askerlik tecil ettirme denir. Tecil erteleme anlamında kullanılır. Askerliği ertelemiş olanlar ya da üniversite tarafından ertelenenler, askerlik tecil durumuna e-Devlet üzerinden bakabilir.

Askerlik tecil nedir diye soranlara en yalın olarak anlatmaya çabaladık. Üniversite sebebiyle askerliği tecil ettirenler, üniversite bittiği takdirde tekrardan tecil ettirebilir. Öğrencilikte tecil ettirme sınır 29 yaş olarak belirlenir. Doktora vs. durumlarında askerlik tecil ettirme yaşı 32 yaş sınır olarak belirlenmiştir.

Askerlik Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Belirli özür durumları doğrultusunda askerlik tecil ettirme gerçekleştirilebilir. Sağlık durumları askere gitmek için o dönemde imkân vermiyorsa muaf durumu olmadan doktor raporları ile askerlik tecil ettirilebilir. Üniversitede öğrenciyseniz yine askerlik tecil ettirme hakkınız bulunmaktadır. Askerlik tecil işlemleri e-Devlet üzerinden sorgulama ile öğrenilebilir.

Tecil süreniz daha dolmadan askere gitmek isterseniz tecil bozdurma hakkına da sahipsiniz. Askerlik tecil bozdurma işlemleri e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilir. Sisteme daha önce bahsettiğimiz şekilde giriş yaptıktan sonra ‘ASAL Yoklama Başvurusu’ hizmetinde de yer alan adımları doldurmanız gerekir. Askerlik tecil etme ve bozdurma işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmek için tıklayın.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

 

Sıradaki içerik:

Askerlik Sorgulama E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?