sv

ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

117 Okunma — 20 Nisan 2021 09:32
Devletsel 4 3

ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan erkekler, askerlik tecil ettirme hakkında birçok sorunun cevabını merak ediyor. Askerlik tecil işlemlerinin neler olduğunu, tecil için gerekli belgeler ve öğrenim durumlarına göre tecilin nasıl yapılacağı gibi soruların cevaplarını arıyorlar. Bunlarla ilgili detayları yazımızda açıklıyoruz.

ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİ NELERDİR?

Herhangi bir sağlık sorunu olmayan her Türkiye Cumhuriyeti erkeği, askerlikten muaf tutulmamaktadır. Sadece eğitim süreçleri devam eden vatandaşlar, belli sürelerle askerlikten muaf tutulabilmektedir. Bu vatandaşlar askerliği erteleme başvurusu yaparak tecil işlemini gerçekleştirebilirler. E-devlet üzerinden de yapabileceğiniz askerlik durumu ile ilgili tecil işlemlerinin ne olduğunu bu yazımızın içerisinde bulabilirsiniz.

İlk olarak, askerlik şubesine başvuruda bulunmaya gitmeden önce vesikalık fotoğraf çektirip, götürmeniz gerekmektedir. Hazırladığınız tecil için gerekli belgeleri ilgili personele verdikten sonra yapmanız gereken, sağlık raporu almak için aile hekimliğine gitmenizdir. Aile hekiminizden alacağınız “ askerliğe elverişlidir” raporunu, şubeye teslim etmeniz gerekmektedir. Bu sağlık raporu tecil süreci ile ilgilidir. Tecil süresi boyunca başvuruda bulunan vatandaşın geçireceği herhangi bir kazada, bu sağlık raporu, ilgililer tarafından tekrar istenmektedir. Böyle bir durumun varlığından sonra sizden tekrar istenen sağlık raporunun, şubeye teslim edilmesi gerekir. Askerlik tecil süreleri, lise mezunları için 3 yıl, üniversite mezunları için ise 2 yıl olarak uzatılabilir.

TECİL İÇİN GEREKLİ BELGELER

Devletsel 5 1

Size en yakın askerlik şubesine veya ikamet ettiğiniz bölgede bulunan askerlik şubesine giderek tecil işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tecil işlemi başvurusu yapılırken, size bir form verilecektir. Bu formun eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Askerlik tecil formunun yanında sizlerden bazı belgeler de şube tarafından istenmektedir. Bu belgeler,

  • Mezuniyet diploması ve diplomanın 4 adet fotokopisi
  • Nüfus cüzdanı ve 4 adet fotokopisi
  • Eğer ehliyetiniz varsa, ehliyet ve 4 adet fotokopisi
  • Yakın zamanda çekilen 6 adet vesikalık fotoğraf

VATANDAŞLARIN ÖĞRENİM DURUMUNA GÖRE TECİL İŞLEMLERİ

 Vatandaşların eğitim durumları, tecil ettirme süreleri açısından önemlidir. Eğer lise ve dengi kurumlarından mezun olan bir vatandaşsanız, askeri yükümlülüklerinizi bir sebep göstermeksizin 3 yıl süreyle tecil ettirebilirsiniz. Bu işlemi doğru bir şekilde gerçekleştirebilmek için ve asker kaçağı olarak görünmemeniz için askerlik şubesine giderek, belgelerinizi ilgililere teslim etmeniz gerekmektedir. Üniversite mezunları ile yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin tecil işlemlerinde ise eğer üniversite mezunuysanız, başvuru yaptığınız takdirde bu süreyi 2 yıl olarak uzatabilirsiniz. Yüksek lisans ile doktora öğrencileri veya bir mesleki alanda staj yapanlar, 35 yaşı geçmeyecek şekilde askerlik tecil süresini 1 yıl uzatabilirler. Peki, ikinci üniversiteyi okuyor olmanız veya açık öğretimden üniversite eğitimine devam ediyorsanız, askerliği tecil ettirebilir misiniz? Eğer aynı derecede ikinci bir üniversiteye başladıysanız yani 4 yıllık bir bölümü bitirip, tekrar 4 yıllık bir bölüme başladıysanız bu durum askerliği tecil ettirmez.  Yalnız önlisans öğreniminizi bitirip ardından 4 yıllık bir bölüme kayıt olduğunuz takdirde askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. Aynı şekilde açık öğretim fakültesinde okuyor olmanız, askerliği tecil ettirmede bir sorun oluşturmayacaktır. Lise ve yüksek öğretim kurumunda öğrenim gören öğrenciler 29 yaşına kadar askerliğini tecil ettirebilirler.

ASKERLİK TECİL BOZDURMA

Devletsel 6 1

Askerlik tecili bozdurma işlemlerini internetten, E-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken E-devlet şifrenizle sisteme giriş yapmanızdır. Ardından karşınıza çıkan ekranda “ASAL YOKLAMA BAŞVURUSU”  adımından yoklama menüsüne gelmelisiniz. Sizin için belirtilen, ekranın sol tarafında bulunan adımları teker teker doldurmanız gerekmektedir. Bütün bu işlemleri tamamladıktan sonra aile sağlığı merkezinizden “askerlik için sağlık raporu” almanız gerekmektedir. Bu raporu alabilmeniz için detaylı bir muayeneden geçmelisiniz. Belgelerinizi tamamladıktan sonra size en yakın askerlik şubesine giderek, tecil bozdurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?