sv

Askerlik Yeri Sorgulama

202 Okunma — 18 Temmuz 2020 18:20
Askerlik yeri sorgulama işlemini T.C. kimlik numaranız ile e-devlet sistemi üzerinden çok rahat bir şekilde yapabilmektesiniz.
Devletsel 1 2

Askerlik Yeri Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Askerlik yeri sorgulama işlemini T.C. kimlik numaranız ile e-devlet sistemi üzerinden çok rahat bir şekilde yapabilmektesiniz. Vatani görevini yapmak için bekleyen birçok vatandaş nerede askerlik yapacağını öğrenmek istemektedirler. Online olarak e-devlet sistemi üzerinden askerlik yeri sorgulama işlemi yapmak mümkündür. E-devlet sistemi üzerinden yedek subay ve erbaş olup olmadığınızı da öğrenebilmeniz mümkün olmaktadır. Bundan dolayı e-devlet sistemine girerek askerlik ile ilgili bütün detaylara ve bilgilere ulaşabilirsiniz.

Askerlik Yeri Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Askerlik yeri sorgulama işlemi ve askerlik yeri öğrenme işlemi, askerlik şubelerine gitmeden online olarak yapılabilmektedir. Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ortaklaşa bir şekilde yapılan çalışmalar sonucunda celp dönemlerinin açıklanması ve askerlik sınıflarının hangi zamanlarda askere gidecekleri ve aynı zamanda da askerlik yerlerinin neresi olduğuna dair bilgilere online olarak ulaşabilmek mümkündür.

Her Türk vatandaşının zorunlu görevlerinden biri de askerliktir. Bu görevi yerine getirmek için kısa dönem ya da uzun dönem olarak yapabilmekteyiz. Kısa dönem askerliğe hak kazanabilmek için 4 yıllık üniversite okumak gerekmektedir. Ya da 2 yıllık bir üniversiteyi okuduktan sonra, onu 4 yıllığa tamamlayarak da bu hakkı elde etmek mümkün olmaktadır. Bu koşulları yerine getiren her aday, askerlik görevini beş buçuk aylık bir süre içerisinde yerine getirebilmektedirler.

Askerlik Yeri Sorgulama

Askerlik Yeri Sorgulama

Askerlik yeri sorgulama işlemini yapabilmek için adayların ilk olarak e-devlet sistemine girmeleri gerekmektedir. E-devlet sistemi üzerinde bulunan Milli Savunma Bakanlığı’nın sayfasında yer alan işlemler üzerinden tüm askerlik ile ilgili şeyleri yapabilmek mümkündür. Bu bağlamda ister askerlik yeri sorgulama işlemi isterseniz de adres ve telefon bilgilerinizi değiştirme ve güncelleme gibi işlemleri yapabilmektesiniz. Askere alım işlemleri dönemsel olarak yapılmaktadır ve bu işleme celp ismi verilmiştir. Bu bakımdan vatandaşlar askerlik yerini öğrenmesi için bu celp yerlerinin açıklanması gerekmektedir. Açıklama yapıldıktan sonra e-devlet sistemi sayesinde bütün bilgilere ulaşma imkanına sahip olunmaktadır.

E-devlet sistemi üzerinden alınan askerlik durum belgesi sayesinde bütün resmi işlemlerde kullanılmaktadır. E-devlet sistemi üzerinden alınan bu belge ile ilgili kurumlar, askerlik durum belgesi doğrulama hizmeti sayesinde barkod numarasını eşleştirme yöntemi ile belgenin sahte olup olmadığı kontrol edilebilmektedir. Bu hizmetten yararlanmak için askerlik görevini yerine getirmiş olmak gerekmektedir. Askerliği tescil ettirme gibi işlemleri askerlik şubesi üzerinden yapmak gerekmektedir.

Askerlik Durum Belgesi Sorgulama İşlemi

Kişilerin askerlik durumlarını belirten belge için e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra askerlik durum belgesi sorgulama ekranına gitmek gerekmektedir. E-devlet sistemi üzerinde gerekli alanları doldurduktan sonra, askerlik durumunuzu öğrenebilir ve bu bilgileri çıktı olarak alabilme imkanına sahip olabilirsiniz. Özellikle de vatandaşların askerlik durumu ile ilgili belge istendiği takdirde yapılacak olan e-devlet sistemine giriş ile belirtilen bu belgeyi çıkartabilmeniz mümkün olmaktadır. Böylece askerlik durumunuzu istenen kurum ya da kuruluşa ispat edebilmektesiniz.

E-devlet sistemine giriş konusunda sorunlar yaşayan kişiler, e-devlet sistemi üzerinde yer alan yardım bağlantıları sayesinde gerekli işlemleri yapabilmektedirler. Bu bakımdan sizler de sıkıntısız ve güvenilir bir şekilde e-devlet sistemine giriş yapabilir ve askerlik konusundaki bütün detaylara ve işlemlere ulaşma olanağına hak kazanabilirsiniz.

Kendinize ait olan e-devlet şifresini kullanarak, e-devlet sistemi üzerinden birçok işlemi yerine getirmeniz mümkün olmaktadır. Eğer bir e-devlet şifreniz yok ise, PTT şubelerine giderek buradan e-devlet şifresi alabilmektesiniz. E-Devlet şifrenizi aldıktan sonra, kamu kurumları ile ilgili bütün işlerinizi, e-devlet sistemine girerek yerine getirebilirsiniz. Eğer şifrenizi kaybettiyseniz de, e-devlet sistemi üzerinde yer alan yardım bağlantıları ile şifrenizi sıfırlayabilmektesiniz.

Sıradaki içerik:

Askerlik Yeri Sorgulama