Ayak Mantarı Tedavisi (Bitkisel)

81 Okunma — 10 Aralık 2021 09:50
3 16

İçindekiler;

Ayak Mantarı Tedavisi (Bitkisel)

Ayak mantarı tedavisi bitkisel olarak cilt bakımına uygulanan birçok yöntem ile iyileşebilir. Nemli ve ıslak ortamlarda oluşan ayak mantarı gibi cilt rahatsızlıkları için direkt olarak ilaç tedavisi yerine bitkisel tedavi seçenekleri işe yarar özelliktedir. Ayak mantarından söz edebilmek için, parmak aralarında şiddetli kaşıntı ve kırmızı kabarcıkların gözlenmesi gerekir. Evde ayak mantarına uygulanan bitkisel kürler sayesinde kalıcı olarak ayak mantarından kurtulmak mümkündür.

Ayak Mantarına Ne İyi Gelir?

Aşırı kaşıntı ile birlikte ayaklardaki kızarıklıkların kanatılmasına kadar varan ayak mantarı, pek çok kişinin kâbusu oluyor. Sürekli ıslak kalan ayaklarda bir süre sonra nemden dolayı ayak mantarı üremesi kolaylaşıyor. Önüne geçilmediği anlarda ise sürekli kaşıma isteği bir süre sonra can acıtmaya başlıyor. Bu nedenle ayak mantarına ne iyi gelir bu rahatsızlıktan şikâyetçi olanların cevabını en çok merak ettiği sorunların başında geliyor.

Doğal malzemeler kullanarak evde ayakların gerekli bakımını sağlamak ve ayak mantarının tedavisi için elma sirkesi birinci sırada yer alıyor. El ve ayakları doğal dezenfekte edici özelliği sayesinde ayakların düzenli olarak sirkeli suyun içinde bekletilmesi mantarların yok olmasını sağlayacaktır.

1 22

Ayak derisinin canlanması ve onarılması için zeytinyağı gibi doğal yağlardan da yararlanmak işe yarıyor. Limon ve zeytinyağı eşit oranda karıştırılıp pamuk yardımı ile mantarlı bölgeye sürüldüğünde kısa süre iyileştiği görülecektir.

Ayak Mantarı Bitkisel Tedavi Saraçoğlu

Bitkilerin insan hayatına dokunmasına en çok vesile olan İbrahim Saraçoğlu, hastalıkların tedavisi için önerdiği mucize kürleri ile ilaç almadan iyileşmeyi sağlıyor. Ayak mantarından şikâyetçi olanlarında en çok arattığı ayak mantarı bitkisel tedavi Saraçoğlu, herkesin uygulayabileceği uygun maliyetli tariflerle hastalıklardan kurtulmayı sağlıyor.

Ayakta oluşan bakteri ve mantarların neden olduğu kaşıntı ve döküntülerden kurtulmak için İbrahim Saraçoğlu aynı sefa ve civanperçemi bitkilerini öneriyor. Aynı sefa bitkisi ile ayak mantarını tedavi etmek için su içerisinde bir tutam aynı sefa bitkisinin kaynatılması gerekiyor. Hazırlanan karışım ılıdığında ayakların bu suda bir süre bekletilmesi ve parmak aralarına temas ettiğinden emin olunmalıdır. Herhangi bir yan etkisi olmayan, ayak mantarına etkili çözüm özelliğindeki bu tarif haftada 2-3 kez tekrarlanabilir.

Civanperçemi ile ayak mantarını iyileştirmek için; bir tutam civanperçemi bir bardak su ile kaynatılır ve lapa kıvama gelmesi beklenir. Elde edilen karışım yatmadan önce mantarlı bölgeye bağlanarak bekletilir. Bu kürü 2 gün üst üste uygulayıp bir gün ara vermek gerekiyor. İyileşmenin seyrine göre aralıklı olarak yine uygulanmaya devam edilebilir.

2 16

Kabarcıklı Ayak Mantarı Tedavisi

Ayak mantarının ileri evresi olan parmak aralarında gelişen kabarcıklar kaşıntıya ek olarak tedavi sürecinin ağrılı geçmesine neden olur. Kabarcıkların şiddetli kaşınma ile patlayıp içindeki suyun boşalması ağrıya neden olur. Kabarcıklı ayak mantarı tedavisi için karbonat en etkili doğal maddedir.

Kabarcıklar geçinceye kadar yatmadan önce 15 dakika kadar ayakların karbonatlı suyun içerisinde bekletilmesi öneriliyor. Karbonatın içindeki etkin maddeler kabarcıklı halde olan mantarların kısa süre de temizlenerek iyileşme sürecine girilmesine yardımcı olur. Bitkisel tedavi uygularken ayakların sürekli kuru tutulmasına dikkat etmek ve havlu gibi kişisel malzemelerin kişiye özel olmasına özen gösterilmelidir. Aksi halde bulaşıcı da olabilen ayak mantarı hastalığında kısır döngüye girmek ve sürekli mantarın tekrarlaması söz konusudur.

Ayak Mantarından Kurtulma

Yoğun bir kaşıntı ile geceyi gündüz eden ayak mantarı hastaları için ayak mantarından kurtuldum önerileri kurtarıcı niteliktedir. Yanlış ayakkabı seçimi ve ayakların yeterince hijyenine dikkat etmemek gibi durumlar ayak mantarını tetikleyebiliyor. Kısa süre de etki gösteren mucize özellikteki tarifler ise birkaç günde kalıcı olarak mantarın yok olmasını sağlıyor.

Ayak mantarını geçirdiğini vaat eden birçok kimyasal içerikli ilaç ya da krem yerine, karbonat, sirke ve limon gibi doğal temizleyiciler ayakların mantardan arınmasına olanak sağlıyor. Üstelik ilk kullanımdan itibaren olumlu etkisi, ayaklarını kaşımaktan kendini alamayan hastalar için umut verici oluyor.

Her akşam ayak bakımı için sirkeli ya da karbonat ile karıştırılan suda ayaklar bekletilmelidir. Asit oranı yüksek sirke ve karbonatın karıştırılmadan kullanılmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde ayakların PH derecesinin olumsuz etkilenmesi ve ayak mantarına ek başka sıkıntıların çıkması olası olabilir. Sirke ya da karbonattan biri seçilerek doğal temizleyici bir su elde edilmelidir.

 

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Ayak Mantarı Tedavisi (Bitkisel)