Ayı Tuzağı Nedir? Borsada Ayı Tuzağından Nasıl Kaçılır? Güncel Taktikler!

110 Okunma — 07 Mart 2021 11:29
bear trap technical analysis

İçindekiler;

Ayı Tuzağı Nedir? Borsada Ayı Tuzağından Nasıl Kaçılır? Güncel Taktikler!

Ayı tuzağı özellikle borsada pek çok kişinin yavaş yavaş etkilendiği ve ön plana çıkardığı bir piyasa sorunudur. Hisse senetlerinin ya da trendlerde olan başka maddi değerlerin bir anda düşmesiyle ilgili olarak ön plana çıkarılabilir. Ayı piyasasının başladığına dair de yanıltıcı bir görüntü yaratır. Ayı tuzağı bu şekilde ön plana çıkarken boğa tuzağı da biraz daha farklı ilerleme sağlayacaktır.

Boğa tuzağı nedir derseniz o da bu durumun tam tersidir, bu tuzaklar yatırımcılara sürekli yanlış beklentiler yaratan türdendir. Yatırımcıların finansal değerinde düşüş beklentisine yol açarak varlık üzerinden pozisyon almalarını sağlayan bu tuzak, bir zaman sonra kişilere zarar ettirir.

Ayı tuzağını nasıl anlarız? Ayı tuzağı nasıl anlaşılır?

Bear Trap

Ayı tuzağının anlaşılması ve beklentilerle ön plana çıkarılmasıyla ilgili olarak yatırımcıların hemen hemen hepsinde belirli bir seçenek ve farkındalık organize ediyor. Satış yapılırken düşüş trendine bağlı olarak değişen ve yatırımcıların zarara girmesine neden olan bu tuzağı anlamanın belli başlı yöntemleri var.

Ayı tuzaklarında açığa satış nedir?

01 Bull Trap Pattern

Bir varlığın fiyatının düşmek üzere olduğuna inanan yatırımcılar, ayı piyasasında işlem yapar ve bu yüzden de piyasanın genel düşüşte olduğuna inanarak hareket eder. Bu yüzden de kısa pozisyon kullanılır ve short pozisyon olarak belirlenir.

Kısa pozisyon (açığa satma), bir yatırımcı ilk önce yeniden satın alma veya daha sonra daha düşük bir fiyatla kapatma amacıyla bir varlık sattığında meydana gelir. Yatırımcı, yakın gelecekte varlık fiyatının düşeceğine inandığında elindeki varlığı kısa pozisyona almaya karar verebilir.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Ayı Tuzağı Nedir? Borsada Ayı Tuzağından Nasıl Kaçılır? Güncel Taktikler!