sv

BAE Türkiye’ye Neden Düşman?

162 Okunma — 09 Eylül 2020 13:32
BAE Türkiye'ye Neden Düşman?

BAE Türkiye’ye Neden Düşman?

BAE Türkiye’ye Neden Düşman? Bir süreden beri, uluslararası ilişkilerle ilgili çevrelerde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) daha doğrusu bu ülkenin fiili lideri Muhammed bin Zayed (MbZ), Türkiye’ye karşı ciddi bir husumet içinde olduğu, bunun sonucu olarak da zaman ve kaynak harcayarak, Türkiye’ye karşı adeta bir Haçlı Seferi başlattığı biliniyor. Abu Dhabi emirliğinin veliahdı ve BAE’nin başkanı üvey ağabeyi Halife’nin kalp krizi geçirdikten sonra işleri Muhammed Bin Zayid’e devretti.

Yedi emirliği yöneten MbZ’nin her biri milyonlarca dolar harcanarak kurulmuş, 21 Web sitesi ile uluslararası yalan haber ve algı yönetimi imparatorluğu bulunuyor. BAE yatırım konseyi adlı kurumun serveti kalp krizinden sonra ağabeyin değil, MbZ’nin idare ettiği biliniyor. MbZ ağabeyinden işleri devir alıncaya kadar BAE, Suudi Arabistan’ın gölgesinde, çok zengin ama uluslararası alanda adı-sanı duyulmayan bir devletçikti. MbZ, Trump’ın başkan seçilmesi için damadı Jared Kushner kanalıyla ABD siyasetine müdahale etmekten, Suudi Arabistan siyasetine yön vermeye, tahta adaylık sırasında esamisi bile okunmayan Muhammed bin Salman’ı keşfetmeye, İsrail-Filistin barışı için çözümler üretmeye kadar birden bire parladı.

BAE Türkiye'ye Neden Düşman?

BAE Türkiye’ye Neden Düşman?

Bu ikili, bölgeye kendi kararları ile uzun yıllar yön vereceklerdi ama MbS’ın gazeteci-yazar Cemal Kaşıkçı’yı İstanbul’da öldürtmesine kadar. Her iki Muhammed de bu cinayetin faillerinin ortaya çıkartılmasında Türkiye’yi, özellikle bu süreci yöneten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı sorumlu tuttular. Bu, onların Türkiye düşmanlığını arttırdı ama asıl düşman olma sebeplerini başlatan unsur değildi. MbZ, babasının Mısırlı bir siyasal İslamcıyı ülkeye eğitim bakanı olarak ataması üzerine, kendisinin de İhvan (Müslüman kardeşler örgütü) felsefesini tanımaya başladığını duyurdu.

Bu felsefenin temelinde kendi ailesinin geleceği için çok tehlikeli olan demokrasi fikrinin yattığını söylüyor. MbZ, İhvancılıktan(Müslüman Kardeşler) uzaklaşıyor. Müslüman Kardeşlere Karşı Önlemler Alıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ise Müslüman Kardeşleri Desteklediği Fikrini Ediniyor. Eski ABD’nin savunma bakanı olan James Mattis’in, Bin Zayid ile üzerinde özellikle çalıştığı konuların olduğu biliniyor.

Türkiye Cumhuriyeti-Irak Krizinde 1 Mart tezkeresini reddetmişti. James Matiss “Türkiye bunu ağır şekilde ödeyecek!” diye masaları yumruklayan komutan olduğunu hatırlarsak, MbZ’nin Türkiye düşmanlığının da temelini keşfetmiş oluruz. Amerikan düşünce sisteminin bir özelliği vardır: Bir A planı yaptığı zaman D ve E alternatifl plan de oluşturur. Orta Doğu’yu yeniden tasarlamanın maliyeti ağır gelirse ABD bu planlardan birine geçer. Ama BAE’nin 790 milyar dolarlık hazinesi olması ona girdiği pislikten kuyruğu kurtarma imkânı vermeyecektir.

Sıradaki içerik:

BAE Türkiye’ye Neden Düşman?