sv

Bağışıklık Güçlendirici Öneriler

100 Okunma — 20 Şubat 2021 11:43
5e8045392af10723dce9edc1

Özellikle havaların soğuduğu kış aylarında vücudumuzun kendini yenilemesi için sabit bir vücut sıcaklığına ihtiyacı vardır. Kış aylarında sağlıklı beslenme önerileri önemli bir konudur.  Vücudumuz birçok hastalığa duyarlı olacaktır. Güneş ışığı almadığımızda kendimizi zayıf ve yorgun hissederiz. Nedeni güneşte sentezlenen D vitamininin azalmasıdır. D vitamini eksikliği; depresyon, enfeksiyon, kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı ve kansere neden olabilir. Protein vücudumuzun direncini artırır ve hayati faaliyetlerimizi sürdürmek için çok önemlidir. Kaslarımızı güçlendirebilir. Hormonların yapısına katılarak vücudumuzun dengesini sağlar.

Hasarlı hücreleri onarabilir. Vücudumuzun kışın daha fazla onarıma ve yenilenmeye ihtiyacı vardır, bu nedenle günlük diyetimize kaliteli protein kaynakları eklemek çok önemlidir. Et, tavuk, balık, yumurta, süt ürünleri, fasulye ve kabuklu yemişler en önemli protein deposudur. Balık, balıkta bulunan omega 3’ün kolesterol içeriğini düşürerek kalp hastalığı riskini azaltır. Antioksidan özelliklere sahip A ve C vitaminleri vücudun savunmasına katılır. Bu vitaminler açısından zengin olan havuç, brokoli, kabak, lahana, brokoli, maydanoz gibi sebzeler ile portakal, mandalina, kivi, nar, elma ve greyfurt gibi meyveleri yemek önemlidir. C vitamini, hücrelerde demirin kullanılmasını kolaylaştırır. Bu nedenle demir içeren besinler C vitamini ile tüketilmelidir.

bagisiklik

Vücudumuzda depolanmadığı için her gün C vitamini alınmalıdır. Karabiber; potasyum, manganez içerir. Ihlamur; bulaşıcı hastalıklarla savaşmak için idealdir ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olur. Soğuk havalarda ısı kaybını önlemek için vücudumuz cilt yüzeyindeki kan damarlarının çapını küçültür. Derinin koruyucu işlevi bozulur.

Cildi içten beslemek önemlidir. E Vitamini, hücre zarlarını serbest radikallerin neden olduğu hasarlardan koruyan güçlü bir antioksidandır. En çok yeşil sebzeler, zeytin, ceviz, fındık, badem, yer fıstığı, kuru kayısı, kivi, buğday, yulaf ve mangolarda bulunur. İnsan vücudunu enfeksiyondan koruyabilir. Tarçın; şeker hastalarının kan şekerini dengelemeye ve vücudu mikroplardan korumaya yardımcı olur. Zencefil; vücut ısı dengesini ve hazımsızlığı etkin bir şekilde korur. Zerdeçal; içeriğindeki kurkumin maddesi sayesinde vücut ısısını yükseltip kilo vermeye yardımcı olabilir. Acı biber; kırmızıbiber metabolizmayı hızlandırabilir. Mide problemi olan kişiler çok miktarda yemekten kaçınmalıdır.