sv

Bağkur Yapılandırma Başvuruları Nasıl Yapılır?

35 Okunma — 19 Aralık 2021 15:13
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 1 2

Bağkur Yapılandırma Başvuruları Nasıl Yapılır?

Günümüzde pek çok kişi emeklilik ve prim sebebiyle sosyal güvencelere bağlı kalır. Bizde bunlardan biri olan Bağkur yapılandırma başvuruları nasıl yapılır? Başlığını ele alalım.
Bağkur yapılandırma başvuruları nasıl yapılır? Pek çok vatandaş bu konu hakkında bilgi sahibi olmak ister. Emekli olma ve sağlık güvencesi gibi birtakım ayrıcalıklar tanıyan sosyal güvence hakları birçok kimsenin yararlandığı alanlardır. Fakat bu hakları elde edebilmek adına gerekli şartları yerine getirmek gerekir. Bizde bundan hareketle yazımızda bağkur yapılandırma başvuruları nasıl yapılır? Bunu ele alacağız. Fakat bundan önce bağkur yapılandırma 2021 başvuru başlığını ele alalım.

Bağkur Yapılandırma 2021 Başvuru

Vergi yapılandırılma çalışmalarıyla beraber emeklilik ve primle ilgili birçok konuda düzenleme getirilmiştir. Bu kapsamda Bağkur ve Sosyal Güvenlik Kurumların herhangi birinde bulunan eksik primler, dondurma işlemleri vergi yapılandırmaları kapsamında ele alındı.
2021 yılında pandemi süreçlerinde ortaya çıkan bu yapılandırma çalışmaları birçok kişiye umut oldu. Zira pandemi şartlarının vermiş olduğu zarar düşünüldüğünde zorda kalan kimseler bir nebze olsun bu çalışmadan fayda göreceği söylenebilir.

Pandemi şartları dolaysıyla kendi adına bağımsız olarak çalışan bağkurluların ödemelerini aksattı. Bundan hareketle 30 Nisan 2021 tarihiyle birlikte birikmiş borçlara ödeme fırsatları tanındı. Sadece pandemi sürecinden değil çeşitli sebeplerden uzun süre bağkur primini ödemeyenler bu tarihe kadar olan borçlarını başvuru yaparak yapılandırma şansı elde etti. Bunun yanı sıra emeklilik hakkını elde ettiği halde prim borcu olanlarda bu düzenlemeden yararlanabilecek.

Bağkur Yapılandırma Başvuruları Nasıl Yapılır?

Bağkur yapılandırma e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bağkur’a bağlı prim ödemeleri bulunan kimseler bu yapılandırmalarla birlikte anapara üzerindeki faiz ve cezaları ödeme yükümlülüğü kalkacaktır. 30 Nisan 2021’e kadar birikmiş tüm borçları yapılandırmak için 31 Ağustos’a kadar SGK’ye başvurmak gerekir.
Bağkur yapılandırma 2021 yılında birçok kimsenin emeklilik hayallerini gerçekleştirmesinde etkili bir adım oldu. Bağkur prim borçları olan yada ödemeleri durdurulan kimseler bu yapılandırılan borçları ödeyerek emekli olabilir. 2021 yıl sonu yani 31 Aralığa kadar yapılandırılan bu borçlar ödenmezse ihya başvuruları geçersiz sayılacaktır.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

Bağkur Yapılandırma Başvuruları Nasıl Yapılır?