sv

Banka Kredisi Ödenmezse Hapis Cezası Var mı?

34 Okunma — 09 Aralık 2021 11:37
3 7

Banka kredisi ödenmezse hapis cezası var mı sorusunun ilk yanıtı hayır olacaktır. Çünkü kredi çeken ve aylık miktarı ödeyemeyen herkes ilk ödeyemediğinde hemen hapse atılmaz. Ancak banka defalarca uyarı verir ve bazı uyarılara rağmen herhangi bir ödeme yapılmaz ya da bankayla görüşülmezse hapis cezası ile karşılaşılabilir.

Banka Kredisi Ödenmediğinde Neler Olabilir?

Banka kredisi ödenmediğinde neler olabilir sorusunu şöyle yanıtlayabiliriz. Eğer kredi çeken kişi iki ay üs üste borcu ödemezse, bankadan bir uyarı geliyor ve 30 günlük süre içerisinde borcu ödemesi gerekiyor. Adlında yine iki taksit şeklinde ödenecek olan borcun toplam ödeme süresi 90 güne kadar uzanıyor. Ama taksitler için verilen günde ödeme yapılması şart koşuluyor. Öte yandan gecikme faizi de uygulanıyor.

1 9

Faiz yasal takip süresini de dâhil ederek geçen zamana göre hesaplanıyor ve en çok borcun yüzde 30’u olacak şekilde hesaplanıyor. Banka süre uzadıkça borçlunun hesabına el koyma hakkına da sahiptir. Daha da ileriki bir zamanda borçlunun maaşının yüzde 25’lik bir bölümüne haciz gelme olasılığı da vardır. Borçluya ait olan bütün taşınmaz mallara haciz gelmesi de mümkündür. İlk olarak uyarı geldiği 30 gün içerisinde de borca kefil olan kişi de uyarılır.

Eve Haciz Gelme Olasılığı

Eve haciz gelme olasılığı borcun ödenmemesinin ileriki aşamalarında mümkündür. İlk üç günlük gecikmede banka herhangi bir şey yapmaz. Ama üç ay boyunca aidat ödenmezse banka yasal takip sürecini başlatır. Bankanın anlaşmalı olduğu bir avukat vardır ve banka üç aylık süreden sonra borçlunun dosyasını bu avukata iletir. Avukat da dosyayı aldığı andan itibaren borçluyu arar. Kredi sahibine yapılması gerekenleri avukat ve borçlu arasında bir anlaşma yapılabilir.

2 6

Anlaşma yapılabilir ve borçlu da üzerine düşenleri yaparsa bir sorun çıkmaz. Ama borçlu bu sürede ödemez ve görüşmelere de devam etmezse evine haciz gelmesi gibi bir durumla karşılaşabilir. Haciz gelmesi için de borçlunun düzenli bir işinin ya da sigortasının olmaması gerekir. Çünkü evden önce maaşına haciz gelir.

Kefile Haciz Gelir mi?

Kefile haciz gelir mi sorusu da bir yakınına kefil olan herkesi ilgilendiren bir sorudur. Kredi çeken kişi ve kefil arasında banka açısından herhangi bir fark yoktur. Çünkü krediyi çeken kişinin karşılaşabileceği bütün sorunlar kefil için de geçerli olacaktır. Kredi çeken kişi banka ve avukatın görüşme isteğine ve borcu kapatmaya yönelik çözümlere yanaşmazsa ve ödememeye devam ederse, avukat aracılığı ile banka kefile ulaşır. Borçlunun başına gelebilecek olan her şey kefilin de başına gelebilir. Bir işte çalışıyor ve SGK’dan sigortalı ise önce maaşına, daha sonra ise taşınmaz mallarına haciz gelebilir.

Kredi Borcunu Ödemeyen Hapse Girer mi?

Kredi borcunu ödemeyen hapse girer mi sorusunun ilk yanıtına hayır demiştik. Borçlu ya da kefile hemen olmasa da ilerleyen süreçte borcun ödenmemesi halinde hapis cezası da verilebilir. Borcun ödenmemesinin üzerinden üç ay geçmiş ve borçlu hiç bir şey yapmamışsa yasal takip başlar. Avukat aracılığı ile bir ödeme taahhüdünde bulunmuşsa ve bu taahhüde uymazsa da sorun yaşar. Böyle bir durumda da hapsa girebilir. Öncelikle başka çözümlere yönelmek ve eğer ödeyemeyecekse taahhüt yapmamak gerekir.

Banka Kredisi Süresinin 90 Günü Geçmesi

Banka kredisi süresinin 90 günü geçmesi durumunda başlatılan yasal takip, borçlu hiçbir ödeme yapmaz ve de haciz edilecek bir şey yoksa hapisle sonuçlanabilir. Bu yüzden iki ay sonunda bankanın avukatı sizi aradığında bir anlaşmaya varmaya çalışmalısınız. Kredi çektiğiniz bankanın yapılandırma seçeneklerini araştırabilir ve ona göre bir çözüm geliştirebilirsiniz. Gerekirse kredi ekebileceğiniz başka bir bankaya başvurun ve borcunuzu o şekilde kapatın.

Borçlu olduğunuz banka size yeniden kredi çekme imkânı veriyorsa da değerlendirin. Borçlunun başına gelebilecek en kötü şeylerden birisi olan hapis cezası uzun süre ihtar almış olsa da hiç bir şey yapmayan ve ödemeye devam etmeyen borçlular içindir. Buna gerek kalmadan bir çözüm bulunmaya çalışmamalıdır. Daha kolay kredi veren bankalarla görüşebilir ve mali durumunuzu yeninden gözden geçirebilirsiniz. Aynı bankanın size tanıyacağı bütün olasılıkları da değerlendirebilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Banka Kredisi Ödenmezse Hapis Cezası Var mı?