sv

Başarılı İnsanların Özelikleri

187 Okunma — 15 Ağustos 2020 15:23
Başarılı İnsanların Özelikleri!

Başarılı İnsanların Özelikleri Nelerdir ?

Başarılı İnsanların Özelikleri! Başarılı insanlar neden başarılı birazcık da tarihe bakacağız. Hatta size Makedonya Kralı Büyük İskender Persleri yıkan Büyük İskender ve Fatih Sultan Mehmet dahil Atatürk’e kadar minik bir yolculuk yaparak başarının merkezini anlatacağız.

Başarılı İnsanların Özelikleri! İnsanlar neden başarılı olur ama böyle internette veya kadın dergilerinde gördüğünüz “Başarılı İnsanların 15 Özelliği”, onu yapın, bunu yapın gibi değil. Örneklerle kaliteli bir şekilde her şeyden önce başlamadan önce söyleyeyim.

Başarılı insanların “baba” özelliği: Daha önce de söylediğim gibi dünya insanı olmalarıdır. Dünya insanı olmak için yabancı dil bileceksin.

Başarılı İnsanların Özelikleri!

Gelin şimdi başlayalım.

Bakalım başarılı insanların özellikleri nelermiş. Milattan önce 335. Haritada Makedonya’nın yani İskender’in şansı nedir? Farkındaysanız haritanın büyük çoğunluğu Persler yani büyük Pers İmparatorluğu Darius krallığında. Ama aynı haritaya Büyük İskender’de baktı ki o zaman İskender’di dediğim gibi. Ve dedi ki: “Ben Pers İmparatorluğu’nu yıkarım.” Oldu mu? Şimdi haritaya bakın milattan önce 333. Gördüğünüz gibi Büyük İskender fetihlerine başladı. Büyük İskender’in bu kadar başarılı olmasının iki sebebi vardı.

Bir, ordusunun geri dönme ihtimali yoktu. Gemileri yakanlar gibiydi. Atatürk gibiydi. Atatürk geri dönmeyi emretmiyordu. İkincisi ise gittiği yerlerle ilişkilerini düzgün tutuyordu. Cengiz Han gibi değildi. Geçtiği yerdeki insanları sadece öldürerek geçmiyordu. Bir yandan da bağ kuruyordu. Ama öyle ya da böyle bütün bu haritalar arasındaki fark ne biliyor musunuz? İnandı. Başarılı İnsanların Özelikleri.

Başaracağına inandı. Kimse kalkıp da ya İskender deli misin Pers İmparatorluğu’nu nasıl yıkacaksın demedi. Çünkü yanındakiler de ona inandı. Bizde en büyük sorun başarıya niyetlendiğinizde “ya olmaz işte yapamazsın”, “sen yapamazsın”, “ya sende önce birisi yapardı zaten” bunun gibi sürekli akıl vermeleri size. İkinci önemli özelliği Büyük İskender bugünkü Çanakkale’nin Biga taraflarında Darius’u ilk kez yendiğinde Persleri Darius geri çekildi. Darius daha sonra defalarca şansını deneyecek sonunda da pes edecek. Ama Darius geri çekildikten sonra İskender Anadolu’nun içine doğru ilerlemeye başladı. İskender ise başarısının farkında ve bütün Pers İmparatorluğu’nu alma fikrinde. Darius bir teklif gönderiyor elçisiyle birlikte diyor ki ben sana Fırat Nehri’nin batısını vereyim ama gelme daha fazla 10 bin talent fidye ödeyeceğim sana.

Büyük İskender burada durabilir.

Çünkü der ki ya ben alacağımı aldım Makedonya Krallığı’nı Fırat Nehri’ne kadar genişlettim. Daha nereye gideyim, Mezapotamya’nın sınırına kadar geldim. En baba komutanlarından bir tanesi Parmenion diyor ki Ben İskender olsam bu teklifi kabul ederim diyor. İskender ne diyor biliyor musunuz, bende Parmenion olsam bu teklifi kabul ederim ama ben etmem. Ve Pers İmparatorluğu’nu bitirecek hareketi yapıyor.

Demek ki başarılı insanlar kendini tanır ve ilk önüne atılan sadaka ile durmaz, ilerler. Hayatta çok başarılı insan görürsünüz ama belli bir yerden sonra keserler kendilerini. Bir terfi alır yeter. Kendi işini kurar asla şube açmaz, bir de bununla gurur duyan firmalar vardır “Tek şubemiz burası” niye gurur duyuyorsun millet küçücük Simit Sarayı’nı bilmem neyi dünyaya yayıyor, Starbucks’ı dünyaya yayıyor sen hâlâ “tek şubemiz burası.” bu gurur duyulacak bir şey değil bu utanılacak bir şey. Ve bilginin değerini bilirler. Fatih Sultan Mehmet 19 yaşına geldiğinde 6 dil biliyordu. Ana dili dışında Yunanca, Arapça, Latince, Farsça ve İbranice’yi çatır çatır kusursuz konuşuyordu. Hem konuşuyordu hem de kaynakları okuyabiliyordu.

Gelelim dördüncü özelliğe.
Çözüme odaklanırlar, soruna değil. Sorunun sebeplerine odaklanırlar, kimin yaptığına değil. Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 öncesi çok değerli İsmail Bey’in adını unuttum bir gazetecinin tanık olduğu bir sohbeti var. Diyorlar ki Mustafa Kemal’e ya tamam hani çıkacaksın da koca Osmanlı bir şey yapamadı sen nasıl yapacaksın? Diyor ki illaki çözüm bulunur. Paşaya diyorlar ki ya ordu yok diyorlar, kurulur diyor. Ya kurulması için para yok diyorlar, bulunur diyor. Ya ordu ve parayı bir araya getirsen bile düşman çok büyük diyor yenilemez yani bu kadar büyük bir orduyu nasıl yeneceğiz kaç devlet birleşti yenilir diyor. Ve dört sene sonra dediğini yapıyor.

Mustafa Kemal deli miydi? Mustafa Kemal kumar mı oynadı? Hayır. Mustafa Kemal kendi ismini koymadı, bir milletin umutlarını koydu ortaya ve bugün sonucu ortada. Bugün halen o sonuç yıpratılmaya çalışılıyor orası ayrı hikaye. Ama siz eğer ki sadece mevcut sistemde Türkçe kaynaklardan faydalanırsanız işte olaya cahil bakarsınız. Dünyanın bütün bakışından bizi nasıl görüyorlar öyle anlamanız lazım.

Başarılı İnsanların Özelikleri

Beş, alışkanlıkları ve prensipleri vardır onlardan taviz vermezler. Bir kere bir şeyden taviz verirse orasını yol olacağını bilir. Esner ama eğilmez başarılı insanlar. Kendine de yalan söylemez. Ya bundan sonra her gün İngilizce çalışacağım, bundan sonra her gün spora gideceğim işte o zinciri koparmaz. Kendisini miş gibi yapmaz. Ayrıca insanlar da onun sözüne güvenebilir böylece.

Başarılı insanın altıncı özelliği geliştirler, değiştirmezler. Bunu çok karıştıran vardır değiştirdi, geliştirmedi. Geliştiren insan başarılıdır. Hemen yakıp yıkıp sonra başkalarının yapmasını beklemez, geliştirir olan şeyi. Yedi, cehaletle savaşır. Cahil insanı etrafında istemez. Cahil insan zehirli bir gaz salgılar uyku getiren ve sizi o konuya sokarlar.

Başarılı İnsanların Özelikleri. Kendilerinden ayrılmanızı istemezler. Sizler eğer ki kendinizi geliştirdikten sonra bir basamak yukarı çıktıktan sonra onları da yukarı çekebiliyorsanız, hem onlar geliyorsa gelebiliyorsa, isteği varsa hem de siz başarabiliyorsanız işte o zaman çevreniz de kaliteli hale gelir. Sizin çocuğunuz babanızdan daha fazla bilmeli, sizin çocuğunuz annenizden daha fazla bilmeli. Siz hepsinden fazla bilmelisiniz.

Basarili Insanlarin Ozelikleri1

Çünkü çocuğun soru sorduğunda cevap verebilmelisiniz.

Sekiz, risk almakla risk almakla kumar oynamak arasındaki farkı bilir başarılı insan. Risk nedir, kumar, zar atmak nedir bilir, risk almayı bilir çünkü eğer sen kendi işini kuracaksan bir işten ayrılmanın doğru zamanı vardır. Bir ülkenin ekonomisi kötüyken ya ben inanilmaz iş açacağım falan diye ortaya atlarsan batarsın ama doğru zamanda eğer kendine yatırım yapıp kendi hayallerini gerçekleştirmek için çabalarsan işte bu risk almaktır.

Ama sen ailenin birikimini, kendi yarınlarını, çocuğunun yemeğini gidip de kumara yatırıyorsan kusura bakma ahmaksın. Maalesef böyle başarısız olup da başkalarına imrenen insanlar şansa inanır ve şansla bir yere geleceğine inanır ve hayat böyle küçük bir şans versin ben başardım der.

Dokuz, insana yatırım yaparlar,

İnsan ilişkilerine. Mutlaka zamana, bilgiye ve bilen insanlara yatırım yaparlar, mala yatırım yapmazlar. Başarılı insan sadece bir malın geliriyle yaşamaz, kendisini geliştirir, insanlarla birlikte kazanmayı bilir, kaç insan var çevrenizde başarılı? Zaten onuncu madde bu. Ordu kurmayı bileceksin. Nasıl ki Mustafa Kemal nasıl ki İskender, nasıl ki Fatih Sultan Mehmet ordu kurduysa bu insanlar başarılarını tek başına yapmadı. Güvendiği insanlarla ordu kurdu, ilişki ağın olacak, İngilizce söyleyeyim networkün olacak.

Facebook’ta, Instagram’da kaç kişi varsa LinkedIn’de de o kadar kişi olacak. İşte bu çevrende oluşturduğun kaliteli insanları üç cepheye ayıracaksın. Birinci torba, birinci grup ayda bir mutlaka arayacağın insanlar, bunlar çok sıkıştırılmaya gelmezler, profesyonel ilişkidir, ikinci grup 15 günde bir, son grup ise her hafta arayıp hatrını soracağın dostluğa, sevgiye önem veren insanlar.

11, başarılı insanın yeteneği olur, yeteneklerini bilir, yeteneğinin olmadığı yerde ısrar edip para kaybetmez, zaman kaybetmez ve sorumluluk alır. Yeteneğinin olmadığı yerde sorumluluk almaz çünkü sorumluluklarına sadıktır. Bir insan ben o işi yaparım, hallederim dedikten sonra ölse de o işi yapar. Bir gün birisi gelip de ya ne oldu o iş? Olmadı ki. İşte sen o gün bittin. Git mezara uzan.

Ve 12. Sızlanarak zaferin kazanılmayacağını bilirler. Ama başarısız insanlar hep başkasını başarısını şansa bağlar, işte o da öyleydi, şöyleydi. Hep başkasının yaptığını konuşur. Kendi konuştuğu bir başarı falan yoktur. Dolayısıyla sızlanarak hiçbir yere gelemezler. Ama başarılı insanlar konuşmaya, sızlanmaya vakit bulamazlar, yürümeye devam ederler. Başarılı İnsanların Özelikleri.

Ve son, 13. Başarılı insanlar fikirler üzerine konuşur, başarısızlar ise insanlar ve geçmişler üzerine. Başarısız insanların konuşmasından sıkılırsın, başarılı insan konuşuyorsa dinlemekten keyif alırsın çünkü sana bir şey öğretiyordur. Dolayısıyla başarılı nasıl bir yer hiç gidip görmediği için sadece hayalindeki başarıyı sana anlatır. Sürekli hayallerini anlatan insanla planlarını ve gerçekleştirdiklerini anlatan insanlar arasında kalırsan ne olur seni zehirleyenlerden uzak dur. Başarılı insanın 13 özelliğini yazdık. Başarılı İnsanların Özelikleri.

Sıradaki içerik:

Başarılı İnsanların Özelikleri