sv

Bedelli askerlik başvuru işlemleri nasıl yapılır?

189 Okunma — 25 Ağustos 2020 12:21
2020 bedelli askerlik

Bedelli askerlik başvuru işlemleri nasıl yapılır?

Bedelli askerlik başvuru işlemleri iki aşamadan oluşur. Bunlardan birincisi parayı yatırmadan önceki aşamalar; ikincisi ise parayı yatırdıktan sonraki aşamalardır.

 

İlk kısım için E-Devlet Asal Bedelli Başvuru sayfasına gitmeniz gerekiyor. Aynı zamanda E-Devlette arama kısmından da bu kısma erişebilirsiniz.

2020 bedelli askerlik

Bu kısımda ilk olarak ‘şartname’yi okuyorsunuz. yukarıdaki bilgilendirme yazısını okudum deyip devam et e basıyorsunuz, ardından size askerlik erteleme sebebinizi soruyor bunu bedelli askerlik yapma isteği olarak seçiyorsunuz ve bedelli askerlik çıkmama durumunda paranızı almak için hangi askerlik şubesine gitmenizi tercih ettiğinizi belirtiyorsunuz. Sonrasında devam et e bastığınızda paranın yatırılması kısmına geliyorsunuz. Burada size parayı hangi bankalara ya da nerelere yatırabileceğinizi söylüyor ve sizden parayı yatırmanızı bekliyor.

 

Parayı yatırdıktan sonra geri kalan işlemlere devam edebiliyorsunuz. Para yatırma işleminden sonra sistemde geri kalan işlemleri yapabilmek için Asal Bedelli Askerlik sayfasını veya Asal Askerlik Hizmetleri Sıralama sayfasını açıyoruz. Bu sayfaları açtığımızda yine yukarıda bir bilgilendirme yazısı çıkıyor. Bunu onaylayıp devam ediyoruz.

 

Ardından bedelli askerliğin size çıkmaması durumunda paranın hangi banka hesabına yatırılması gerektiğini size soruyor bunun için bir iban numarası girmeniz gerekiyor.

 

Bu kısımda doktor muyuz değil miyiz bunu Sağlık Bakanlığındaki kayıtlardan kontrol ediyor. Daha sonrasında aynı işlemi öğretmenler için yapıyor ondan sonra komando olmak istediğimizi ya da istemediğimizi soruyor bedelli askerlik yapacağımız için buna hayır diyoruz.

askerlik bedelli

Sonrasında bize en son mezun olduğumuz okulumuzu, eğitim durumumuzu söylüyor sonrasında;

Askerlik hizmetinizi yedek subay olarak yapmak istiyor musunuz?

Yedek subay seçilmediğiniz taktirde astsubay olmak istiyor musunuz?

Er / Erbaş gibi bazı sorular soruyor bunların üçüne de hayır diyoruz.Çünkü bedelli askerlik yapmak istiyoruz.

 

Sonrasında bedelli askerlik birinci sırada oluyor. Bedelli askerlik çıkmaması durumunda hangi tip askerlikleri yapmak isteyebileceğinizi seçiyorsunuz bunları yukarı aşağı tuşlarına basarak sıralamasını değiştiriyorsunuz bedelli askerliğe hangi tarihlerde gitmek istediğinizi burada seçiyorsunuz. Bu sizin başvurduğunuz döneme göre değişebilir. Bunları yukarı/aşağı tuşlarına basarak seçebilir, sıralamasını değiştirebilirsiniz.

 

Ancak her zaman ilk tercih gelecek diye bir kaide yok. İlk tercihiniz mart olsa dahi ikinci tercihiniz olan nisan gelebilir.

bedelli askerlik

Daha sonra bu sıralama üzerinden değişiklik yapıp aynı şekilde buna devam et dediğinizde er/erbaş için, astsubay için, yedek astsubay için gibi size sıralama yapmanızı bekler.

 

Yani 4 defa sıralama yapıyorsunuz devam et dediğinizde başvurunuz başarıyla alınmıştır ekranına geliyorsunuz bu ekrana geldikten sonra yeni baştan sayfada bulunan Asal Bedelli Askerlik sayfası ya da Asal Askerlik Hizmetleri Sıralaması sayfasına gittiğinizde ‘düzenle’ diyerek bu ekrandan başlayarak yeni baştan girmiş olduğunuz bilgileri değiştirebiliyorsunuz. Bu değişikliğin son günü bedelli askerlik başvurusunun son gününe kadar devam etmektedir.

 

Sıradaki içerik:

Bedelli askerlik başvuru işlemleri nasıl yapılır?