Bilgisayar Mühendisliği Uzaktan Eğitim Veren Üniversiteler

130 Okunma — 17 Aralık 2021 12:44
2 39

İçindekiler;

Bilgisayar mühendisliği uzaktan eğitim veren üniversiteler son zamanlarda okumak isteyen lakin üniversiteye gitmeye zamanı olmayan kişilerin tercihi haline gelmiştir. Bazı kişiler ise yeterli puana sahip olmadığı için uzaktan eğitime yönelmişlerdir. Bilgisayar mühendisliği okumak isteyen bireylerin sayısı oldukça fazladır.

Bu talepler doğrultusunda gerek yurt dışında gerekse yurt içinde farklı üniversiteler uzaktan Bilgisayar mühendisliği eğitim programlarına alımları gerçekleştirmeye başlamışlardır. Üstelik bazı üniversitelerde okuyan kişiler mezun olduklarında diplomalarını dünyanın farklı köşelerinde kullanabilme imkânına sahip olmaktadır.

Türkiye’de Sınavsız Uzaktan Eğitim Veren Üniversiteler

Türkiye’de sınavsız uzaktan eğitim veren üniversiteler arayan kişilerin sayısı oldukça fazladır. Kişiler bazen sınavlara girmekte zorluk yaşayabilmektedir. Bazı kişiler ise heyecan sebebiyle sınavlarda istediği sonucu elde edemeye bilmektedir. Bu gibi durumlarda ise sınavsız uzaktan eğitim fırsatından yararlanmak istemektedirler. Türkiye’de sınavsız uzaktan eğitim veren çok az üniversite bulunmaktadır.

Kişiler bazen üniversiteye devam ederken ve ya bitirince tekrar farklı bölümlere yönelebilmektedir. Bu gibi durumlarda sınavsız ikinci üniversite şansı doğmaktadır. Atatürk üniversitesi, İstanbul üniversitesi, Anadolu üniversitesi gibi birçok üniversite kişilere ikinci üniversite imkânı sunmaktadır. Bu üniversitelere ikinci üniversite olarak kayıt yaptırdığınız takdirde sınav puanı istememektedirler.

Uzaktan Eğitim Veren Üniversite ve Bölümleri

Uzaktan Eğitim Veren Üniversite ve bölümleri bulunulan bölgeye göre değişmektedir. Genellikle uzaktan eğitim için yurt dışındaki üniversiteler tercih edilmektedir. Bu üniversitelerin eğitim verdiği bölümler ise farklı farklıdır. Ankara üniversitesi uzaktan eğitim vermektedir. Ankara üniversite uzaktan eğitim bölümleri ise şu şekildedir;

 • İngiliz Dili ve Edebiyatı,
 • Arap Dili ve edebiyatı,
 • Radyo, televizyon ve sinema,
 • Rus Dili ve edebiyatı,
 • Sosyal hizmet,
 • Gazetecilik,
 • Coğrafya,
 • Sanat Tarihi,
 • Halkla ilişkiler ve tanıtım,
 • İşletme,
 • Aktüerya bilimleri,
 • Sinoloji

Uzaktan Eğitim Veren Üniversiteler arasında İstanbul üniversitesi, Erciyes üniversitesi,  Anadolu Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Dicle Üniversitesi, İnönü üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Sakarya üniversitesi,  Zirve Üniversitesi gibi birçok üniversite yer almaktadır. Her birinde farklı bölümler bulmak mümkündür. Fakat sınavsız üniversite girişi isteyenler yurt dışındaki üniversiteleri tercih edebilmektedirler.

Uzaktan Eğitim Mühendislik Bölümleri

Uzaktan eğitim mühendislik bölümleri sayesinde mühendislik hayali kuran kişiler bu hayallerini gerçekleştirebiliyorlar. Uzaktan mühendislik eğitimi veren sayılı üniversite bulunmaktadır. Türkiye’de uzaktan eğitim bilgisayar mühendisliği eğitimi Süleyman Demirel üniversitesinde verilmektedir. Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk kazak Üniversitesi tarafından da bilgisayar mühendisliği eğitimi verilmektedir.

Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk Kazak Üniversitesinde aynı zamanda endüstri mühendisliği  eğitimi de vermektedir. Buralara giriş için gene belirli bir puan istenmekte ve sınırlı kontenjan açılmaktadır. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi Auzef tarafından endüstri mühendisliği tamamlama programı da bulunmaktadır.

1 51

Anadolu Üniversitesi Uzaktan Eğitim Bölümleri

Anadolu Üniversitesi Uzaktan eğitim bölümleri bir hayli fazladır. Kişiler uzaktan okumak istediği takdirde Anadolu üniversitesi uzaktan eğitim programlarını tercih etmeleri gerekmektedir. Anadolu Üniversitesi uzaktan eğitim programlarına alımda üniversite giriş sınav puanı istemektedir. Anadolu üniversitesi uzaktan eğitim bölümleri; Acil Durum ve afet yönetimi, adalet, aşçılık, bankacılık ve sigortacılık,  bilgisayar programcılığı, Büro Yönetimi ve yönetici asistanlığı, dış ticaret, çocuk gelişimi, ev idaresi, felsefe, ilahiyat, iş sağlığı ve güvenliği,  sosyal hizmetler, sosyoloji, spor yönetimi, tarım teknolojisi bölümleri bulunur.

2 39

İktisat, maliye, uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi ve kamu yönetimi,  web tasarımı ve kodlama, Tıbbi Dokümantasyon ve sekreterlik, sosyal medya yöneticiliği, sağlık kurumları işletmeciliği, menkul kıymetler ve sermaye piyasası, özel güvenlik ve koruma, laborant ve veteriner sağlık, Fotoğrafçılık ve kameramanlık gibi birçok bölüm bulunmaktadır. Kişiler puanlarına bakarak tercih yapabilirler. Uzaktan eğitim olması sebebiyle diğer üniversitelerden daha az puanla alım yapmaktadır.

Uzaktan Eğitim Devlet Üniversiteleri

 

Uzaktan eğitim devlet üniversiteleri Türkiye’de bir hayli fazladır. Üniversiteler artık herkesin eğitim alabilmesi için uzaktan eğitim programları sunmaktadır. Türkiye’de bulunan bu üniversiteler ise şu şekildedir; İstanbul üniversitesi, Ankara üniversitesi, Erciyes üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi’dir.  Kocaeli Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Uşak Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, T.C Gazi Üniversitesi, Bartın üniversitesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Yalova Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi’dir.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

Bilgisayar Mühendisliği Uzaktan Eğitim Veren Üniversiteler