Bilgisayardan Hiç Ses Gelmiyor Ne Yapmalıyım?

47 Okunma — 11 Aralık 2021 09:06
3 20

İçindekiler;

Bilgisayardan Hiç Ses Gelmiyor Ne Yapmalıyım?

Windows işletim sistemine sahip olan bilgisayarlarda zaman zaman ses çıkış sorunuyla karşılaşılır. Bu sorunun çözümü için izlenmesi gereken bazı adımlar vardır. İlk adım olarak bilgisayarın sesinin kısık ya da kapalı olup olmadığından emin olunmalıdır. Öncelik olarak ses aç tuşuna basılmalı ve sesin yükseldiğini gösteren bir belirti var mı diye bakılır.

Göstergede ses yüzdesi %100 olduğunu gösteren bir ibare bulunmasına rağmen bilgisayardan ya da hoparlörden ses gelmiyorsa işleme devam edilir. İkinci adım ise ses cihazlarının bağlantısını kontrolüdür. Bir hoparlörün ya da kulaklığın bilgisayara tam olarak takılmaması da genellikle ses gelmemesine neden olabilir. Cihazdaki problemi çözmek adına ses çıkışının da değiştirilmesi gerekebilir.

1 34

Buradan en önemli olan nokta ses cihazının ya da cihazların doğru çıkışlara takılı olmasından emin olmaktır. İzlenecek olan üçüncü adım ses cihazlarının arızalı olup olmadığını kontrol etmektir. Bunun için en basit bir müzik çalınırken bir cihazı takıp çıkarmaktır.

Bu durumda bilgisayarın hoparlöründen ses çıkıyorsa fakat hoparlör sisteminden ses gelmiyorsa problemin kaynağı muhtemelen bilgisayar değildir. Dördüncü adım ise bilgisayarı yeniden başlatmaktır. Bilgisayarı yeniden başlatarak sıfırlamayı denemek faydalı olacaktır. Bilgisayar yeniden başlatılıp açıldığı zaman ses sorunu çözülmüşse işleme devam etmeye gerek kalmaz.

Ses Karıştırıcısında Problem Olması 

Eğer ses çıkışı problemi ses karıştırıcısında ise bu durumda yine birkaç adım izlemek gereklidir. İlk adım olarak bilgisayarın görev çubuğunda ekranın sağ alt tarafında yer alan hoparlör simgesine tıklayın. Görev çubuğunda ses düzeyi simgesinin çıkmaması halinde görev çubuğuna sağa tıklayın. Burada görev çubuğu ayarlarına tıklayın ardından görev çubuğunda hangi simgelerin görüneceğini seçerek bu ifadeye tıklayın ve ses seviyesinin yanında yer alan anahtar açık pozisyonuna getirin.

2 23

İkinci adımda ise ses düzeyi karıştırıcısı aç seçeneğine tıklayın. Bu kısımda seçenek açılır menünün üst tarafında yer alır. 3. adımda ise bu bölümden açık durumdaki uygulamaların ses düzeyi incelenir. Bu bölümde açık uygulamaların hepsinin simgelerinin alt kısmında beşgen bir kaydırma butonu bulunur. Bu buton karıştırıcı penceresinin alt tarafında yer alıyorsa uygulamanın ana sesi kısık demektir.

Devletsel.Com ekibi olarak sizler için bu ve bunu gibi faydalı bilgiler için Devletsel.com adresimizden daha fazla yararlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ayrıca bilgisiyarınız mavi ekran veriyorsa ne yapmanız gerektiğin de buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz

Sıradaki içerik:

Bilgisayardan Hiç Ses Gelmiyor Ne Yapmalıyım?