sv

Bitcoin 0 Dolara Düşerse Ne Olur?

170 Okunma — 18 Ocak 2021 15:27
2

Bitcoin 0 Dolara Düşerse Ne Olur?

Blok zinciri teknolojisiyle birlikte dünyaya tanıtılan ve tarihinin ilk kripto para birimi olan Bitcoin, en değerli kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor. 2000’e yakın sayıda kripto para biriminin bulunduğu küresel piyasaların tahtında oturan Bitcoin, değeriyle diğer kripto paraları da doğrudan etkiliyor diyebiliriz. Bugüne kadar genellikle hep böyle oldu. Peki ama bitcoinin değeri birden 0’a inerse ne olur? Gelin devletsel.com ailesi olarak incelemeye başlayalım.

Kripto paralar ülkemizde uzun süredir konuşulan bir para birimi. Bu konuyla ilgili olumsuz konuşan insanlar bile bu para birimini ön plana çıkarmak istiyor ve geleceğin finansal teknolojileri olarak bu araçları merak ediyorlar. Bitcoin’in kripto para piyasalarına verdiği gücü düşünürsek, zaten insanlar neden bu paraya bu kadar ilgi gösteriyor sorusunun da cevabına ulaşmış oluruz.

Ocak 2018 tarihindeki yükselişiyle birlikte başlayan baraj aşımı, 20.000 dolar barajını geçti ve hızla değer kaybetti. Tabi sonrasında yine Mayıs 2020 tarihinden itibaren yükselişe başladı ve 2021 itibariyle 40 Bin dolar seviyesini aştı. Bu konuyla ilgili olarak düşüşler yaşansa da uzun vadede en çok kazandıran para birimi Bitcoin oluyor diyebiliriz. Konuya uzak olanlar için bu kadar süredir (2017 yılından beri) bitcoin düşerse ne olur gibi endişeler de devam ediyor diyebiliriz.

Bitcoin kripto para piyasasında ne kadar yer tutuyor?

1

Ocak 2018 tarihinde bütün kripto paraların toplam hacminin 835 milyar dolara çıktı ve kripto paraların içerisinde yer alan Bitcoin’in hacmi başlı başına 300 milyar dolar seviyesinde idi. Yani %35 seviyesinde Bitcoin var şuan koin piyasasında. Tek başına bu hacme sahip olan Bitcoin, oldukça önemli bir yere de ev sahipliği yapıyor diyebiliriz. Günümüzde ise bu hacim %67 seviyelerine ulaşmış durumda. Buradan çıkaracağımız sonuç ise Bitcoin’in bütün paralar arasında önemli bir yere gelmesi ve bu durumun da bir ağırlığının olması. Piyasada büyük bir baskınlığa sahip olan Bitcoin, bu kararlılığını sürdürmeye devam ediyor. Bu yüzden de değer kaybetmesi doğal gibi görünse de 0 puana inmesi durumu oldukça azalmış görünüyor.

Diyelim ki düştü, ne olacak?

2

Aslında bu konuda şöyle bir örnek verelim. Piyasada işlem yapan bütün para birimlerini (yani kripto olanları) bir ağaç gibi düşünün ve bir ormanın içerisinde olduğunuzu hayal edin. Ağaçları sularsanız o kadar büyür ve daha çok meyve verir. Sulamazsanız da çürüme ve yok olma ihtimali oluyor. Tıpkı gerçek hayattaki gibi. Bu yüzden Bitcoin de bu sanal ortamın en büyük ve güçlü ağacı olarak karşımıza çıkıyor. Ele aldığımız ihtimal o ağacın susuz kalması ihtimali ve bir gün ölecek olması ihtimali olsun.

Eğer ormanın en büyük ağacı bu şekilde ölürse diğer ağaçlara bir şey olur mu? Tabii ki de hayır. Diğer ağaçlar da o ağacın yerini alır. Bu şekilde düşünebilirsiniz kripto paraları. Yani insan davranışlarına oranla hikayemizdeki su sistemi de yatırımcıların sisteme verdiği para manasına geliyor. İnsanlar bitcoini besledikçe bitcoin büyümeye devam ediyor. Ormanın oluştuğu ekosistemden faydalanan pek çok kişi, bu güne dair geniş bir çalışma ve beklenti ile hizmet sunuyor diyebiliriz.

Bitcoin’in durumunu niye bu kadar merak ediyoruz?

3

Çünkü kısa da olsa ömrü büyük olan ağaçlara benziyor. Yani süreç olarak birkaç yıllık bir geçmişi dahi olsa, milli parkın en büyük ziyaretçisi bu ağaç ve haliyle daha çok ilgi görüyor. Daha çok kişi bu ağacın fotoğrafını çekmek istiyor. Her zaman olduğu gibi bugünün de durumları bu şekilde ele alınıyor. Yani Bitcoin ile ilgili bir durum olsa ve ürünün başına bir iş gelse yine bu şekilde ön plana çıkar ve durum toparlanmış olur. Bitcoin ile ilgili seçenekleri de kendi içinde bu şekilde takip edebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bütün yatırımcılar bir gün Bitcoin’i terk ederse, ekosistemden çıkacak olan para da artacağı için bitcoin sıfırlanır. Ama bu imkansıza yakın bir ihtimaldir. İnternetin fişini komple çekerseniz iş başka tabii. Bunun da bedelini bütün dünya ve insanlık öder. Bu yüzden bitcoin’in sıfıra düşmesi imkansıza en yakın ihtimaldir diyebiliriz. Diyelim ki paralar bir anda düştü ve yatırımcılar Bitcoin’i terk etmeye başladı. O zaman Bitcoin’den sonra en değerli olan para birimi yükselecektir. Yani yine sürekli bir yükselme durumu yaşanacağından dolayı toplam hacimler de Bitcoin’e yakın olacaktır.

Bu bitcoin konusu öylesine detaylı bir konu ki, diyelim ki bir yok olma durumu var. Bu durum bir anda olmaz büyük bir zaman içerisinde olur. Ama ona da dediğimiz gibi imkansıza yakın bir ihtimalle söylüyoruz. Günümüzün altın yatırımı gibi olacak olan Bitcoin için söyleyecek çok fazla şey var.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde Bitcoin 0 dolara düşerse ne olur konusunu ele aldık bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Bitcoin 0 Dolara Düşerse Ne Olur?