Borsada Balina Ne Demek? Borsada Balina Hareketi Ne Oluyor? Güncel!

128 Okunma — 07 Mart 2021 11:46
Borsada Balina Ne Demek

İçindekiler;

Borsada Balina Ne Demek? Borsada Balina Hareketi Ne Oluyor? Güncel!

İnsanların özellikle borsa içerisinde sözünü sıklıkla ettiği balina hareketiaslında denizlerde bulunan balina mantığı ile aynı mantıkla kullanılmaktadır. Balinalar okyanuslarda ve denizlerde yaşarken diğer balıklardan kat be kat büyüktür. Küçük balıkları yiyerek beslenen bu canlılar, kripto dünyasında da çok fazla terime konu olur.

Balina olarak adlandırılan kişilerden bu yazımızda bahsedeceğiz ve borsada balina ne demek sorusuna cevap bulacağız. Gerçek hayatta olduğu gibi düşünelim. Kripto dünyasında küçük yatırımcıların elinde yer alan ürünleri ucuz fiyattan toplar ve fiyatları bir şekilde domine eder. Bu kişilere de balina denir. Bu balinalar da marketi kontrol ettiği için pek çok kişiye karşı ön plana çıkmış olur. Peki ama bu kişiler nasıl bunu yapabiliyor? Borsayı ve marketi nasıl kontrol edebiliyorlar? Gelin bir de bu konuya göz atalım.

Balinalar piyasayı kontrol ederken ne yapıyor? Balinalar nasıl piyasayı kontrol ediyor?

d5f96bd9a9bad6a3fad5aabc388106ec9fbee9e3

Elinde bahsi geçen para birimlerinden çok fazla olan bu kişiler, bir şekilde piyasayı domine etmeyi başarıyor. Bu yüzden de balinalar borsa üzerinde çok fazla öneme sahipler. Bu konuya örnek verelim isterseniz. Bir şirket düşünelim ve hisselerinin %10’unun tek bir kişide olduğunu düşünelim. Bu kişi elinde bulunan bütün hisseleri bir anda satarsa borsadakiler ya da piyasadakiler acaba şirkete bir şey mi oldu diye düşünecektir. Bu düşünce ile de ellerindeki hisseleri satışa çıkaracaklardır ve olduğundan da düşük fiyatlara satacaklardır.

coins 912718 1920

Bu şekilde hissenin %10’unu satan kişi diğer ucuz hisseleri de satın alarak %15 i oranında geri alım yapıyor ve elindeki hisseyi artırıyor. Bu yüzden de piyasadaki hisseleri ucuz fiyattan satın almış oluyor. Kripto dünyasını da bu şekilde kullanabilir ve örneklendirebiliriz aslında. Yoğun kripto parası olanlar bir anda satıp panik duygusu yaratarak elden çıkarılan hisseleri geri topluyor. Bu durum da pek çok kişinin bir anda zarar etmesine ve tek bir kişinin yüksek oranda kar elde etmesine katkı sağlıyor. Bu durum piyasalara karşı olumsuz bir düşünce oluşturduğu için de herkes adına yeni bir duyuru yapılmış oluyor.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Borsada Balina Ne Demek? Borsada Balina Hareketi Ne Oluyor? Güncel!