sv

Borsada Beta Ne Demek? Beta Analizi İle Hızlı Hisseler Nasıl Bulunur?

81 Okunma — 07 Mart 2021 12:02
teknik analizgorsel

Borsada Beta Ne Demek? Beta Analizi İle Hızlı Hisseler Nasıl Bulunur?

Beta analizi özellikle hisse senetleri piyasasında ara ara duyulan bir terimdir. Peki hisse senetleri içerisinde bulunan bu terim tam olarak ne anlama geliyor? Borsada beta katsayısı nasıl işliyor? Gelin bu konuya detaylı olarak göz atalım. Devletsel sitesi olarak hem finans konularında hem de teknoloji konularında aktif bir çalışma yürütüyoruz. Bu yazımızda borsa üzerine beta katsayısı hakkında detayları konuşacağız. Beta analizi nedir? sorusunun cevabını yazımızda görebilirsiniz.

Borsada alfa ve beta katsayıları nasıl işliyor?

k2 items src 7e3325c91ea1a0daabc290ad6e9314ff 700x420 1

Borsada yatırım yapan pek çok yatırımcı, piyasanın hareketi ile ilerliyor. Önceden tahmin yapabilmek için doğru bir değişle aldıkları riski en aza indirmek için ön plana çıkarılıyor. Bu göstergelere baktığımız zaman, yatırımcıların hisse senetlerine karşı olan düşüncelerini de önemli bir yapıda görebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

Beta katsayısı ne demektir? Borsada beta nedir?

teknik analizgorsel

Beta katsayısı, bir hisse senedinde riskin ölçüsü anlamına geliyor. Beta katsayısı konusunu iyice anlamak adına, sistematik risk konusunu da bilmek lazım. Özet olarak anlatalım. Sistematik riskler piyasanın genelinde olan bir riski ve şirketlerin birbirinden bağımsız hallerini en iyi şekilde piyasa koşullarına göre etkilemesini ifade ediyor.

Çünkü piyasanın olumlu veya olumsuz bir hava yakalaması, bu tarz faktörlerle çok yakından ilişkilidir. Ayrıca bir yatırımcının portföyünde çeşitlendirme yoluna gitmesi, aldığı riski sistematik riskler bakımından değiştirmez. Çünkü sistematik risklerin etkisi belirli bir alanla bağlantılı değil, aksine bütün faaliyet alanları etkiler.

Bu bilgileri okursak, beta katsayısı konusunu çok daha net anlayabiliriz. Bir menkul değerin fiyat performansını hisse senedi üzerinden görmek ve bunu da kendine has bir yapıda kullanmak adına, rakam olarak kat sayıların her zaman 1 olarak ifade edilmesi konusuna göz atabiliriz diyebiliriz. Eşit ya da fazla olabilen bu yöntemler, herkes için önemli bir ölçüt olacaktır.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Borsada Beta Ne Demek? Beta Analizi İle Hızlı Hisseler Nasıl Bulunur?