sv

Borsada Nasıl Batılır?

908 Okunma — 24 Temmuz 2020 01:20
borsa 1

Borsada Nasıl Batılır?

Borsa birçok yatırımcının yatırımlarını değerlendirmek için kullandığı bir yatırım aracıdır. Hisse senedi yatırımı riskli yatırım araçları grubundadır. Bu yüzden borsada imkansız diye bir tabir asla kullanılamaz. Çünkü her an her şey olabilir. Yatırımcılar borsada kendi bilgileri dahilinde yatırımlarını gerçekleştirmekte veya aracı kurumlarından danışmanlık almaktadırlar. Genelde borsada batanların çoğu kendi bilgileri dahilinde yatırım yapanlardır. Çünkü insan kendi eksikliklerini görme eğiliminde değillerdir. Borsa psikolojinin ve yatırım stratejisinin sınandığı bir platformdur. Bu platformda istikrarlı ve başarılı olmak zordur. Bu yüzden borsa hesabında sıfırı gören birçok kişi vardır. Borsada batmak için bir şey yapmaya gerek yok. Sadece borsaya para yatırın ve oynamaya başlayın. Elbet çok geçmeden batacaksınız.

Borsada batanların psikolojisi

Borsada batanların psikolojisi anlamak, neden battıklarını gösteren parametrelerden biridir. İnsan psikolojisi yönlendirilmesi kolay bir unsurdur. Borsada kaybı görece az olan birisi, nasıl olsa bu hissenin fiyatı artar diyerek kendini psikolojik olarak destekler ve bu durum genellikle zarar büyümesi ve hatta batmaya kadar gider. Bazen de en ufak bir dalgalanmada satış vererek kara geçecek pozisyonlarını zararda kapatırlar. Bu istenmeyen bir davranıştır.

 

borsa 1

Borsada batanların hisse analiz şekilleri

İyi bir analiz yapmak, borsada batmamak için en önemli parametredir. Bu parametre için temel ve teknik analizin sentezlenerek akılcı bir strateji yapılması gerekmektedir. Öncelikle temel analiz ile hissenin ucuz veya pahalı olduğu bulunur. Daha sonra teknik analiz eklenerek bu hissede zarar edilirse ne kadarını kaybetmeyi göze alırım diye sorulur. Bu yatırım stratejisinin en basit yapı taşlarındandır. Genellikle borsada batanlar zarar kesme bölgelerini belirlememiştir. Bu durum zararlarının büyümesi ve borsada batmalarının en önemli etkenidir.

Borsada batıran önerilerdir

Borsada batmanın en kolay yollarından birisidir. Borsa ne kadar yatırımcı mecrası olsa da bu işi art niyet güderek yapan kişiler azımsanmayacak kadar çoktur. Öneri hisseleri genellikle kendi çıkarları doğrultusunda önerildiklerinden kar değil her zaman için zarar getirirler. Eğer o hisseyi araştırarak anlam kazandırabiliyorsak o zaman gönül rahatlığı ile yatırım yapmış oluruz.

Ana sermayeyi koruyamamak borsada batmalara sebebiyet verir

Ana sermayeyi koruyamayarak paranızın erimesine sebebiyet verebilirsiniz. Buda edilen kazançların bir hayli düşük gelmesinden ve anaparayı kazanamayarak batmalara sebebiyet verir.  Borsada ilk amaç anaparayı korumak olmalıdır. Eldeki tavuk eldeki kazdan iyidir. Bu olaya kavramsal olarak risk yönetiminin iyi yapılmaması denilebilir. Risk yönetimi hayat kurtarır. İyi yapılan bir risk yönetimi her zaman için para kazandıracak ve borsada batmanızı önleyecektir.

Borsada kendini eğitmeyenler batmaya mahkumdur

Borsada yatırım yapmak için borsaya girilmiş ise eğitim olmazsa olmazlardandır. Borsa ve yatırım kitapları okumak, aracı kurumunuza danışmak, video izlemek ve seminerlere katılmak bu konuda uzmanlaşmanın yollarıdır. Bu yolları uygulamayanlar ve kendini geliştirmeyenler elbet bir gün batacaklardır.

Sıradaki içerik:

Borsada Nasıl Batılır?