sv

BTK Abonelik İptali Yapmak İstiyorum

79 Okunma — 23 Nisan 2021 09:53
Devletsel 10 1

BTK Abonelik İptali Yapmak İstiyorum

BTK, bilgi teknolojileri kurumunun kısaltmasıdır. Bu kurum doğrudan e- devlet ile ilgilenir. E- devlet sistemi ise vatandaşların, devletin sunduğu hizmetlerden elektronik ortamda faydalanmasını sağlayan bir sistemdir. Her geçen gün yetkinliğini arttıran bu sisteme son olarak abonelik fesih başvurularının yapılması da eklendi. Artık aboneliklerinizi iptal etmek için uzun sıra kuyruklarına girmenize gerek kalmadan, evinizde oturduğunuz yerden birkaç dakika içinde işlemleri tamamlayabilirsiniz. Bu kolaylık sağlayan hizmete ulaşmak için e- devlet sahibi olmanız yeterlidir.

E- devlet sistemine giriş yaptıktan sona arama kısmına “BTK abonelik fesih başvurusu” yazıp aratırsanız hangi aboneliklerinize iptal etme başvurusu oluşturacağınızı seçebilirsiniz.  İptal edeceğiniz aboneliğinizi seçtikten sonra gerekli kimlik bilgilerini ve iptal etme nedeninizi doldurup başvuruyu onaylayın. Başvurunuzu gözden geçirdikten sonra “gönder” butonuna tıklayınca işlemi tamamlamış olursunuz.  Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra tekrardan arama çubuğuna tıklayıp “abone sorgulama” diye yazıp aratın. Karşınıza çıkan ekrandaki firmalardan hangisine iptal başvurusu gönderdiyseniz ona tıklayıp sayfanın açılmasını bekleyin. Açılan sayfada başvurunuzu göremiyorsanız bir sorun var demektir. Abonelik fesih başvurusu yaptığınız sayfaya geri dönüp sağ üstte bulunan “yeni başvuru oluştur” kısmına tıklayın. Başvurunuzu yeniden, eksiksiz bir şekilde doldurup gönderin. Tekrar bir sorgulama işlemi yaptığınızda başvurunuz ekranda gözükecektir.

BTK Abonelik İptal Başvuruları Ücretli Midir?

Devletsel 4 4

Bilgi Teknolojileri Kurumu, e- devlet gibi sistemleri halka açık ve ücretsiz bir şekilde oluşturmuştur. Bu sistemlerin oluşturulma amacı vatandaşa daha iyi ve daha kolay bir şekilde hizmet sunmaktır. Bu sistemde kişisel bilgilerinizi kontrol edebilir, evraklarınıza ulaşabilir, vergi borcu gibi borçlarınızı öğrenebilir, mali cezalarınızı öğrenebilir, abonelik iptal başvurularınızı yapabilirsiniz. Sistemde yapmış olduğunuz sorgulama, başvuru gibi işlemlerin hiçbiri için ücret ödenmez.

Abonelik İptal Başvuruları Hangi Tarihlerde Yapılır?

Abonelik iptal başvurunuzu istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Başvurunuz 24 saat içerisinde firmaya iletilecektir. Başvurunuz iletildiğinde aboneliğiniz duraksama içerisine girer ve o tarihten itibaren ücret işlenmez. Eğer başvuru tarihinden sonra ücret işlenmeye devam ediyorsa firmanın müşteri hizmetlerini arayıp başvurunuzu hatırlatmanız gerekmektedir. Başvurunuz sistemlerinde görünüyorsa bu ücretlendirmeden mesul tutulmayacaksınız. E- devlet üzerinden istediğiniz saatte ve tarihte başvuru yaptıktan sonra müşteri hizmetlerini arayıp abonelik iptalinizin tam olarak ne zaman gerçekleşeceğini öğrenebilir ve başvuru sürecinizi yakından takip edebilirisiniz.

Abonelik Fesih Başvurusunda Karşılaşılan Sorunlar

Devletsel 5 2

Abonelik fesih başvurusu yapan birçok kişi “teknik aksaklık nedeniyle işleminiz tamamlanamadı” uyarısını ekranda görmüştür. Bu uyarıyı alıyorsanız, sistemde o saatlerde bir yoğunluk oluşmuştur. Yoğunluğun sebebi ise giriş yaptığınız saatlerde birçok vatandaşın bu hizmeti kullanıyor olmasıdır. Yoğunluk nedeniyle işleminizi tamamlayamıyordur. Bu nedenle sistemden çıkıp daha sakin saatlerde girmeyi deneyin. Çünkü bu uyarıyı aldığınızda başvurunuz onaylanmamış ve sisteme girilmemiş oluyor. İlerleyen saatlerde işlemi tekrarladığınızda başvurunuzun işleme alındığına dair bir yeşil renkli ekranla karşılaşacaksınız.  Bu ekranı gördükten sonra çıkış yapabilirsiniz çünkü başvurunuz doğru bir şekilde yapılmıştır.

E- Devlet Üzerinden Abonelik İptal Başvurusu Yapmanın Avantajları Nelerdir?

E- devlet üzerinden abonelik fesih başvurunuzu istediğiniz saatte ve tarihte yorulmadan yapabilirsiniz. Üstelik abonelik iptali başvurusu yaparken abone olduğunuz firmayla bir taahhütname imzalamışsanız bunun bitiş tarihini de müşteri hizmetlerini aramadan öğrenebilirsiniz. Fakat taahhüt devam ediyorsa, cayma bedelini ne kadar ödeyeceğinizi bu ekranda göremezsiniz bunun için müşteri hizmetlerini aramalısınız. Bunun dışında eğer vaktinizi sıra kuyruğunda geçirmek istemiyorsanız, oturduğunuz yerden işlem yapmak istiyorsanız ve sürecin işleyişine hakim olmak istiyorsanız, bunu e- devlet abonelik fesih başvurusu hizmetiyle sağlayabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

BTK Abonelik İptali Yapmak İstiyorum