sv

Burası Türkiye – Güneydoğu

75 Okunma — 06 Eylül 2020 13:29
Burası Türkiye - Güneydoğu

Burası Türkiye – Güneydoğu. Dünyanın en iyi manzaralı şehirlerinin bulunduğu ülke. Özellikle İstanbul gibi 2 kıta arasında duran nüfus olarak Avrupa’da 1. Olan dünyada ise 6 mega kente sahip ülkedir.

Burası Türkiye - Güneydoğu

Bugün Türkiye topraklarında tarihte kurulduğu bilinen ilk devlet M.Ö 2400 yıllarında hüküm süren Akad İmparatorluğudur. Ardından ise sırayla Hititler, Frigler, Lidyalılar, Urartular, Büyük İskender’in kurduğu Makedonya İmparatorluğu, İranlıların kurduğu Pers İmparatorluğu, Romalılar ve son olarak Anadolu dahil 3 kıtaya hükmeden Osmanlı imparatorluğu.

Türkiye’nin günümüzde 7 coğrafi bölgesi var. Yani Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve son olarak Güneydoğu Anadolu. Güneydoğudan başlarsak buranın en gelişmişleri Diyarbakır, Şanlıurfa ve Gaziantep. Güneydoğunun ekonomisi genellikle hayvancılıktan gelir. Ayrıca geniş düzlükler tarım için elverişlidir bunun yanında bölgede lös denen zengin topraklar var bu toprakların zengin olduğunu gösterir. Son olarak bu bölgede dünyanın en eski şehirleri vardır. Geçenlerde Şanlıurfa’da keşfettiğimiz yaklaşık dünyanın en eski tapınaklar biri olabilir. Mısır piramitlerinden önce yapılmıştır.

Burası Türkiye – Güneydoğu