sv

Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorunsuz Başvuru İçin Tıklayın! Kredi ve Burs Başvurusu!

96 Okunma — 29 Nisan 2021 06:20
Devletsel 1 39

Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorunsuz Başvuru İçin Tıklayın! Kredi ve Burs Başvurusu!

Öğrenim hayatlarına devam eden öğrenciler maddi zorluklar çekebiliyorlar. Ailelerine fazla yük olmamak için öğrenim bursu başvuru yaparak öğrenimlerine daha iyi adapte olup, daha rahat bir eğitim hayatına sahip olabiliyorlar. Devlet öğrencilere karşılıklı ve karşılıksız olan iki çeşit burs imkânı sunuyor ama bu kredilere herkes sahip olamıyor. Bazı şartları taşımaları gerekiyor. Burs öğrenim kredisi başvurusu yapmak isteyen öğrenciler, E-devlet üzerinden gerekli bilgileri doldurarak başvuruda bulunabileceklerdir. Başvuruda bulunan öğrencilerin, başvuru formu doldururken dikkat etmesi gereken en önemli konu, tüm kişisel bilgilerinin doğruluğudur. Başarı durumları, ekonomik durumları, sosyal yaşantıları ile ilgili tüm bilgiler Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde araştırılacaktır. Mevzuata uyan öğrencilere öğrenim kredisi verilecektir. Burs Öğrenim/Kredisi Başvurusu yazımızda tüm bilgilere ulaşacaksınız.

Kyk Burs Başvurusu

Üniversite sınavından sonra yükseköğretim kurumlarına girmeye hak kazanan öğrenciler başka şehirlere giderek eğitim almaya başlayacaklardır. Bu yüzden eğitim hayatlarını rahat bir şekilde geçirmek isteyen öğrenciler KYK burs başvurusu yapmak için araştırmalara başlamışlardır. Halen bir yükseköğretim kurumunda öğrenim görmekte olan öğrenciler de KYK burs başvurularını merak etmektedirler. Başvurular E-devletin resmi internet sitesinden olacak olup, öğrencilerin başvuru sayfasını okuyup onaylamaları gerekmektedir. Öğrenciler başvuru bitiminin son gününe kadar bilgilerini güncelleyebileceklerdir. Ayrıca öğrencilerin beyan ettikleri bilgilerin tam ve doğru olması gerekmektedir. Daha sonra Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından başvuru bilgileri araştırma altına alınacaktır. Bu yüzden öğrencilerin bilgilerini tekrar tekrar kontrol etmeleri gerekmektedir.

Kyk Kredi Başvurusu

Devletsel 2 26

Eğitimde devlet desteği olarak görülen KYK burs ve krediler, öğrenciler için çok iyi bir avantaj sağlamaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, Kredi ve Yurtlar kurumunca tahsis edeceği öğrenim kredileri birçok öğrenci için merak konusu olmaktadır. Kredi alarak daha iyi bir eğitim hayatı geçirmek istemektedir. Peki, KYK kredi başvurusu ne zaman? Bu yıl pandemi nedeniyle 21 Ekim pazartesi günü E-devlet üzerinden başvurular alınmıştır. Daha önceki dönemlerde olağan başvuru tarihi ağustos ayı olarak bilinmekteydi. Kredi başvurusu yapan öğrencilerin bilmesi gereken Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun herkese burs ve kredi vermemesidir. Öğrencilerin ekonomik durumları, eğitim hayatlarındaki başarı durumları gibi konulara öncelik veriliyor. Başvuru yaparken bu bilgilere ayrıca önem verilmeli, tam ve doğru bir şekilde başvuru belgenizi doldurmalısınız.

Kyk Burs Başvuruları

Yerleştirme sonuçlarının açıklanması ile öğrencileri tatlı bir telaş sarmıştı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın vermiş olduğu burs ve krediler sınav sonrası dönemlerde öğrencilerin araştırmaya başladıkları ilk konular arasında yerini almaktadır. Biz de gelecek dönemlerde size yardımcı olabilmek için bu yazımızda KYK burs başvuruları ile ilgili genel bilgileri vermeye çalışacağız.

  • KYK burs başvuruları E-devlet üzerinden, T.C. kimlik numaranız ve E-devlet şifrenizi ile sisteme giriş yapmanızla başlayacaktır. Eğer E-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden kolaylıkla alabilirsiniz.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra, arama bölümüne burs öğrenim kredisi başvurusu yazarak karşında çıkan ekrandaki bilgileri tam ve doğru şekilde yazarak başvurunuzu tamamlayabilir ya da Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın sitesini ziyaret ederek bu gibi işlemleri yapabilirsiniz

E-devlet Burs Başvurusu

Aylık belirli bir miktar para desteği almak isteyen öğrenciler E-devlet burs başvurusu yapmak için araştırmalara başladılar. KYK aracılığıyla verilen krediler ve burslar, öğrencilere eğitim hayatlarında yardımcı olmaktadır. Her yıl olduğu gibi bu yıl da başvurular E-devlet portalından yapılmıştır. Öğrenciler T.C. kimlik numaraları ve E-devlet şifreleriyle, E-devlet uygulamasının, e-hizmetler bölümünden KYK öğrenim kredisi başvuru seçeneğini seçerek, istenen bilgileri eksiksiz dolduran öğrenciler başvurularını yapmış olurlar.

E-devlet KYK Burs Başvurusu

KYK öğrenim bursu almak isteyen öğrenciler için E-devlet KYK burs başvurusu ile ilgili tüm detayları yazımızda paylaştık. Öncelikle öğrenciler, başvuru yaparken E-devlet üzerinden başvuru indeks sayfasını onaylamalıdırlar. Daha sonra, KYK burs ve kredi almak isteyen öğrenciler nelere dikkat etmelidir;

  • Öğrenim kredisi almak için sizden istenen bilgiler, eğitim hayatınızdaki başarı oranınız, ekonomik durumunuz, okuyan kardeş sayınız, temel bilgileriniz gibi bilgileri tam ve doğru şekilde başvuru sayfasına girmelisiniz. Unutmayın, KYK bursları eğitimde zorluk çeken öğrencilere verilen bir devlet desteğidir.

KYK bursu alabilecek öğrenciler;

  • Önlisans, lisans öğrencileri
  • ÖSYM sınavından ilk 100’e girip başarı gösteren öğrenciler
  • Dikey geçiş sınavı kazanmış, eğitimi devam eden öğrenciler
  • Amatör olan milli sporcu öğrenciler
  • Yüksek lisans öğrencileri

Bir öğrenci burs ve kredileri aynı anda alamaz. Bu yazımızda burs öğrenim kredisi hakkında genel bilgileri vermeye çalıştık. Siz de daha fazla bilgi için https://www.turkiye.gov.tr/kyk-krediburs-basvurusu linkine tıklayabilirsiniz.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorunsuz Başvuru İçin Tıklayın! Kredi ve Burs Başvurusu!