sv

Çağrı Merkezi Çalışma Saatleri

49 Okunma — 13 Aralık 2021 12:10
3 25

Çağrı Merkezi Çalışma Saatleri

Çağrı merkezi çalışma saatleri zaman zaman sorulan sorular arasında yer alır. Bugün günümüzde hem kamu kurumları hem de özel kurumlar ve firmalar çağrı merkezi sistemlerini oluşturarak kullanırlar. Kimi kuruluşlar çağrı merkezleri sistemini 24 saat usulü esasına göre kullanırken bazıları da mesai saatleri içinde müşterilerinin talepleri için çağrı merkezlerini aktif halde tutarlar.

Çağrı Merkezi Nedir?

Çağrı merkezi, genellikle büyük şirketlerin, müşterileri ile bir araya gelmesini sağlayan bir iletişim köprüsü merkezi olarak tanımlanmaktadır. Firmaların iletişim halinde oldukları müşteri veya kurumlarla telefon, mail elektronik, SMS, anlık mesajlaşma dâhil her türlü iletişim yoluyla iletişim kuracakları yazılım, donanım, insan kaynakları ve iş akışının birleşimi olan çağrı merkezi adı verilen çağrı merkezi tanımı Çağrı Merkezi Nedir? Sorusunun da cevabıdır. 

1 40

Çağrı merkezi olarak adlandırılan bu merkez çalışmalarına dair ülkemizde son yıllarda büyük atılımlar gerçekleştirildi. Artık günümüzde pek çok küçük çaptı özel şirketler bile çağrı merkezi sisteminden faydalanıyor. Tarihte ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki çağrı merkezleri 1960’lı yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. Kurulma amacı insanların soru ve şikâyetlerini iletecek bir yol bulmaya çalışmak olarak bilinir. Ücretsiz hatlar olarak, birçok şirket o zamanlar bunları bir hizmet durumu olarak sunmaya başladı.

Çağrı Merkezleri Niçin Aranır?

Artık günümüzde dediğimiz gibi kamu ya da özel şirketlerin tamamı çağrı merkezini kullanıyor ve günde milyonlarca kişi çağrı merkezleri telefon numaralarını tuşluyor. Peki Çağrı Merkezleri Niçin Aranırİnsanlar satın aldıkları bir ürün hakkında şikâyette bulunmak, şirketler ve faaliyetleri hakkında bilgi almak, bankacılık işlemlerini yapmak, fatura ve benzeri yasal işlemlerinin takibini yapmak gibi pek çok amaç nedeni ile çağrı merkezlerinden yardım alıyorlar.

2 30

Bunların haricinde acil durumlarda da aranabilecek çağrı merkezleri özelikle kamu kurumları tarafından yürütülüyor. Bunlar ambulans, itfaiye, polis, yangın ve benzeri acil durumlar için çalışan çağrı merkezleri olup 7 gün 24 saat usulüne göre tüm vatandaşlara hizmet veriyor.

Çağrı Merkezi Çalışanı Kaç Saat Çalışır?

Çağrı merkezlerinin kaç saat çalışacağına dair belirlenmiş yasal bir düzenleme olmamakla birlikte özellikle kamuya ait olan ve acil durumlar için aranan çağrı merkezleri haftanın her günü ve günün her saatinde hizmet veriyor. Çağrı Merkezi Çalışanı Kaç Saat Çalışır? Buna cevap vermek için hangi amaçla çağrı merkezinin aranacağına bakmak lazım gelir.

Çünkü bazı özel firmalara ait olan çağrı merkezini hafta sonu ya da gece ararsanız, lütfen mesai saatleri içinde arayınız şeklinde bir uyarı mesajı duyarsınız. Ancak insan hayatı için ve bankalar gibi ekonomik durumlar için acil konularda hizmet veren çağrı merkezleri yapılan işin doğası gereği 7 gün / 24 saat hizmet verilmektedir.

112 Çağrı Merkezi Haftada Kaç Gün Çalışıyor?

Bugün günümüzde pek çok il ve ilçede ortak acil numara olarak kullanılan 112 Çağrı Merkezi Haftada Kaç Gün Çalışıyor? 112 acil çağrı merkezi, resmi ve dini bayramlar da dâhil olmak üzere günün her saatinde hizmet vermektedir, Acil çağrı merkezini işleten sorumlu tesislerden gelen çağrıları almak için yeterli altyapı, personel ve sistem kaynaklarını sağlar.

Çağrı merkezi her arandığında canlı operatör hizmeti olarak tanımlanamaz. Ancak 112’yi aradığınızda mutlaka karşınızda sizinle muhatap olacak bir canlı kişiyi bulabilirsiniz. Bankaların çağrı merkezlerinde de işler genellikle böyle işlemeye devam eder. Genel olarak tüm bankalar 24 saat çağrı merkezi hizmeti sunmaktadır.

En İyi Çağrı Merkezi Nasıl Olmalıdır?

Çağrı merkezlerinin iş konusuna bakılmaksızın aslında haftanın her saatinde aranabilmesine imkân sağlaması beklenir. En İyi Çağrı Merkezi Nasıl Olmalıdır? Sorusunu ise şöyle cevaplayabiliriz. Müşterinin zaman mefhumu olmaksızın aramasına ve sorularına cevap bulmasına imkân sağlamalıdır. Müşteri ile iyi bir Türkçe ve saygın bir ile sağlıklı iletişim kurmalıdır. Ürün satışı ve ürün desteği konusunda müşteri hizmetleri yetkilisinin bilgi sahibi olması gerekir. Yaşanan problemin çözümünü mümkün olan en kısa sürede gerçekleştirilmelidir. Altyapısı sağlam olmalı ve güçlü ve yeterli bir teknolojiye sahip olmalıdır.

Geçmişten günümüze firmalar müşteri ilişkilerine büyük önem vermişlerdir. Özellikle çağrı merkezleri finans ve perakendede oldukça yaygın. Çağrı merkezleri gelişen teknolojiyi kullanmakta ve iş süreçlerinin hızlı adaptasyonunu yaşamıştır. Aynı zamanda büyük maliyet artışları da gerçekleşti. Müşteri ilişkileri alanında teknik bilginin yaygınlaşması ve dış kaynak pazarının hızla gelişmesi, çağrı merkezindeki personel sayısının artmasına neden olmuştur. Bu merkezler kurumsal satış sonrası hizmetler olarak da kabul edilir.

  • Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Çağrı Merkezi Çalışma Saatleri