sv

Çeyiz Parası Nedir, Çeyiz Parasında Yaş Sınırı Var Mı? 2022

42 Okunma — 18 Aralık 2021 19:00
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 4 1

Çeyiz Parası Nedir, Çeyiz Parasında Yaş Sınırı Var Mı?

Devlet tarafından evlenecek çiftlere verilebilen çeyiz parası nedir, çeyiz parasında yaş sınırı var mı öğrenmek isteyenler için makalemizi hazırladık.
Çeyiz parası nedir? sorusu özellikle evlilik sürecine girmeye hazırlanan ya da evlilik sürecinde olan çiftler tarafından cevabı merak edilen bir sorudur. Devlet evlenecek çiftlere bazı koşulların sağlanması durumunda maddi destek sağlayabilmektedir. Peki, çeyiz parası nedir, nasıl alınır?

Çeyiz parasında yaş sınırı nedir?

Çeyiz parası yaş sınırı da bu konuda cevabı merak edilen bir sorudur. Çeyiz parasından yararlanabilmek için 27 yaşını doldurmadan evliliğin gerçekleşmiş olması gerekmektedir. 27 yaş tamamlandığı takdirde bu destekten yararlanılamamaktadır.

Devlet Çeyiz Yardımı Şartları Nelerdir?

Çeyiz yardımından yararlanmak isteyenler “devlet çeyiz yardımı şartları nelerdir?” sorusuna yanıt aramaktadır. Şartlar şu şekilde sıralanabilmektedir;
27. Yaş tamamlanmadan önce evlilik yapılmalıdır.
Çeyiz yardımından yararlanılabilmesi için evlenilmeden 3 sene önce banka hesabı açılması gereklidir. Bu işlemi ise kadınların gerçekleştirmesi zorunludur.
Bir çeyiz hesabına sahip olan kişilere devlet yüzde 25 miktarında yardım sağlamaktadır.
Bu destekten yararlanılabilmesi için çeyiz hesabı sahiplerinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.
Bu ödemeyi alabilmek için evlilik gerçekleştikten sonraki altı ay içerisinde bankaya başvuru yapılmalıdır.

Çeyiz Parasında Yaş Sınırı Var Mı?

Çeyiz parasında yaş sınırı var mı? Öncelikle çeyiz yardımı alınan iki farklı durum söz konusudur. İlk olarak devlet talepte bulunan ve evlilikleri gerçekleşmeden belli bir süre önce çeyiz hesabı açan kişilere yardım sağlamaktadır. Bu yardım için gerekli koşullar sağlanmasının yanı sıra çeyiz yardımını alacak kadınların 27 yaşını henüz doldurmamış olması gerekmektedir. Yani bu durum söz konusu olduğunda yaş sınırlaması bulunmaktadır.
Çeyiz yardım parasının yanı sıra devlet evlenecek olan yetim kız çocuklarına çeyiz parası yardımında da bulunmaktadır. Annesini veya babasını kaybetmiş ve bu nedenle aylık alan kız çocukları için çeyiz yardımı yapılmaktadır. Bu yardım Sosyal Güvenlik Kurumu ve devlet tarafından gerçekleştirilmektedir. Böyle bir durumda yani yetim kişiler için yapılan çeyiz yardımlarında yaş sınırı bulunmamaktadır.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

Çeyiz Parası Nedir, Çeyiz Parasında Yaş Sınırı Var Mı? 2022