sv

2022 Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır, Ne Zaman Yatar?

29 Okunma — 23 Aralık 2021 17:27
Devletsel.Com Basliklari Kurumsal 6 5

2022 Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır, Ne Zaman Yatar?

Çeyiz parası yardım başvurusu nasıl yapılır, ne zaman yatar? Özellikle de yeni evlenecek kişiler tarafından en merak edilen konular arasında yerini almaya devam eder. Yeni evlenecek kişiler bütçelerini bu doğrultuda ayarlamaktadır.

Çeyiz, parası yardım başvurusu nasıl yapılır, ne zaman yatar? Hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız e-Devlet üzerinden araştırmalarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.2021 yılında çıkan kanunlara göre; çeyiz parasının alınması için resmi nikah kıyılması zorunlu hale gelmiştir. Resmi nikahınızı kıymanızın ardından bu desteklerden yararlana bilir ve evlilik masraflarınızı mümkün mertebe de azaltma şansı yakalayabilirsiniz. Çeyiz parası almak istiyorsanız gerekli prosedürleri uyguladıktan sonra, yetkili mercilere başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Ancak çeyiz parası alabilmek için gerekli koşulları sağlıyor olmanız da çok önemli bir husustur. Aksi taktirde başvurularınız kayıtsız kalabilir.

ceyiz parasi devletsel

Çeyiz Parası Almak İçin Gerekenler

Çeyiz parası almak için gerekenler yeni evlenecek kişiler tarafından araştırılmaya devam eder. Yeni evlenecek kişilerin çeyiz parası alabilmesi için öncelikle olarak bazı belgelerle gerekli kişilere sunması gerekir örneğin yetim olan kız çocuklarına verilen bu ödenek başka standartlar altında evlenmeye karar veren çiftlere verilmemektedir. Aynı zamanda sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak yapılan çeyiz ödenekleri SGK’dan yararlanamayan kişilere verilmeyecektir. Eğer sigortalı bir şekilde çalışmıyorsanız; çeyiz parası ödenekleri için başvuruda bulunmanıza da gerek yoktur.

Çeyiz Parası Nasıl Alınır?

Devlet ödenekleri için başvuruda bulunmaya karar veren kişiler çeyiz parası nasıl alınır? Konusunu, daha detaylı bir şekilde araştırmaya özen gösterirler. Çeyiz parası almak için gereken koşulları karşıladınız taktirde e-Devlet üzerinden yaptığınız başvuru en kısa süre içerisinde değerlendirilecektir. Resmi nikahınızın olduğunu belirtmenizin ardından, başvurunuz olumlu bir şekilde değerlendirildiyse; düğün masraflarınız dede tarafından karşılanacaktır.

Özellikle de Düğününüzü yapmak için belirli Masraflar yapmak zorunda kaldıysanız ve bu durum sizin borca girmenize sebep olduysam, devlet ödenekleri borcunuzu ödemenizde büyük ölçüde destek olacaktır. Çeyiz ödenekleri kapsamında verilen ücretler ise; devlet bankası olarak bilinen PTT üzerinden hesabınıza yatırılacaktır. Aynı zamanda hesabınıza ve kişisel adresinize yatırılan parayı, evinize en yakın PTT üzerinden teslim almanız da mümkün olacaktır. Ücretlerinizi alabilmeniz için yalnız ve kimliğinizi göstermeniz yeterli olacaktır.

Devletsel.com ekibi olarak sizlere bu makalemizde umarız sizlere fayda sağlayabilmişizdir bu ve bunun gibi konular için sitemize burdan ulaşabilirsiniz.

ceyiz parasi devletsel 1

Sıradaki içerik:

2022 Çeyiz Parası Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır, Ne Zaman Yatar?