sv

Ceza davası nedir?

232 Okunma — 10 Ağustos 2020 22:31
Ceza davası nedir?

Ceza davası nedir?

Kişisel bilgiler; ad, soyadı, banka hesap numaraları, nüfus bilgileri telefon numarası, pasaport numarası, maaş bilgisi, sağlık raporu gibi bilgilere denilmektedir. Kişisel bilgiler büyük öneme sahip olduğu için mutlaka gizlilik kapsamında olması gerekmektedir.  Kişisel bilgilerin kötü kişilerin eline geçmesi gibi durumlarda ceza davası açılabilmektedir. Kötü kişilerin niyeti savcılık tarafından anlaşılır ise araştırma yapılır ve daha sonra delillerin sonucunda suçluya gerekli ceza verilir. Şimdi sizlere ceza davası hakkında bilgiler vereceğiz. Mutlaka yazımızın devamını okumalısınız.

Ceza davası nedir?

Ceza davası nedir?

Ceza davası, savcılık tarafından iddialara göre açılan bir davadır. Bu dava yeterince şüphe varsa açılmaktadır. Eğer şüphe veya iddia yoksa bu dava açılamaz. Ceza davalarına iki mahkeme bakmaktadır. Bunların dışında olan mahkemeler ceza davalarına bakmaz.  Bunlar; asliye ceza mahkemesi ve ağır ceza mahkemesidir.  Bu mahkemelerden sonra ise suçun seviyesine göre; fikri ve sınai haklar ceza mahkemesi, çocuk ağır ceza mahkemesi ve çocuk mahkemesi bakmaktadır.

Eğer dava hiç açılmazsa ve soruşturma var ise bu karara sulh ceza hâkimliğince karar verilmektedir. Ceza davasının açılabilmesi için mutlaka iddianame bulunmaktadır. İddianame kabul edilmez ise dava açılamaz ve takipsizlik kararı verilerek sonlanır. Ceza davasında mutlaka delil, şüphe, iddia gibi durumların olması gerekmektedir. delil olduğu zaman kesinlikle ceza davası açılabilmektedir.  Ceza davası nedir konusu hakkında sizlere bilgiler aktardık. Şimdi ceza davası nasıl açılır öğrenmek istiyorsanız yazımısın devamını okumanız gerekmektedir.

Ceza Davası Nasıl Açılır?

Ceza davası açmak suçun niteliği ile doğrudan alakalıdır. Peki, gelelim ceza davası nasıl açılır? Öncelikle şunu belirtelim ki,  Şikâyetin olmadığı durumlarda savcılık dava açamaz. Mutlaka kişi veya kişiler tarafından suç duyurusundan bulunulması gerekmektedir. Eğer savcılık bu suçlar hakkında bilgi edinirse ihbar veya şikâyet oluşturulursa savcılık ceza davasını açacaktır. Eğer kişi şikâyetinden vazgeçse veya şikâyetçi olmasa bile savcılığa ihbar gittiğinde savcılık bunlar göz önünde bulundurmaz ve delil toplamaya başlar. Ceza davasını açmak için iddianame ile ceza mahkemesine gidilmelidir. Gidildiğinde dava açılmaktadır.

Savcılık bu konuda birçok araştırma yapmaktadır. Bu araştırmalar suçu kimin işlediği, ne için işlediği, kaç kişi ile işlediği araştırılmaktadır. Eğer deliller sonucunda suç ispatlanırsa savcılık mutlaka ceza davasını açacaktır. Öncelikle suçun işlenmesi ile alakalı iddianame düzenlenir. Daha sonra suçlu olan kişinin yargısı başlanır. Bu sonuca göre kişi mahkûm olacaktır. Çünkü suçsuz olan kişi hakkında iddianame düzenlenmez. Eğer yeteri kadar şüphe bulunamazdı ise bu durumda savcılık dava için takipsizlik kararı çıkarır.

Savcılık yönünden iddianame açıldı ise ve iddianamede bazı bilgiler bulunmuyorsa mahkeme savcılığa iddianameyi geri verir. Bu durumda savcılığın itiraz etme hakkı bulunmaktadır.  Ya da eksiklikleri tamamlayıp tekrar gönderebilme yetkisine sahiptir. Eğer iddianame kabul edilir ise duruşmanın olacağı tarih belirlenir. Duruşmaya iki tarafta çağırılır.  Eğer sanığı daha önce tutuklamışlar ise öncelik olarak cezaevinden izin alınır ve sanık mahkemeye çıkarılır.

Ceza Davasında Şikâyetten Vazgeçme

Ceza davasında şikâyetten vazgeçme gibi durumlar zaman zaman meydana gelebilmektedir. Eğer ceza davasından vazgeçme meydana gelirse dava düşebilmektedir. Tek bir durumda dava düşmez. Oda şikâyete bağlı suçlar olmadığı zaman. Eğer ki şikâyet yok ise ve savcı bir suçu belgelemişse o dava düşmez ve dava hakkında incelemelerde bulunulur.

Bu savcılık tarafından zorunludur. Savcılık bu tip suçlarda belge ve kanıt bulana kadar araştırmalarına ve incelemelerine devam eder. Bu araştırma ve incelemelerin sonucuna göre hükümsüzlük kararı olabilir.

 

Sıradaki içerik:

Ceza davası nedir?