sv

Çiftçi Kayıt Sistemi

322 Okunma — 18 Temmuz 2020 18:24
Çiftçi kayıt sistemine ilk kayıt olmak için 3 farklı seçenek bulunmaktadır.
Devletsel 3

Tarım alanında geçimini sağlayan ve üretim ile uğraşan çiftçilerin, devletin vermiş olduğu destek kredilerinin sorgulama işlemleri, e-devlet üzerinden gerçekleşmektedir. Ayrıca bu çiftçi kayıt ismi verilen sorgulama işlemi Tarım ve Orman Bakanlığı’nca zorunlu olmuştur. Üretim yapan kişilerin, çiftçi kayıt sistemi üzerinde kayıtlı olması halinde, tarımsal ve hayvancılık alanında verilecek olan devlet desteklerinden faydalanabilmektedir. Bundan dolayı e-devlet üzerinde yer alan çiftçi kayıt sisteminde bulunan bilgilerin devamlı kontrolünün yapılması gerekmektedir.

Çiftçi Kayıt Sistemi. Çiftçi kayıt sistemine ilk kayıt olmak için 3 farklı seçenek bulunmaktadır. Arazi sahibi, araziyi kiralayan kişi veya arazinin birinci dereceden akrabasına ait olanların başvurusu olarak sayılabilmektedir. Çiftçi kayıt sistemi üzerinde ilk defa kayıt oluşturmak için ilk olarak kimlik bilgilerinizi ve bildireceğiniz evrakları özenli bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Sonrasında tapuların fotokopisini aldıktan sonra Tapu Sicil Müdürlüğüne giderek aslına uygundur kaşesi vurdurmanız gerekmektedir.

Bu işlemlerden sonra boş bir C Formuna ekilen arazilerin tapuda yer alan bilgilerini ve mevcut yıl içerisinde ne kadar ürün ekeceğinize dair bilgileri yazmanız gerekmektedir. Tam olarak doldurulan bu C Formunu, ekim yapmak istediğiniz arazinin kayıtlı olduğu köy ya da mahalle muhtarlığına gidip oraya imzalatmanız gerekmektedir.

Çiftçi Kayıt Sistemi

Çiftçi Kayıt Sistemi

E-Çiftçi Kayıt Sistemi Nedir?

Tarım ve hayvancılık alanında devletin vermiş olduğu desteklerden yararlanmak için çiftçilerin ya da çiftçi adaylarının çiftçi kayıt sistemi üzerinde kayıtlarının olması şarttır. Eskiden çiftçilerin kendi bilgilerine ulaşması ve aynı zamanda da verilen desteklemelerden faydalanmak için yapılan başvuru işlemlerinde çok büyük bir şekilde zorluklar bulunuyordu. Ama artık devlet tarafından devreye sokulan ve uygulamaya geçen e-devlet üzerinde bulunan E-Çiftçi Portalı ile birlikte, çiftçiler birçok alanda ulaşmak istedikleri bütün bilgiye bu portal üzerinden ulaşabilmektedirler.

Tarım Bilişim Sistemi ismi ile birlikte uygulamaya konan E-Çiftçi uygulaması, oldukça geniş kapsamlı ve gelişmiş bir sistem olarak çiftçilere çok büyük yardımcı olmaktadır. Bu uygulamada, çiftçilerin tarımsal alanda göstermiş oldukları ekimler ile ilgili bilgiler ye almaktadır. Bu sisteme girebilmek için e-devlet uygulaması kullanılmaktadır. E-Çiftçi uygulamasında çiftçiler; adına kayıtlı olan tarım arazilerini, üzerinde bulunan parsellerin bilgilerini, sahip olduğu hayvanların bütün bilgilerini, yetiştiricilerin üzerinde bulunan küçükbaş ve büyükbaş hayvanların hastalık, doğum ve satış gibi bilgileri bu uygulama sayesinde öğrenebilmektedirler.

Çiftçiler, E-Çiftçi uygulaması ile birlikte bu işlemleri çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilecek olup yapılan bütün geri dönüşler ve sisteme yapılmış olan kayıtlar Bakanlık yetkililerince belirlenmiş ilgili birime direkt olarak gitmektedir. Bu uygulama ile beraber çiftçiler ve bakanlık arasında çok yoğun ve kesintisiz bir iletişim sağlanmaktadır.

E-Çiftçi Uygulamasına Nasıl Giriş Yapılır?

Birçok işlemde yapıldığı gibi bu işlem için de e-devlet kullanmak gerekmektedir. Sisteme ilk olarak girmek için bir e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Eğer bir e-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden belirli bir ücret karşılığında temin edebilirsiniz. Yine aynı şekilde şifrenizi unuttuysanız da, belirli bir ücret karşılığında şifrenizi yenileyebilmektesiniz. Bakanlığın kendi internet sitesine girerek E-Çiftçi butonuna tıklamanız gerekmektedir. Bu butona tıkladıktan sonra sizi, direkt olarak e-devlet kapısına yönlendirmektedir. Açılan sayfada T.C kimlik Numaranızı ve kendinize ait olan e-devlet şifrenizi yazmanız gerekmektedir. Aynı zamanda da e-devlet sayfasına direkt olarak girip kimliğinizi doğrulama işlemi yaptıktan sonra da E-Çiftçi sistemine girebilirsiniz. E-devlet uygulamasına erişim için cep telefonlarınızı, bilgisayarınızı ya da internete bağlanan herhangi bir elektronik aletinizi kullanabilirsiniz. Cep telefonları için, Google Play Store veya App Store üzerinde e-devlet uygulaması bulunmaktadır.

Sıradaki içerik:

Çiftçi Kayıt Sistemi